Centerordföranden Kurt Scharnke vill att Lindesbergs kommun snarast sätter igång och utreder kostnaderna för att muddra Lindesjön från det hav av vass som böljar utanför Lindeskolans strand. Han tycker också att man snarast bör ta med kostnaden för detta i kommande budget.-Det ligger helt rätt i tiden och det måste ändå göras förr eller senare, säger Kurt Scharnke.
Ja, vassen utanför Lindeskolan växer sig allt längre ut i sjön för varje år som går. Att bada eller fiska har inte varit möjligt här på många år. Här skulle istället ett sprudlande friluftsliv kunna råda och boende i Lindesby skulle exempelvis ha tillgång till en liten båthamn med liv och rörelse. Det skulle även underlätta försäljningen av såväl privata som kommunalt ägda tomter i Lindesby. En utopi? Inte alls.
På politisk nivå har centern varit synnerligen engagerad i frågan om Lindesjöns betydelse för staden för såväl invånarna själva som turistnäringen. Centerns Kurt Scharnke ser nu gärna att man fortsätter att göra krafttag för att lyfta fram det vi välsignats med – en stor fin sjö mitt i centrum.
-Det måste ju faktiskt göras något åt det här med vassen utanför Lindeskolan. Och det måste göras ganska snart, därför ser jag gärna att man gör en ordentlig utredning och ser över kostnaderna för att muddra den delen av Lindesjön, säger han.
LindeNytt har ringt runt till ett antal företag som utför denna typ av arbeten och fått veta att prislappen för Lindesberg borde hamna omkring 1 miljon kronor. Kurt Scharnke ser inte att detta skulle vara något direkt hinder.
-Jag tycker verkligen det skulle vara värt att satsa dom pengarna i något så här viktigt och det måste in i budgeten snarast, kommenterar han.
Prisfakta
Muddring: 200 000 kr per hektar
Fräsning: 100 000 kr per hektar
Klippning: 20 000 kr per hektar
Bild: Lindesjön från ovan
Fotnot: Lindesbergs kommun kan söka EU-stöd i detta ärende och då skulle kostnaden naturligtvis bli betydligt lägre också.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.