Chris Kläfford + riktig låt= gåshud, världsstjärna! Så sade Alexander Kronlund efter Chris magiska framträdande med Aerosmiths gamla dänga ” I don´t wanna miss a thing”. Det blev sannerligen en kväll med idel hyllningar, men den började något mer trevande.
För första gången var det Chris Kläffords tur att inleda Idols fredagsfinal, något han gjorde till tonerna av Aviciis ”Without you”.
Trots att han själv var nöjd efter sitt framträdande, var inte juryn riktigt på samma våglängd.
– Avicii och Ibizastämning är inte där jag vill ha dig, och jag tror inte du vill ha dig där heller. Det blir 3+, sade Alexander Kronlund.
– Många av våra housevärldsstjärnor kommer ringa dig efter det här, sade Anders Bagge.
Om juryn var något tveksamma efter det första framträdandet så släppte den tveksamheten totalt under Chris magiska uppträdande med ”I don´t wanna miss a thing”.
Ni vet den där maffiga balladen från Armageddon, när jordens domedag är kommen? Ikväll var det allt annat än domedagsstämning i studion när han sjöng, publiken jublade och juryn gav honom stående ovationer.
– Det här var genialiskt! Jag gråter både inombords och utombords, sade en något tagen Kishti Tomita.
– Jag är helt knäckt nu! Det här var som att bada i smörgåstårta! Jag kan inte prata mer, sade Anders Bagge medan han snubblade på orden.
Succékvällen fick ett passande slut, när Chris skickades vidare till nästa veckas fredagsfinal. Då är de bara 4 deltagare kvar, vilket alltså innebär att det är kvartsfinal!
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).