Vid månadsskiftet april/maj tillträdde Christer Karlsson tjänsten som ny näringslivsredaktör på LindeNytt. Nu kommer han att jaga såväl de stora rubrikerna som de mindre notiserna ute i Lindesbergs näringsliv.
Christer Karlsson lämnade sitt värmländska Kristinehamn, där han är född och uppväxt, för 25 år sedan och flyttade till Lindesberg när han fick tjänsten som marknadsansvarig på Bergslagens Sparbank. På banken blev han sedan kvar ända fram till årsskiftet 2011/2012. Sedan dess arbetar han med reklam och marknadsföring samt reportageuppdrag i egenskap som egenföretagare. Sedan tre veckor tillbaka arbetar han även åt LindeNytt med fokus på det viktigaste vi har för bygdens fortlevnad.
– Ett framgångsrikt näringsliv är en förutsättning för en levande bygd. En ort är beroende av entreprenörer som vill starta och utveckla verksamheter. Samtidigt behövs det drivna, positiva och engagerade människor som vill vara med och påverka, stötta och utveckla den egna bygden, den vi så gärna vill bo och verka i. Detta vill jag spegla på LindeNytt, säger Christer.
Christers uppdrag blir nu att bevaka och lyfta fram det sprudlande och framgångsrika företagande vi har i trakten – men som vi kanske alltför sällan ser några rubriker om.
Näringslivsredaktionen skall dock inte enbart lyfta fram nyheter och händelser från näringslivet i Lindesberg, utan ska också då och då ge gemene man insyn i små och stora företag som man hört talas om men ändå inte vet särskilt mycket om. Företagsreportagen, som har blivit väldigt uppskattade av läsarna, fortsätter precis som tidigare.
Tre saker du kanske inte kände till om Christer
1. Är aktiv inom handbollen (Lif)
2. Tar sig gärna en runda på golfbanan om sommaren
3. En sann filatelist. Christer är ordförande i Lindesbergs frimärksklubb
Christer Karlsson tel 070-598 80 08 naringsliv@lindenytt.com
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.