Vid midnatt släppte Chris sin allra senaste singel, ”Sick”, hos Spotify. LindeNytt fick under torsdagen tjuvlyssna på låten, och utfärdar en stor hitvarning för Lindesbergarens nya alster.
2018 har onekligen varit Chris Kläffords år. Efter segern i Idol har han turnerat land och rike runt, legat etta på topplistor och blivit nominerad till en rockbjörn. I höst väntar ännu en turné, men först släpper han sin nya singel, ”Sick”.
– Sick handlar om en relationsfälla, att man hamnar i ett ekorrhjul och nöjer sig med att inte vara lycklig. Jag skrev den tillsammans med en kille från Örebro, Johan Fransson, och det är faktiskt den enda av mina låtar som är inspelad i Örebro, berättar Chris och fortsätter:
– Jag var lite rädd för låten till en början, för den är lite poppigare och har en hel del falsett, men jag är riktigt nöjd med den nu. Egentligen skulle den släppts redan i början av sommaren, men då gick det fortfarande väldigt bra för ”What happened to us” och jag spelade hela sommaren, men nu känns det rätt!
Och visst har det gått bra för de låtar som han släppt tidigare, under året har hans musik streamats hela – håll i er nu – 30 miljoner gånger!
– Det är helt sjukt! Min vinnarlåt från Idol ligger på ca 12 miljoner streams, och Imagine runt 9 miljoner, berättar Chris med ett leende och fortsätter:
– Just nu är jag där jag alltid har velat vara, men det är fortfarande en väldigt konstig känsla att folk faktiskt köper biljetter för att se mig spela.
Under sommaren genomförde han hela 70 spelningar, och när året är slut kommer siffran vara den dubbla. I slutet av oktober startar hans nästa turné, ”The Imagine Tour”, som kommer stanna till i 13 städer runt om i Sverige.
– Det ska bli väldigt roligt! Vi kommer att spela en hel del nytt material som inte är släppt än, så är man nyfiken tycker jag man ska komma, skrattar Chris.
Det är dock inte bara i Sverige som Lindesbergsidolen har väckt uppmärksamhet, även på andra sidan jorden har folk fått nys om honom, och under året blev han kontaktad av ingen mindre än John Farnhams* agent.
– Jag hade spelat in en video när jag satt vid mitt piano och skrev min låt ”Sober”, kort därefter blev jag kontaktad av John Farnhams agent som framförde ett önskemål från John om att köpa min låt. Han trodde att det skulle kunna bli en hit i Australien, och ville gärna ha den. Jag kände dock att jag inte ville släppa taget om en låt som jag tyckte så mycket om, så jag tackade nej.
Till skillnad från många andra artister som väljer att bosätta sig i Stockholm, är Chris fast besluten att stanna på hemmaplan.
– Jag är väldigt familjekär, och hela min familj finns här i närheten, så jag trivs bra här. Det tar ju bara ungefär två timmar att köra till Stockholm, och då hinner jag sjunga upp i bilen, säger han med ett skratt.
Senaste singeln ”Sick” finns nu på Spotify. Biljetter till höstens turné hittar man HÄR.
*John Farnham är en australisk popsångare, som bland annat är känd för låten ”You’re the Voice” som blev en internationell framgång. Än idag är han fortfarande en av hemlandets mest framgångsrika och populära artister någonsin.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.