Onsdagens avsnitt av Idol skulle avslöja upplösningen på den extremt spännande cliffhangern tittarna blev lämnade med under gårdagen. Äntligen skulle vi få veta om Chris lyckats charma juryn tillräckligt mycket för att ta sig vidare till den efterlängtade kvalveckan.
En efter en blev de nervösa deltagarna inkallade till juryn för att höra om deras artistdrömmar skulle få leva vidare i Idol, eller ta slut där och då.
När den allra sista platsen av de 20 delats ut hade Chris ännu inte fått sitt besked.
Med tårar i ögonen lyssnade han till juryns ord om hans framträdanden under sin tid i Idol.
– När du sjöng ”Imagine” under solosången så var det nog bland det bästa jag har hört någon sjunga, någonsin, i hela världen, sade Alexander Kronlund.
– För mig är du en av de absolut bästa sångarna i Sverige, punkt, instämde Anders Bagge.
– Men, vi har redan delat ut 20 platser, det finns alltså ingen plats till dig, sade Nikki.
– Så vad har vi beslutat då? Vi tycker ju att regler är till för att brytas, log Kishti.
– 21 är ju dessutom ett snyggare nummer, sade Anders Bagge och skrattade.
Därmed är Chris Kläfford vidare till Idols kvalvecka, där deltagarna kommer fightas om en plats i fredagsfinalerna.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.