Centerordföranden Kurt Scharnke vill att Lindesbergs kommun snarast sätter igång och utreder kostnaderna för att muddra Lindesjön från det hav av vass som böljar utanför Lindeskolans strand. Han tycker också att man snarast bör ta med kostnaden för detta i kommande budget.-Det ligger helt rätt i tiden och det måste ändå göras förr eller senare, säger Kurt Scharnke.
Ja, vassen utanför Lindeskolan växer sig allt längre ut i sjön för varje år som går. Att bada eller fiska har inte varit möjligt här på många år. Här skulle istället ett sprudlande friluftsliv kunna råda och boende i Lindesby skulle exempelvis ha tillgång till en liten båthamn med liv och rörelse. Det skulle även underlätta försäljningen av såväl privata som kommunalt ägda tomter i Lindesby. En utopi? Inte alls.
På politisk nivå har centern varit synnerligen engagerad i frågan om Lindesjöns betydelse för staden för såväl invånarna själva som turistnäringen. Centerns Kurt Scharnke ser nu gärna att man fortsätter att göra krafttag för att lyfta fram det vi välsignats med – en stor fin sjö mitt i centrum.
-Det måste ju faktiskt göras något åt det här med vassen utanför Lindeskolan. Och det måste göras ganska snart, därför ser jag gärna att man gör en ordentlig utredning och ser över kostnaderna för att muddra den delen av Lindesjön, säger han.
LindeNytt har ringt runt till ett antal företag som utför denna typ av arbeten och fått veta att prislappen för Lindesberg borde hamna omkring 1 miljon kronor. Kurt Scharnke ser inte att detta skulle vara något direkt hinder.
-Jag tycker verkligen det skulle vara värt att satsa dom pengarna i något så här viktigt och det måste in i budgeten snarast, kommenterar han.
Prisfakta
Muddring: 200 000 kr per hektar
Fräsning: 100 000 kr per hektar
Klippning: 20 000 kr per hektar
Bild: Lindesjön från ovan
Fotnot: Lindesbergs kommun kan söka EU-stöd i detta ärende och då skulle kostnaden naturligtvis bli betydligt lägre också.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.