Christina Pettersson från Rällså, Löa, har tackat ja till den mycket svåra posten som socialnämndens ordförande. Denna tjänst innebär att varje drag man gör påverkar den enskilda människan – kommuninvånaren. Här finns inte utrymme för tveksamheter och dessutom är det viktigt med ett gott bemötande av berörda personer.Vi har talat med privatpersonen, men också politikern, Christina Pettersson. Visste du föresten att hennes favoritmat är något så avancerat som… fiskbullar?
Christina Pettersson är idag 58 år och är ursprungligen från Ljusnarsbergs kommun, men har bott i Lindesberg sedan 1982. Redan som 11-åring blev hon intresserad av politiken och blev således aktiv i Centerns ungdomsförbund. Idag arbetar hon till vardags som sjuksköterska på Rällsögårdens behandlingshem, där har hon arbetat sedan 15 år tillbaka.
Christina har alltså tackat ja till tjänsten som socialnämndens ordförande. Anders Larsson kommenterade häromdagen hennes beslut på följande vis:
-Jag är mycket glad att hon tackade ja, för hon är verkligen helt rätt person för denna mycket ansvarstyngda tjänst som i regel är ett tufft jobb. Hon är mycket kompetent i sociala frågor, är alltid duktigt påläst och har hög integritet. Jag är som sagt mycket nöjd.
Här följer en kortare presentation av Christina Pettersson:
Var är du född och uppväxt?
-Jag är född i Ljusnarsberg och uppväxt i ett litet torp som ligger mittemot Värdshuset Älgen.
Var bor du idag?
-På en liten gård som heter Stenhaga och ligger i Rällså / Löa.
Familj?
-Jag är gift med Karl-Olof Pettersson och har två vuxna söner Johan (37 år) och Emil (30 år).
Sedan har jag tre barnbarn och sex fosterbarn.
När blev du intresserad av politik?
-När jag var 11 år och det var i Centerns ungdomsförbund. Året var 1960. Oj, vad det lät länge sedan (skratt).
Hur länge har du varit politiskt aktiv?
Sedan 1965.
Vad gör du på fritiden?
-Jag släktforskar en hel del, och är också engagerade i ett projekt i Burkino Fasa som ligger i Västafrika. Jag tycker också om att engagera mig i hembygdsrörelsen samt den lokala historien. Men först och främst är det barnbarnen som är mitt allt.
Favoritmat. Vad äter du helst?
-Jag är inte särskilt ”kvinnlig” av mig, det är nämligen min man som lagar all mat här (skratt). Men om jag får välja mat så är det fiskbullar i dillsås som är det godaste jag vet. Men gös från Norrsjön och grönsakerna vi odlar i trädgården är också gott.
Drömsemestern går till…
-Ja, inte är det ”Playan” eller Thailand jag drömmer om direkt. Jag skulle nog helst av allt vilja fara med en båt från Norges kust upp till Svalbard.
-Hurtigrutten kan också vara ett alternativ, för då hänger maken mycket gärna med också.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.