Under torsdagskvällen påbörjades det stora arbetet med att förvandla Lindesberg Arena till en konsertlokal, något som fortsätter även under fredagen. Golv, ljus, ljud och en hel massa annat ska fixas för att kunna ta emot de tusentals besökare som vill hylla Chris Kläfford. Nedan följer dessutom viktig information inför dagens och kvällens konserter.
Biljetter till den tidiga konserten kl 15.00 finns fortfarande att hämta på Turistbyrån, fram till kl 12.00.
Tiden för insläppet till den konserten är ändrad från 14:15 till 14:25!
Antalet parkeringsplatser är begränsat, man kan både stå på Arenans parkering och på grusplanen där det under Lindemarken var tivoli. Parkeringsvärdar kommer finnas tillhands för att underlätta, parkering kostar 40 kr, detta tillfaller LIFs ungdomsverksamhet. Om man vill använda swish för att betala går det utmärkt, numret är: 123 396 85 59.
Längs hela Djupdalsgatan och Nyborgsgatan kommer det råda totalt stopp- och parkeringsförbud under kvällen.
Kön in till Arenan kommer denna gång att ledas åt andra hållet, dvs över bron mot strandpromenaden, detta för att öka säkerheten för de som köar då det råder halka.
Minimiålder på besökare är 5 år i målsmans sällskap, detta på grund av säkerhetsskäl om Arenan skulle behöva utrymmas. Barnvagnar är av denna anledning inte tillåtna.
Specifika rullstolsplatser finns, men dessa måste bokas i förväg och biljetter hämtas ut innan insläppet.
Sittplatserna i Arenan är i första hand till för de som har svårigheter att stå länge.
Försäljning av Idolprylar kommer att ske, dock kommer ingen servering att finnas, ej heller garderob.
Tips för de som sedan lämnar området med bil är att fortsätta över Torphyttevägen och sedan köra via Siggebohyttevägen, detta för att underlätta för bilar som vill in på Djupdalsgatan.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn