Gammal som ung, alla har väl sett den charmiga lilla ön som poppar upp som en svamp mitt i sjön. Men hur många har egentligen varit där ute? Inte alltför många om man ska vara ärlig. På senare år är orsaken helt enkelt att tillgängligheten och miljön på ön inte varit direkt gynnsam. Men nu till sommaren blir det ändring på den saken. Trallingen rensas och röjes för att åter bli ett utflyktsmål.
Ett länge efterlängtat förslag har nu genomförts. Den lilla ön Trallingen mitt i Lindesjön blir en badplats och utflyktsmål igen. I dagarna har nämligen kommunen varit på plats och röjt sly samt tagit bort några av de äldre träd som stod på ön. Initiativtagare är Centrumföreningen som nu tillsammans med båtklubben och kommunen fixar till ute på ön inför sommaren.
Båtklubbens uppgift blir att ordna med bryggor runt ön så att båtfolket kan lägga till. Bryggorna kommer att hålla så god kvalitet att det även blir möjligt för turistbåten att stanna till. Det kommer troligtvis även att ordnas med kontinuerliga turer ut till ön för allmänheten, förklarar Hans ”Mulle” Lindqvist i Centrumföreningen.
Trallingen var förr i tiden en välbesökt plats för badsugna Lindesbergare. Att ön är den absolut bästa badplatsen i sjön är det ingen tvekan om och nu är förhoppningen att den blir lika omtyckt som förr i tiden. I och med att åren satt sina spår på botten där ute, så har en del slam samlats på den tidigare så fina sandbottnen. Dock är det inget större problem och det sköljs ganska snart bort när massor av fötter invaderar och trampar upp bottnen igen, enligt Mulle.
Första steget är nu genomfört. Ön har rensats upp och bryggor är på gång. Turer ut till ön är planerade och badplatsen återuppstår. Därtill kommer andra evenemang som sångaftnar och grillfester att ordnas där ute om Centrumföreningen för som de vill.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.