Centerordföranden Kurt Scharnke vill att Lindesbergs kommun snarast sätter igång och utreder kostnaderna för att muddra Lindesjön från det hav av vass som böljar utanför Lindeskolans strand. Han tycker också att man snarast bör ta med kostnaden för detta i kommande budget.-Det ligger helt rätt i tiden och det måste ändå göras förr eller senare, säger Kurt Scharnke.
Ja, vassen utanför Lindeskolan växer sig allt längre ut i sjön för varje år som går. Att bada eller fiska har inte varit möjligt här på många år. Här skulle istället ett sprudlande friluftsliv kunna råda och boende i Lindesby skulle exempelvis ha tillgång till en liten båthamn med liv och rörelse. Det skulle även underlätta försäljningen av såväl privata som kommunalt ägda tomter i Lindesby. En utopi? Inte alls.
På politisk nivå har centern varit synnerligen engagerad i frågan om Lindesjöns betydelse för staden för såväl invånarna själva som turistnäringen. Centerns Kurt Scharnke ser nu gärna att man fortsätter att göra krafttag för att lyfta fram det vi välsignats med – en stor fin sjö mitt i centrum.
-Det måste ju faktiskt göras något åt det här med vassen utanför Lindeskolan. Och det måste göras ganska snart, därför ser jag gärna att man gör en ordentlig utredning och ser över kostnaderna för att muddra den delen av Lindesjön, säger han.
LindeNytt har ringt runt till ett antal företag som utför denna typ av arbeten och fått veta att prislappen för Lindesberg borde hamna omkring 1 miljon kronor. Kurt Scharnke ser inte att detta skulle vara något direkt hinder.
-Jag tycker verkligen det skulle vara värt att satsa dom pengarna i något så här viktigt och det måste in i budgeten snarast, kommenterar han.
Prisfakta
Muddring: 200 000 kr per hektar
Fräsning: 100 000 kr per hektar
Klippning: 20 000 kr per hektar
Bild: Lindesjön från ovan
Fotnot: Lindesbergs kommun kan söka EU-stöd i detta ärende och då skulle kostnaden naturligtvis bli betydligt lägre också.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.