Chris Kläfford släpper sitt debutalbum: ”En pandemiplatta”
Idag, fredag, den 31 mars, släpper Chris Kläfford sitt debutalbum som fått namnet ”Maybe it´s just me”. Plattan som innehåller tio låtar skrevs under pandemin, då låtskrivarna träffades digitalt för att sammansätta albumet. Resultatet släpps på de flesta streamingplattformar, men man kommer även att kunna köpa ett fysiskt exemplar på vinyl.
– Det känns skönt att vara klar så den får komma ut i ljuset, säger han till LindeNytt.
Det har gått nästan ett år sedan Chris Kläfford och hans sambo Bob Linger lämnade lägenheten i Lindesberg för drömhuset i Glanshammar. Trots flytten anser han sig dock vara en Lindesbergare i hjärtat och det är något som han alltid kommer bära med sig. Familjen har även utökats med en liten fyrbent pojke vid namn Kooba, och pitbullterriern LaVey är numera stolt storasyster.
Foto: Fredrik Stenfelt
Idag, fredag är det dock dags för en helt annan typ av tillökning, då Chris släpper sitt debutalbum ”Maybe it´s just me”, en fullängdare med tio låtar som till större delen skrevs under coronapandemin.
– Någon av låtarna har legat i flera år, men majoriteten är skrivna under pandemin, via zoom, berättar Chris.
Kläfford berättar också att det går en röd tråd genom hela albumet, något som inte alls var meningen från början.
– När vi linade upp låtarna blev det som en historia, från att träffa någon, gå hela milen och sedan beprövas av olika saker och ha det lite kämpigt i en relation, men att man till slut bestämmer sig för att kämpa vidare och begrava det som varit dåligt. Det var inte tanken från början, men det blev så, skrattar han.
Kommer de som har lyssnat på dig tidigare känna igen sig?
– Ja, det tror jag, men kanske inte om man förväntar sig tio stycken Imagine på raken, skrattar han och fortsätter:
– Man känner igen mig och min röst, och förhoppningsvis tycker man om det.
Vilket är din favoritlåt på albumet?
– Jag reflekterar mest med soundet på ”Headlight”, men budskapet och melodin på titelspåret ”Maybe it´s just me” gör nog att den blir den.
För den som vill avnjuta Chris musik på en livescen finns det goda möjligheter till det, då han spelar både i Köping och i Nora under våren.
– Jag har nyss varit ute på en halv turné i norra Sverige, och snart är det dags för den andra halvan i söder. Sedan blir det en ny turné i höst, det är kul att efter 6 år så kommer spelningarna in fortfarande, säger han.
Redan i helgen syns han dock i tv-rutan, då han först gästar Morgonstudion i SVT idag, fredag och sedan Nyhetsmorgon på söndag. Dessutom medverkar han i en video av ett något annorlunda slag på Youtube under fredagen.
– Jag filmade med ett gäng som heter Matkoma, där vi gjorde promilleutmaningen. Jag ser fram emot att se det själv då jag helt glömde bort att kamerorna rullade, skrattar han.
Chris Kläffords debutalbum släpps idag, fredag 31 mars, på de flesta streamingtjänster, samt på vinyl som man kan köpa hos bland annat Bengans.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.