I lördags genomfördes den första deltävlingen i Jam Lindesbergs talangtävling som fått namnet Jam LBG 2006. Slaget om avancemang till finalen stod mellan sju band och artister som bjöd på bred variation i musiken.
Stig Reitan och Thomas Hegefors, Jam Lindesberg, summerar den första deltävlingen i deras musikevenemang som mycket lyckad. Visserligen hade duon hoppats på ännu fler anmälda band, men man är ändå mycket glada över intresset från musikerna i trakten. Och nu när man äntligen har kommit igång, så hoppas man att isen är bruten och att fler kommer att haka på inför nästa omgång.
I lördags var det sju tävlande som duellerade på stadshotellets scen om att få en plats i finalen som hålles 11 november. Domarna Christer Pihlblad och Caj Lennart Larsson hade till uppgift att utse en vinnare samt en tvåa och trea som också skulle vidare till final.
Vinnaren för kvällen blev Christoffer Sjögren, vars lågmälda popmusik i akustisk stil var det som fick juryn att falla pladask.
Men imponerade gjorde också Cirkus Frax från Örebro, ett band som skiljer sig i mängden genom att leverera lite annorlunda musik. Eller som arrangörerna beskriver det hela: ”Smått vansinnig musik.” Annorlunda är kul och det gick vägen denna kväll.
Lindesbergsbandet Submissions knep tredjeplatsen och är även de vidare till final.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.