Vid midnatt släppte Chris sin allra senaste singel, ”Sick”, hos Spotify. LindeNytt fick under torsdagen tjuvlyssna på låten, och utfärdar en stor hitvarning för Lindesbergarens nya alster.
2018 har onekligen varit Chris Kläffords år. Efter segern i Idol har han turnerat land och rike runt, legat etta på topplistor och blivit nominerad till en rockbjörn. I höst väntar ännu en turné, men först släpper han sin nya singel, ”Sick”.
– Sick handlar om en relationsfälla, att man hamnar i ett ekorrhjul och nöjer sig med att inte vara lycklig. Jag skrev den tillsammans med en kille från Örebro, Johan Fransson, och det är faktiskt den enda av mina låtar som är inspelad i Örebro, berättar Chris och fortsätter:
– Jag var lite rädd för låten till en början, för den är lite poppigare och har en hel del falsett, men jag är riktigt nöjd med den nu. Egentligen skulle den släppts redan i början av sommaren, men då gick det fortfarande väldigt bra för ”What happened to us” och jag spelade hela sommaren, men nu känns det rätt!
Och visst har det gått bra för de låtar som han släppt tidigare, under året har hans musik streamats hela – håll i er nu – 30 miljoner gånger!
– Det är helt sjukt! Min vinnarlåt från Idol ligger på ca 12 miljoner streams, och Imagine runt 9 miljoner, berättar Chris med ett leende och fortsätter:
– Just nu är jag där jag alltid har velat vara, men det är fortfarande en väldigt konstig känsla att folk faktiskt köper biljetter för att se mig spela.
Under sommaren genomförde han hela 70 spelningar, och när året är slut kommer siffran vara den dubbla. I slutet av oktober startar hans nästa turné, ”The Imagine Tour”, som kommer stanna till i 13 städer runt om i Sverige.
– Det ska bli väldigt roligt! Vi kommer att spela en hel del nytt material som inte är släppt än, så är man nyfiken tycker jag man ska komma, skrattar Chris.
Det är dock inte bara i Sverige som Lindesbergsidolen har väckt uppmärksamhet, även på andra sidan jorden har folk fått nys om honom, och under året blev han kontaktad av ingen mindre än John Farnhams* agent.
– Jag hade spelat in en video när jag satt vid mitt piano och skrev min låt ”Sober”, kort därefter blev jag kontaktad av John Farnhams agent som framförde ett önskemål från John om att köpa min låt. Han trodde att det skulle kunna bli en hit i Australien, och ville gärna ha den. Jag kände dock att jag inte ville släppa taget om en låt som jag tyckte så mycket om, så jag tackade nej.
Till skillnad från många andra artister som väljer att bosätta sig i Stockholm, är Chris fast besluten att stanna på hemmaplan.
– Jag är väldigt familjekär, och hela min familj finns här i närheten, så jag trivs bra här. Det tar ju bara ungefär två timmar att köra till Stockholm, och då hinner jag sjunga upp i bilen, säger han med ett skratt.
Senaste singeln ”Sick” finns nu på Spotify. Biljetter till höstens turné hittar man HÄR.
*John Farnham är en australisk popsångare, som bland annat är känd för låten ”You’re the Voice” som blev en internationell framgång. Än idag är han fortfarande en av hemlandets mest framgångsrika och populära artister någonsin.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.