Gammal som ung, alla har väl sett den charmiga lilla ön som poppar upp som en svamp mitt i sjön. Men hur många har egentligen varit där ute? Inte alltför många om man ska vara ärlig. På senare år är orsaken helt enkelt att tillgängligheten och miljön på ön inte varit direkt gynnsam. Men nu till sommaren blir det ändring på den saken. Trallingen rensas och röjes för att åter bli ett utflyktsmål.
Ett länge efterlängtat förslag har nu genomförts. Den lilla ön Trallingen mitt i Lindesjön blir en badplats och utflyktsmål igen. I dagarna har nämligen kommunen varit på plats och röjt sly samt tagit bort några av de äldre träd som stod på ön. Initiativtagare är Centrumföreningen som nu tillsammans med båtklubben och kommunen fixar till ute på ön inför sommaren.
Båtklubbens uppgift blir att ordna med bryggor runt ön så att båtfolket kan lägga till. Bryggorna kommer att hålla så god kvalitet att det även blir möjligt för turistbåten att stanna till. Det kommer troligtvis även att ordnas med kontinuerliga turer ut till ön för allmänheten, förklarar Hans ”Mulle” Lindqvist i Centrumföreningen.
Trallingen var förr i tiden en välbesökt plats för badsugna Lindesbergare. Att ön är den absolut bästa badplatsen i sjön är det ingen tvekan om och nu är förhoppningen att den blir lika omtyckt som förr i tiden. I och med att åren satt sina spår på botten där ute, så har en del slam samlats på den tidigare så fina sandbottnen. Dock är det inget större problem och det sköljs ganska snart bort när massor av fötter invaderar och trampar upp bottnen igen, enligt Mulle.
Första steget är nu genomfört. Ön har rensats upp och bryggor är på gång. Turer ut till ön är planerade och badplatsen återuppstår. Därtill kommer andra evenemang som sångaftnar och grillfester att ordnas där ute om Centrumföreningen för som de vill.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.