Gammal som ung, alla har väl sett den charmiga lilla ön som poppar upp som en svamp mitt i sjön. Men hur många har egentligen varit där ute? Inte alltför många om man ska vara ärlig. På senare år är orsaken helt enkelt att tillgängligheten och miljön på ön inte varit direkt gynnsam. Men nu till sommaren blir det ändring på den saken. Trallingen rensas och röjes för att åter bli ett utflyktsmål.
Ett länge efterlängtat förslag har nu genomförts. Den lilla ön Trallingen mitt i Lindesjön blir en badplats och utflyktsmål igen. I dagarna har nämligen kommunen varit på plats och röjt sly samt tagit bort några av de äldre träd som stod på ön. Initiativtagare är Centrumföreningen som nu tillsammans med båtklubben och kommunen fixar till ute på ön inför sommaren.
Båtklubbens uppgift blir att ordna med bryggor runt ön så att båtfolket kan lägga till. Bryggorna kommer att hålla så god kvalitet att det även blir möjligt för turistbåten att stanna till. Det kommer troligtvis även att ordnas med kontinuerliga turer ut till ön för allmänheten, förklarar Hans ”Mulle” Lindqvist i Centrumföreningen.
Trallingen var förr i tiden en välbesökt plats för badsugna Lindesbergare. Att ön är den absolut bästa badplatsen i sjön är det ingen tvekan om och nu är förhoppningen att den blir lika omtyckt som förr i tiden. I och med att åren satt sina spår på botten där ute, så har en del slam samlats på den tidigare så fina sandbottnen. Dock är det inget större problem och det sköljs ganska snart bort när massor av fötter invaderar och trampar upp bottnen igen, enligt Mulle.
Första steget är nu genomfört. Ön har rensats upp och bryggor är på gång. Turer ut till ön är planerade och badplatsen återuppstår. Därtill kommer andra evenemang som sångaftnar och grillfester att ordnas där ute om Centrumföreningen för som de vill.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.