Chris Kläfford släpper sin nya singel idag, 21 september. Foto: Bob Linger

Chris Kläfford om succéåret och sin nya singel

Vid midnatt släppte Chris sin allra senaste singel, ”Sick”, hos Spotify. LindeNytt fick under torsdagen tjuvlyssna på låten, och utfärdar en stor hitvarning för Lindesbergarens nya alster.

2018 har onekligen varit Chris Kläffords år. Efter segern i Idol har han turnerat land och rike runt, legat etta på topplistor och blivit nominerad till en rockbjörn. I höst väntar ännu en turné, men först släpper han sin nya singel, ”Sick”.

– Sick handlar om en relationsfälla, att man hamnar i ett ekorrhjul och nöjer sig med att inte vara lycklig. Jag skrev den tillsammans med en kille från Örebro, Johan Fransson, och det är faktiskt den enda av mina låtar som är inspelad i Örebro, berättar Chris och fortsätter:
– Jag var lite rädd för låten till en början, för den är lite poppigare och har en hel del falsett, men jag är riktigt nöjd med den nu. Egentligen skulle den släppts redan i början av sommaren, men då gick det fortfarande väldigt bra för ”What happened to us” och jag spelade hela sommaren, men nu känns det rätt!

Och visst har det gått bra för de låtar som han släppt tidigare, under året har hans musik streamats hela – håll i er nu – 30 miljoner gånger!

– Det är helt sjukt! Min vinnarlåt från Idol ligger på ca 12 miljoner streams, och Imagine runt 9 miljoner, berättar Chris med ett leende och fortsätter:
– Just nu är jag där jag alltid har velat vara, men det är fortfarande en väldigt konstig känsla att folk faktiskt köper biljetter för att se mig spela.

Under sommaren genomförde han hela 70 spelningar, och när året är slut kommer siffran vara den dubbla. I slutet av oktober startar hans nästa turné, ”The Imagine Tour”, som kommer stanna till i 13 städer runt om i Sverige.
– Det ska bli väldigt roligt! Vi kommer att spela en hel del nytt material som inte är släppt än, så är man nyfiken tycker jag man ska komma, skrattar Chris.

Det är dock inte bara i Sverige som Lindesbergsidolen har väckt uppmärksamhet, även på andra sidan jorden har folk fått nys om honom, och under året blev han kontaktad av ingen mindre än John Farnhams* agent.
– Jag hade spelat in en video när jag satt vid mitt piano och skrev min låt ”Sober”, kort därefter blev jag kontaktad av John Farnhams agent som framförde ett önskemål från John om att köpa min låt. Han trodde att det skulle kunna bli en hit i Australien, och ville gärna ha den. Jag kände dock att jag inte ville släppa taget om en låt som jag tyckte så mycket om, så jag tackade nej.

Till skillnad från många andra artister som väljer att bosätta sig i Stockholm, är Chris fast besluten att stanna på hemmaplan.
– Jag är väldigt familjekär, och hela min familj finns här i närheten, så jag trivs bra här. Det tar ju bara ungefär två timmar att köra till Stockholm, och då hinner jag sjunga upp i bilen, säger han med ett skratt.

Senaste singeln ”Sick” finns nu på Spotify. Biljetter till höstens turné hittar man HÄR.

*John Farnham är en australisk popsångare, som bland annat är känd för låten ”You’re the Voice” som blev en internationell framgång. Än idag är han fortfarande en av hemlandets mest framgångsrika och populära artister någonsin.

Publicerad 21 september 2018 klockan 10:32

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-02-16 02:47