Om knappt två veckor kommer centrala Lindesberg att vara begränsat för trafik under de följande tio veckorna. Troligtvis blir Kristinavägen temporärt enkelriktad och bland annat busstrafiken kommer att ledas in på Järnvägsgatan istället. Orsaken till detta är att man under vecka 40 påbörjar arbetet med det projekt som stadsarkitekt Måns Hallén presenterade för en tid sedan. En försköning av centrala Lindesberg. Hallén själv är mycket nöjd med utgången av det hela. Ett tag lutade det nämligen åt att projektet skulle delas upp i omgångar, dvs att det enbart skulle bli ett kvarter som blev klart i år och resten sen. Nu har man alltså från entreprenören NCC:s sida gått med på att göra allt i samma veva. Projektets huvudbry var ekonomin. Därför riskerade helheten med det som nu ska genomföras att falla. Men efter att man förhandlat fram ett för båda parter bra alternativ kommer alltså hela projektet att stå klart redan i december enligt beräkningarna.
Trafikflödet kommer under denna tid att bli segt, kanske mycket segt t.o.m. Exakt hur man ska gå tillväga är inte bestämt och det kommer under onsdag 19 september att tas upp av kommunens trafikrepresentanter samt Länstrafiken. Måns Hallén förklarar dock att Kristinavägen blir enkelriktad och att en del trafik leds in på Järnvägsgatan istället – bland annat länstrafiken. Samtidigt kan man se positivt på att farten begränsas, menar Hallen. –Syftet med projektet är ju trots allt att göra stadens centrum trevligare och då även ur trafiksynpunkt. Den temporära omstruktureringen blir något av en psykologisk övergång till den nya trafikmiljön. För när man sedan öppnar centrum igen efter arbetet så kommer ju trafiken att flyta bättre, då kommer man troligtvis inte att känna någon större skillnad mot idag eftersom centrum varit så pass begränsat under hösten.
Läs tidigare artikel om projektet: klicka här>>
Bildspel: klicka här>>
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.