Gammal som ung, alla har väl sett den charmiga lilla ön som poppar upp som en svamp mitt i sjön. Men hur många har egentligen varit där ute? Inte alltför många om man ska vara ärlig. På senare år är orsaken helt enkelt att tillgängligheten och miljön på ön inte varit direkt gynnsam. Men nu till sommaren blir det ändring på den saken. Trallingen rensas och röjes för att åter bli ett utflyktsmål.
Ett länge efterlängtat förslag har nu genomförts. Den lilla ön Trallingen mitt i Lindesjön blir en badplats och utflyktsmål igen. I dagarna har nämligen kommunen varit på plats och röjt sly samt tagit bort några av de äldre träd som stod på ön. Initiativtagare är Centrumföreningen som nu tillsammans med båtklubben och kommunen fixar till ute på ön inför sommaren.
Båtklubbens uppgift blir att ordna med bryggor runt ön så att båtfolket kan lägga till. Bryggorna kommer att hålla så god kvalitet att det även blir möjligt för turistbåten att stanna till. Det kommer troligtvis även att ordnas med kontinuerliga turer ut till ön för allmänheten, förklarar Hans ”Mulle” Lindqvist i Centrumföreningen.
Trallingen var förr i tiden en välbesökt plats för badsugna Lindesbergare. Att ön är den absolut bästa badplatsen i sjön är det ingen tvekan om och nu är förhoppningen att den blir lika omtyckt som förr i tiden. I och med att åren satt sina spår på botten där ute, så har en del slam samlats på den tidigare så fina sandbottnen. Dock är det inget större problem och det sköljs ganska snart bort när massor av fötter invaderar och trampar upp bottnen igen, enligt Mulle.
Första steget är nu genomfört. Ön har rensats upp och bryggor är på gång. Turer ut till ön är planerade och badplatsen återuppstår. Därtill kommer andra evenemang som sångaftnar och grillfester att ordnas där ute om Centrumföreningen för som de vill.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.