Onsdagens avsnitt av Idol skulle avslöja upplösningen på den extremt spännande cliffhangern tittarna blev lämnade med under gårdagen. Äntligen skulle vi få veta om Chris lyckats charma juryn tillräckligt mycket för att ta sig vidare till den efterlängtade kvalveckan.
En efter en blev de nervösa deltagarna inkallade till juryn för att höra om deras artistdrömmar skulle få leva vidare i Idol, eller ta slut där och då.
När den allra sista platsen av de 20 delats ut hade Chris ännu inte fått sitt besked.
Med tårar i ögonen lyssnade han till juryns ord om hans framträdanden under sin tid i Idol.
– När du sjöng ”Imagine” under solosången så var det nog bland det bästa jag har hört någon sjunga, någonsin, i hela världen, sade Alexander Kronlund.
– För mig är du en av de absolut bästa sångarna i Sverige, punkt, instämde Anders Bagge.
– Men, vi har redan delat ut 20 platser, det finns alltså ingen plats till dig, sade Nikki.
– Så vad har vi beslutat då? Vi tycker ju att regler är till för att brytas, log Kishti.
– 21 är ju dessutom ett snyggare nummer, sade Anders Bagge och skrattade.
Därmed är Chris Kläfford vidare till Idols kvalvecka, där deltagarna kommer fightas om en plats i fredagsfinalerna.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.