För tionde året i rad är Musikhjälpen tillbaka i etern med sin 144 timmars maratonsändning för att lyfta fram en undangömd humanitär katastrof. I år är temat ”Barn är inte till salu” som syftar till att stoppa barnsexhandeln, ett ämne som berör otroligt många, däribland sjuåriga Charlie från Lindesberg, som har bestämt sig för att hjälpa till.
När Musikhjälpen i måndags drog igång årets sändning från Umeå bänkade sig Elin Axelsson framför tv:n, bredvid henne satt sjuåriga sonen Charlie som nyfiket undrade vad det var för ett program. Elin förklarade vad det handlade om, något som fick Charlie att förfäras över vad som händer i världen.
– Det är första året som jag tittar på Musikhjälpen, och årets tema är att stoppa barnsexhandeln. Barnsexhandel är ju något jättedåligt, fy och fasa för det! berättar Charlie och fortsätter:
– Jag undrade hur man kunde hjälpa till, och då bestämde jag mig för att starta min bössa, sedan skickade jag sms till hela släkten. Jag gillar programmet jättemycket, och alla sätt man kan vara med och hjälpa till på.
Förutom att starta sin hjälpbössa dit människor kan skänka pengar, har Charlie även donerat två av sina veckopengar, något som fick lillebror Elliott att göra detsamma.
– Nästa år när jag är sju år ska jag också göra en bössa, berättar Elliott glatt.
När LindeNytt hälsar på hos familjen Axelsson håller Charlie på att plocka ihop påsar med kakor som han ska sälja till grannskapet.
– Mamma och farmor har hjälpt till att baka, och sedan ska jag sälja bakverken. Man får betala vad man vill, men minst tio kronor för en påse, berättar Charlie och fortsätter:
– Det är bara fantasin som sätter stopp!
Charlie har som mål att samla in 1500 kronor innan Musikhjälpen avslutar sin sändning på söndag kväll, ett mål som han redan nu är väldigt nära att uppnå. I skrivande stund har bössan fått in 1440 kronor.
Charlies hjälpbössa hittar man HÄR.
Musikhjälpen är ett insamlingsevent som funnits i Sverige sedan 2008. I 144 timmar sänder de direkt dygnet runt i P3 och i SVT/SVT Play för att tillsammans med Radiohjälpen uppmärksamma och på olika vis samla in pengar till en undangömd humanitär katastrof. Det är ett nytt tema i Musikhjälpen varje år.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.