Vid månadsskiftet april/maj tillträdde Christer Karlsson tjänsten som ny näringslivsredaktör på LindeNytt. Nu kommer han att jaga såväl de stora rubrikerna som de mindre notiserna ute i Lindesbergs näringsliv.
Christer Karlsson lämnade sitt värmländska Kristinehamn, där han är född och uppväxt, för 25 år sedan och flyttade till Lindesberg när han fick tjänsten som marknadsansvarig på Bergslagens Sparbank. På banken blev han sedan kvar ända fram till årsskiftet 2011/2012. Sedan dess arbetar han med reklam och marknadsföring samt reportageuppdrag i egenskap som egenföretagare. Sedan tre veckor tillbaka arbetar han även åt LindeNytt med fokus på det viktigaste vi har för bygdens fortlevnad.
– Ett framgångsrikt näringsliv är en förutsättning för en levande bygd. En ort är beroende av entreprenörer som vill starta och utveckla verksamheter. Samtidigt behövs det drivna, positiva och engagerade människor som vill vara med och påverka, stötta och utveckla den egna bygden, den vi så gärna vill bo och verka i. Detta vill jag spegla på LindeNytt, säger Christer.
Christers uppdrag blir nu att bevaka och lyfta fram det sprudlande och framgångsrika företagande vi har i trakten – men som vi kanske alltför sällan ser några rubriker om.
Näringslivsredaktionen skall dock inte enbart lyfta fram nyheter och händelser från näringslivet i Lindesberg, utan ska också då och då ge gemene man insyn i små och stora företag som man hört talas om men ändå inte vet särskilt mycket om. Företagsreportagen, som har blivit väldigt uppskattade av läsarna, fortsätter precis som tidigare.
Tre saker du kanske inte kände till om Christer
1. Är aktiv inom handbollen (Lif)
2. Tar sig gärna en runda på golfbanan om sommaren
3. En sann filatelist. Christer är ordförande i Lindesbergs frimärksklubb
Christer Karlsson tel 070-598 80 08 naringsliv@lindenytt.com
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.