Gammal som ung, alla har väl sett den charmiga lilla ön som poppar upp som en svamp mitt i sjön. Men hur många har egentligen varit där ute? Inte alltför många om man ska vara ärlig. På senare år är orsaken helt enkelt att tillgängligheten och miljön på ön inte varit direkt gynnsam. Men nu till sommaren blir det ändring på den saken. Trallingen rensas och röjes för att åter bli ett utflyktsmål.
Ett länge efterlängtat förslag har nu genomförts. Den lilla ön Trallingen mitt i Lindesjön blir en badplats och utflyktsmål igen. I dagarna har nämligen kommunen varit på plats och röjt sly samt tagit bort några av de äldre träd som stod på ön. Initiativtagare är Centrumföreningen som nu tillsammans med båtklubben och kommunen fixar till ute på ön inför sommaren.
Båtklubbens uppgift blir att ordna med bryggor runt ön så att båtfolket kan lägga till. Bryggorna kommer att hålla så god kvalitet att det även blir möjligt för turistbåten att stanna till. Det kommer troligtvis även att ordnas med kontinuerliga turer ut till ön för allmänheten, förklarar Hans ”Mulle” Lindqvist i Centrumföreningen.
Trallingen var förr i tiden en välbesökt plats för badsugna Lindesbergare. Att ön är den absolut bästa badplatsen i sjön är det ingen tvekan om och nu är förhoppningen att den blir lika omtyckt som förr i tiden. I och med att åren satt sina spår på botten där ute, så har en del slam samlats på den tidigare så fina sandbottnen. Dock är det inget större problem och det sköljs ganska snart bort när massor av fötter invaderar och trampar upp bottnen igen, enligt Mulle.
Första steget är nu genomfört. Ön har rensats upp och bryggor är på gång. Turer ut till ön är planerade och badplatsen återuppstår. Därtill kommer andra evenemang som sångaftnar och grillfester att ordnas där ute om Centrumföreningen för som de vill.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.