Vid månadsskiftet april/maj tillträdde Christer Karlsson tjänsten som ny näringslivsredaktör på LindeNytt. Nu kommer han att jaga såväl de stora rubrikerna som de mindre notiserna ute i Lindesbergs näringsliv.
Christer Karlsson lämnade sitt värmländska Kristinehamn, där han är född och uppväxt, för 25 år sedan och flyttade till Lindesberg när han fick tjänsten som marknadsansvarig på Bergslagens Sparbank. På banken blev han sedan kvar ända fram till årsskiftet 2011/2012. Sedan dess arbetar han med reklam och marknadsföring samt reportageuppdrag i egenskap som egenföretagare. Sedan tre veckor tillbaka arbetar han även åt LindeNytt med fokus på det viktigaste vi har för bygdens fortlevnad.
– Ett framgångsrikt näringsliv är en förutsättning för en levande bygd. En ort är beroende av entreprenörer som vill starta och utveckla verksamheter. Samtidigt behövs det drivna, positiva och engagerade människor som vill vara med och påverka, stötta och utveckla den egna bygden, den vi så gärna vill bo och verka i. Detta vill jag spegla på LindeNytt, säger Christer.
Christers uppdrag blir nu att bevaka och lyfta fram det sprudlande och framgångsrika företagande vi har i trakten – men som vi kanske alltför sällan ser några rubriker om.
Näringslivsredaktionen skall dock inte enbart lyfta fram nyheter och händelser från näringslivet i Lindesberg, utan ska också då och då ge gemene man insyn i små och stora företag som man hört talas om men ändå inte vet särskilt mycket om. Företagsreportagen, som har blivit väldigt uppskattade av läsarna, fortsätter precis som tidigare.
Tre saker du kanske inte kände till om Christer
1. Är aktiv inom handbollen (Lif)
2. Tar sig gärna en runda på golfbanan om sommaren
3. En sann filatelist. Christer är ordförande i Lindesbergs frimärksklubb
Christer Karlsson tel 070-598 80 08 naringsliv@lindenytt.com
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.