Vid månadsskiftet april/maj tillträdde Christer Karlsson tjänsten som ny näringslivsredaktör på LindeNytt. Nu kommer han att jaga såväl de stora rubrikerna som de mindre notiserna ute i Lindesbergs näringsliv.
Christer Karlsson lämnade sitt värmländska Kristinehamn, där han är född och uppväxt, för 25 år sedan och flyttade till Lindesberg när han fick tjänsten som marknadsansvarig på Bergslagens Sparbank. På banken blev han sedan kvar ända fram till årsskiftet 2011/2012. Sedan dess arbetar han med reklam och marknadsföring samt reportageuppdrag i egenskap som egenföretagare. Sedan tre veckor tillbaka arbetar han även åt LindeNytt med fokus på det viktigaste vi har för bygdens fortlevnad.
– Ett framgångsrikt näringsliv är en förutsättning för en levande bygd. En ort är beroende av entreprenörer som vill starta och utveckla verksamheter. Samtidigt behövs det drivna, positiva och engagerade människor som vill vara med och påverka, stötta och utveckla den egna bygden, den vi så gärna vill bo och verka i. Detta vill jag spegla på LindeNytt, säger Christer.
Christers uppdrag blir nu att bevaka och lyfta fram det sprudlande och framgångsrika företagande vi har i trakten – men som vi kanske alltför sällan ser några rubriker om.
Näringslivsredaktionen skall dock inte enbart lyfta fram nyheter och händelser från näringslivet i Lindesberg, utan ska också då och då ge gemene man insyn i små och stora företag som man hört talas om men ändå inte vet särskilt mycket om. Företagsreportagen, som har blivit väldigt uppskattade av läsarna, fortsätter precis som tidigare.
Tre saker du kanske inte kände till om Christer
1. Är aktiv inom handbollen (Lif)
2. Tar sig gärna en runda på golfbanan om sommaren
3. En sann filatelist. Christer är ordförande i Lindesbergs frimärksklubb
Christer Karlsson tel 070-598 80 08 naringsliv@lindenytt.com
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.