Vid månadsskiftet april/maj tillträdde Christer Karlsson tjänsten som ny näringslivsredaktör på LindeNytt. Nu kommer han att jaga såväl de stora rubrikerna som de mindre notiserna ute i Lindesbergs näringsliv.
Christer Karlsson lämnade sitt värmländska Kristinehamn, där han är född och uppväxt, för 25 år sedan och flyttade till Lindesberg när han fick tjänsten som marknadsansvarig på Bergslagens Sparbank. På banken blev han sedan kvar ända fram till årsskiftet 2011/2012. Sedan dess arbetar han med reklam och marknadsföring samt reportageuppdrag i egenskap som egenföretagare. Sedan tre veckor tillbaka arbetar han även åt LindeNytt med fokus på det viktigaste vi har för bygdens fortlevnad.
– Ett framgångsrikt näringsliv är en förutsättning för en levande bygd. En ort är beroende av entreprenörer som vill starta och utveckla verksamheter. Samtidigt behövs det drivna, positiva och engagerade människor som vill vara med och påverka, stötta och utveckla den egna bygden, den vi så gärna vill bo och verka i. Detta vill jag spegla på LindeNytt, säger Christer.
Christers uppdrag blir nu att bevaka och lyfta fram det sprudlande och framgångsrika företagande vi har i trakten – men som vi kanske alltför sällan ser några rubriker om.
Näringslivsredaktionen skall dock inte enbart lyfta fram nyheter och händelser från näringslivet i Lindesberg, utan ska också då och då ge gemene man insyn i små och stora företag som man hört talas om men ändå inte vet särskilt mycket om. Företagsreportagen, som har blivit väldigt uppskattade av läsarna, fortsätter precis som tidigare.
Tre saker du kanske inte kände till om Christer
1. Är aktiv inom handbollen (Lif)
2. Tar sig gärna en runda på golfbanan om sommaren
3. En sann filatelist. Christer är ordförande i Lindesbergs frimärksklubb
Christer Karlsson tel 070-598 80 08 naringsliv@lindenytt.com
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.