Igår kunde vi berätta om en mycket fräck kupp mot Binai Livs på Kristinavägen. Någon eller några stal då hela lagret av cigaretter. Butiken hade dagen innan fått en ny leverans, vilket innebar att ca 450-500 limpor cigaretter fanns i lager. I runda tal rör det sig om cigaretter för ca 150 000 kronor som stulits, berättar butiksägare Mohamed Aziz.
Stölden var troligtvis planerad. Butiken var stundtals obemannad på grund av flytt till ny lokal – vägg i vägg med den gamla. Mohamed tror att tjuvarna kollat in hur och när butiken varit tom på personal och då snabbt sprungit in och roffat åt sig cigaretterna.
–Eftersom vi precis fått leveransen, och fortfarande höll på med flytten, så hade vi inte hunnit lägga in allt i det förvaringsskåp vi använder som tobakslager. Några kartonger stod intill skåpet och tjuvarna har bara klivit in och tagit dem. Även skåpet har länsats, säger Mohamed.
Mohamed Aziz och hans hustru känner sig mycket kränkta av det inträffade. Även om det är en stor ekonomisk förlust, så är det inte pengarna som upprör mest. –Lindesberg har blivit mycket sämre att leva i på senare tid. Man kan ju inte ens vända ryggen till en kort stund – då blir man bestulen på något. För några år sedan var det helt annorlunda och man behövde inte ständigt vara rädd att bli utsatt för ett brott, förklarar han. Mohamed Aziz blev så sent som i förra veckan utsatt för inbrott i sin bostad. –De hade vänt upp och ner på allt. Det såg bedrövligt ut. Nu stals inte några dyrare saker, men barnens spargrisar hade förstörts och länsats, säger Mohamed.
Vem eller vilka som ligger bakom cigarettkuppen vet polisen inte idag. Ett vittne har dock berättat för polisen att några killar i 20-årsåldern burit på en stor svart plastsäck i närheten av butiken. Stölden skedde alltså i torsdags mitt på dagen mellan klockan 12:20-12:50.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.