Under torsdagskvällen påbörjades det stora arbetet med att förvandla Lindesberg Arena till en konsertlokal, något som fortsätter även under fredagen. Golv, ljus, ljud och en hel massa annat ska fixas för att kunna ta emot de tusentals besökare som vill hylla Chris Kläfford. Nedan följer dessutom viktig information inför dagens och kvällens konserter.
Biljetter till den tidiga konserten kl 15.00 finns fortfarande att hämta på Turistbyrån, fram till kl 12.00.
Tiden för insläppet till den konserten är ändrad från 14:15 till 14:25!
Antalet parkeringsplatser är begränsat, man kan både stå på Arenans parkering och på grusplanen där det under Lindemarken var tivoli. Parkeringsvärdar kommer finnas tillhands för att underlätta, parkering kostar 40 kr, detta tillfaller LIFs ungdomsverksamhet. Om man vill använda swish för att betala går det utmärkt, numret är: 123 396 85 59.
Längs hela Djupdalsgatan och Nyborgsgatan kommer det råda totalt stopp- och parkeringsförbud under kvällen.
Kön in till Arenan kommer denna gång att ledas åt andra hållet, dvs över bron mot strandpromenaden, detta för att öka säkerheten för de som köar då det råder halka.
Minimiålder på besökare är 5 år i målsmans sällskap, detta på grund av säkerhetsskäl om Arenan skulle behöva utrymmas. Barnvagnar är av denna anledning inte tillåtna.
Specifika rullstolsplatser finns, men dessa måste bokas i förväg och biljetter hämtas ut innan insläppet.
Sittplatserna i Arenan är i första hand till för de som har svårigheter att stå länge.
Försäljning av Idolprylar kommer att ske, dock kommer ingen servering att finnas, ej heller garderob.
Tips för de som sedan lämnar området med bil är att fortsätta över Torphyttevägen och sedan köra via Siggebohyttevägen, detta för att underlätta för bilar som vill in på Djupdalsgatan.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.