Under torsdagskvällen påbörjades det stora arbetet med att förvandla Lindesberg Arena till en konsertlokal, något som fortsätter även under fredagen. Golv, ljus, ljud och en hel massa annat ska fixas för att kunna ta emot de tusentals besökare som vill hylla Chris Kläfford. Nedan följer dessutom viktig information inför dagens och kvällens konserter.
Biljetter till den tidiga konserten kl 15.00 finns fortfarande att hämta på Turistbyrån, fram till kl 12.00.
Tiden för insläppet till den konserten är ändrad från 14:15 till 14:25!
Antalet parkeringsplatser är begränsat, man kan både stå på Arenans parkering och på grusplanen där det under Lindemarken var tivoli. Parkeringsvärdar kommer finnas tillhands för att underlätta, parkering kostar 40 kr, detta tillfaller LIFs ungdomsverksamhet. Om man vill använda swish för att betala går det utmärkt, numret är: 123 396 85 59.
Längs hela Djupdalsgatan och Nyborgsgatan kommer det råda totalt stopp- och parkeringsförbud under kvällen.
Kön in till Arenan kommer denna gång att ledas åt andra hållet, dvs över bron mot strandpromenaden, detta för att öka säkerheten för de som köar då det råder halka.
Minimiålder på besökare är 5 år i målsmans sällskap, detta på grund av säkerhetsskäl om Arenan skulle behöva utrymmas. Barnvagnar är av denna anledning inte tillåtna.
Specifika rullstolsplatser finns, men dessa måste bokas i förväg och biljetter hämtas ut innan insläppet.
Sittplatserna i Arenan är i första hand till för de som har svårigheter att stå länge.
Försäljning av Idolprylar kommer att ske, dock kommer ingen servering att finnas, ej heller garderob.
Tips för de som sedan lämnar området med bil är att fortsätta över Torphyttevägen och sedan köra via Siggebohyttevägen, detta för att underlätta för bilar som vill in på Djupdalsgatan.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.