Under torsdagskvällen påbörjades det stora arbetet med att förvandla Lindesberg Arena till en konsertlokal, något som fortsätter även under fredagen. Golv, ljus, ljud och en hel massa annat ska fixas för att kunna ta emot de tusentals besökare som vill hylla Chris Kläfford. Nedan följer dessutom viktig information inför dagens och kvällens konserter.
Biljetter till den tidiga konserten kl 15.00 finns fortfarande att hämta på Turistbyrån, fram till kl 12.00.
Tiden för insläppet till den konserten är ändrad från 14:15 till 14:25!
Antalet parkeringsplatser är begränsat, man kan både stå på Arenans parkering och på grusplanen där det under Lindemarken var tivoli. Parkeringsvärdar kommer finnas tillhands för att underlätta, parkering kostar 40 kr, detta tillfaller LIFs ungdomsverksamhet. Om man vill använda swish för att betala går det utmärkt, numret är: 123 396 85 59.
Längs hela Djupdalsgatan och Nyborgsgatan kommer det råda totalt stopp- och parkeringsförbud under kvällen.
Kön in till Arenan kommer denna gång att ledas åt andra hållet, dvs över bron mot strandpromenaden, detta för att öka säkerheten för de som köar då det råder halka.
Minimiålder på besökare är 5 år i målsmans sällskap, detta på grund av säkerhetsskäl om Arenan skulle behöva utrymmas. Barnvagnar är av denna anledning inte tillåtna.
Specifika rullstolsplatser finns, men dessa måste bokas i förväg och biljetter hämtas ut innan insläppet.
Sittplatserna i Arenan är i första hand till för de som har svårigheter att stå länge.
Försäljning av Idolprylar kommer att ske, dock kommer ingen servering att finnas, ej heller garderob.
Tips för de som sedan lämnar området med bil är att fortsätta över Torphyttevägen och sedan köra via Siggebohyttevägen, detta för att underlätta för bilar som vill in på Djupdalsgatan.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.