Onsdagens avsnitt av Idol skulle avslöja upplösningen på den extremt spännande cliffhangern tittarna blev lämnade med under gårdagen. Äntligen skulle vi få veta om Chris lyckats charma juryn tillräckligt mycket för att ta sig vidare till den efterlängtade kvalveckan.
En efter en blev de nervösa deltagarna inkallade till juryn för att höra om deras artistdrömmar skulle få leva vidare i Idol, eller ta slut där och då.
När den allra sista platsen av de 20 delats ut hade Chris ännu inte fått sitt besked.
Med tårar i ögonen lyssnade han till juryns ord om hans framträdanden under sin tid i Idol.
– När du sjöng ”Imagine” under solosången så var det nog bland det bästa jag har hört någon sjunga, någonsin, i hela världen, sade Alexander Kronlund.
– För mig är du en av de absolut bästa sångarna i Sverige, punkt, instämde Anders Bagge.
– Men, vi har redan delat ut 20 platser, det finns alltså ingen plats till dig, sade Nikki.
– Så vad har vi beslutat då? Vi tycker ju att regler är till för att brytas, log Kishti.
– 21 är ju dessutom ett snyggare nummer, sade Anders Bagge och skrattade.
Därmed är Chris Kläfford vidare till Idols kvalvecka, där deltagarna kommer fightas om en plats i fredagsfinalerna.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.