Chris Kläfford + riktig låt= gåshud, världsstjärna! Så sade Alexander Kronlund efter Chris magiska framträdande med Aerosmiths gamla dänga ” I don´t wanna miss a thing”. Det blev sannerligen en kväll med idel hyllningar, men den började något mer trevande.
För första gången var det Chris Kläffords tur att inleda Idols fredagsfinal, något han gjorde till tonerna av Aviciis ”Without you”.
Trots att han själv var nöjd efter sitt framträdande, var inte juryn riktigt på samma våglängd.
– Avicii och Ibizastämning är inte där jag vill ha dig, och jag tror inte du vill ha dig där heller. Det blir 3+, sade Alexander Kronlund.
– Många av våra housevärldsstjärnor kommer ringa dig efter det här, sade Anders Bagge.
Om juryn var något tveksamma efter det första framträdandet så släppte den tveksamheten totalt under Chris magiska uppträdande med ”I don´t wanna miss a thing”.
Ni vet den där maffiga balladen från Armageddon, när jordens domedag är kommen? Ikväll var det allt annat än domedagsstämning i studion när han sjöng, publiken jublade och juryn gav honom stående ovationer.
– Det här var genialiskt! Jag gråter både inombords och utombords, sade en något tagen Kishti Tomita.
– Jag är helt knäckt nu! Det här var som att bada i smörgåstårta! Jag kan inte prata mer, sade Anders Bagge medan han snubblade på orden.
Succékvällen fick ett passande slut, när Chris skickades vidare till nästa veckas fredagsfinal. Då är de bara 4 deltagare kvar, vilket alltså innebär att det är kvartsfinal!
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.