Chris Kläfford + riktig låt= gåshud, världsstjärna! Så sade Alexander Kronlund efter Chris magiska framträdande med Aerosmiths gamla dänga ” I don´t wanna miss a thing”. Det blev sannerligen en kväll med idel hyllningar, men den började något mer trevande.
För första gången var det Chris Kläffords tur att inleda Idols fredagsfinal, något han gjorde till tonerna av Aviciis ”Without you”.
Trots att han själv var nöjd efter sitt framträdande, var inte juryn riktigt på samma våglängd.
– Avicii och Ibizastämning är inte där jag vill ha dig, och jag tror inte du vill ha dig där heller. Det blir 3+, sade Alexander Kronlund.
– Många av våra housevärldsstjärnor kommer ringa dig efter det här, sade Anders Bagge.
Om juryn var något tveksamma efter det första framträdandet så släppte den tveksamheten totalt under Chris magiska uppträdande med ”I don´t wanna miss a thing”.
Ni vet den där maffiga balladen från Armageddon, när jordens domedag är kommen? Ikväll var det allt annat än domedagsstämning i studion när han sjöng, publiken jublade och juryn gav honom stående ovationer.
– Det här var genialiskt! Jag gråter både inombords och utombords, sade en något tagen Kishti Tomita.
– Jag är helt knäckt nu! Det här var som att bada i smörgåstårta! Jag kan inte prata mer, sade Anders Bagge medan han snubblade på orden.
Succékvällen fick ett passande slut, när Chris skickades vidare till nästa veckas fredagsfinal. Då är de bara 4 deltagare kvar, vilket alltså innebär att det är kvartsfinal!
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.