Om knappt två veckor kommer centrala Lindesberg att vara begränsat för trafik under de följande tio veckorna. Troligtvis blir Kristinavägen temporärt enkelriktad och bland annat busstrafiken kommer att ledas in på Järnvägsgatan istället. Orsaken till detta är att man under vecka 40 påbörjar arbetet med det projekt som stadsarkitekt Måns Hallén presenterade för en tid sedan. En försköning av centrala Lindesberg. Hallén själv är mycket nöjd med utgången av det hela. Ett tag lutade det nämligen åt att projektet skulle delas upp i omgångar, dvs att det enbart skulle bli ett kvarter som blev klart i år och resten sen. Nu har man alltså från entreprenören NCC:s sida gått med på att göra allt i samma veva. Projektets huvudbry var ekonomin. Därför riskerade helheten med det som nu ska genomföras att falla. Men efter att man förhandlat fram ett för båda parter bra alternativ kommer alltså hela projektet att stå klart redan i december enligt beräkningarna.
Trafikflödet kommer under denna tid att bli segt, kanske mycket segt t.o.m. Exakt hur man ska gå tillväga är inte bestämt och det kommer under onsdag 19 september att tas upp av kommunens trafikrepresentanter samt Länstrafiken. Måns Hallén förklarar dock att Kristinavägen blir enkelriktad och att en del trafik leds in på Järnvägsgatan istället – bland annat länstrafiken. Samtidigt kan man se positivt på att farten begränsas, menar Hallen. –Syftet med projektet är ju trots allt att göra stadens centrum trevligare och då även ur trafiksynpunkt. Den temporära omstruktureringen blir något av en psykologisk övergång till den nya trafikmiljön. För när man sedan öppnar centrum igen efter arbetet så kommer ju trafiken att flyta bättre, då kommer man troligtvis inte att känna någon större skillnad mot idag eftersom centrum varit så pass begränsat under hösten.
Läs tidigare artikel om projektet: klicka här>>
Bildspel: klicka här>>
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.