Coop Konsum i Lindesberg utsattes i natt för en cigarettkupp. En eller flera gärningsmän tog sig in i butiken genom att krossa två fönster i den södra entrén. Enligt uppgift från butikschef Roger Waldenryd skall man ha kommit över en ganska stor mängd cigaretter.
Polisens tekniker är i skrivandets stund vid Konsumbutiken för att göra en undersökning av brottsplatsen. Allt som syns utifrån är en stor hög med glasskärvor i entréslussen. Eftersom butiken är avspärrad vid kassorna har inte ens personalen vetskap om läget där inne.
Magnus Johansson, butiksanställd, tog emot de första kunderna ute i morgonkylan med ett gott humör trots det inträffade.
-Vi har haft inbrott och kan tyvärr inte öppna förrän polisen har gjort vad de skall göra, informerade han kunderna.
Butiken har övervakningskameror riktade mot kassorna och det framgår tydligt att det bara var cigaretter som lockade, trots att det på samma plats förvaras dyra hårvårdprodukter och läkemedel av olika slag.
-Cigaretterna förvaras ju bakom kassorna numera, så det finns bildmaterial att överlämna till polisen. Jag kan inte säga exakt hur mycket cigaretter som stulits förrän vi gjort en inventering, men det rör sig i alla fall om en ganska stor mängd. Inget annat saknas, säger han.
Butikschefen tror inte att inbrottet var en spontanhandling.
-Min uppfattning är att man vet vad man sysslade med, att man har gjort det förr. Det säger jag tolkat av tillvägagångssättet. Man visste precis hur man skulle göra, säger Roger Waldenryd.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.