Om knappt två veckor kommer centrala Lindesberg att vara begränsat för trafik under de följande tio veckorna. Troligtvis blir Kristinavägen temporärt enkelriktad och bland annat busstrafiken kommer att ledas in på Järnvägsgatan istället. Orsaken till detta är att man under vecka 40 påbörjar arbetet med det projekt som stadsarkitekt Måns Hallén presenterade för en tid sedan. En försköning av centrala Lindesberg. Hallén själv är mycket nöjd med utgången av det hela. Ett tag lutade det nämligen åt att projektet skulle delas upp i omgångar, dvs att det enbart skulle bli ett kvarter som blev klart i år och resten sen. Nu har man alltså från entreprenören NCC:s sida gått med på att göra allt i samma veva. Projektets huvudbry var ekonomin. Därför riskerade helheten med det som nu ska genomföras att falla. Men efter att man förhandlat fram ett för båda parter bra alternativ kommer alltså hela projektet att stå klart redan i december enligt beräkningarna.
Trafikflödet kommer under denna tid att bli segt, kanske mycket segt t.o.m. Exakt hur man ska gå tillväga är inte bestämt och det kommer under onsdag 19 september att tas upp av kommunens trafikrepresentanter samt Länstrafiken. Måns Hallén förklarar dock att Kristinavägen blir enkelriktad och att en del trafik leds in på Järnvägsgatan istället – bland annat länstrafiken. Samtidigt kan man se positivt på att farten begränsas, menar Hallen. –Syftet med projektet är ju trots allt att göra stadens centrum trevligare och då även ur trafiksynpunkt. Den temporära omstruktureringen blir något av en psykologisk övergång till den nya trafikmiljön. För när man sedan öppnar centrum igen efter arbetet så kommer ju trafiken att flyta bättre, då kommer man troligtvis inte att känna någon större skillnad mot idag eftersom centrum varit så pass begränsat under hösten.
Läs tidigare artikel om projektet: klicka här>>
Bildspel: klicka här>>
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.