För tionde året i rad är Musikhjälpen tillbaka i etern med sin 144 timmars maratonsändning för att lyfta fram en undangömd humanitär katastrof. I år är temat ”Barn är inte till salu” som syftar till att stoppa barnsexhandeln, ett ämne som berör otroligt många, däribland sjuåriga Charlie från Lindesberg, som har bestämt sig för att hjälpa till.
När Musikhjälpen i måndags drog igång årets sändning från Umeå bänkade sig Elin Axelsson framför tv:n, bredvid henne satt sjuåriga sonen Charlie som nyfiket undrade vad det var för ett program. Elin förklarade vad det handlade om, något som fick Charlie att förfäras över vad som händer i världen.
– Det är första året som jag tittar på Musikhjälpen, och årets tema är att stoppa barnsexhandeln. Barnsexhandel är ju något jättedåligt, fy och fasa för det! berättar Charlie och fortsätter:
– Jag undrade hur man kunde hjälpa till, och då bestämde jag mig för att starta min bössa, sedan skickade jag sms till hela släkten. Jag gillar programmet jättemycket, och alla sätt man kan vara med och hjälpa till på.
Förutom att starta sin hjälpbössa dit människor kan skänka pengar, har Charlie även donerat två av sina veckopengar, något som fick lillebror Elliott att göra detsamma.
– Nästa år när jag är sju år ska jag också göra en bössa, berättar Elliott glatt.
När LindeNytt hälsar på hos familjen Axelsson håller Charlie på att plocka ihop påsar med kakor som han ska sälja till grannskapet.
– Mamma och farmor har hjälpt till att baka, och sedan ska jag sälja bakverken. Man får betala vad man vill, men minst tio kronor för en påse, berättar Charlie och fortsätter:
– Det är bara fantasin som sätter stopp!
Charlie har som mål att samla in 1500 kronor innan Musikhjälpen avslutar sin sändning på söndag kväll, ett mål som han redan nu är väldigt nära att uppnå. I skrivande stund har bössan fått in 1440 kronor.
Charlies hjälpbössa hittar man HÄR.
Musikhjälpen är ett insamlingsevent som funnits i Sverige sedan 2008. I 144 timmar sänder de direkt dygnet runt i P3 och i SVT/SVT Play för att tillsammans med Radiohjälpen uppmärksamma och på olika vis samla in pengar till en undangömd humanitär katastrof. Det är ett nytt tema i Musikhjälpen varje år.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.