Om knappt två veckor kommer centrala Lindesberg att vara begränsat för trafik under de följande tio veckorna. Troligtvis blir Kristinavägen temporärt enkelriktad och bland annat busstrafiken kommer att ledas in på Järnvägsgatan istället. Orsaken till detta är att man under vecka 40 påbörjar arbetet med det projekt som stadsarkitekt Måns Hallén presenterade för en tid sedan. En försköning av centrala Lindesberg. Hallén själv är mycket nöjd med utgången av det hela. Ett tag lutade det nämligen åt att projektet skulle delas upp i omgångar, dvs att det enbart skulle bli ett kvarter som blev klart i år och resten sen. Nu har man alltså från entreprenören NCC:s sida gått med på att göra allt i samma veva. Projektets huvudbry var ekonomin. Därför riskerade helheten med det som nu ska genomföras att falla. Men efter att man förhandlat fram ett för båda parter bra alternativ kommer alltså hela projektet att stå klart redan i december enligt beräkningarna.
Trafikflödet kommer under denna tid att bli segt, kanske mycket segt t.o.m. Exakt hur man ska gå tillväga är inte bestämt och det kommer under onsdag 19 september att tas upp av kommunens trafikrepresentanter samt Länstrafiken. Måns Hallén förklarar dock att Kristinavägen blir enkelriktad och att en del trafik leds in på Järnvägsgatan istället – bland annat länstrafiken. Samtidigt kan man se positivt på att farten begränsas, menar Hallen. –Syftet med projektet är ju trots allt att göra stadens centrum trevligare och då även ur trafiksynpunkt. Den temporära omstruktureringen blir något av en psykologisk övergång till den nya trafikmiljön. För när man sedan öppnar centrum igen efter arbetet så kommer ju trafiken att flyta bättre, då kommer man troligtvis inte att känna någon större skillnad mot idag eftersom centrum varit så pass begränsat under hösten.
Läs tidigare artikel om projektet: klicka här>>
Bildspel: klicka här>>
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.