Igår kunde vi berätta om en mycket fräck kupp mot Binai Livs på Kristinavägen. Någon eller några stal då hela lagret av cigaretter. Butiken hade dagen innan fått en ny leverans, vilket innebar att ca 450-500 limpor cigaretter fanns i lager. I runda tal rör det sig om cigaretter för ca 150 000 kronor som stulits, berättar butiksägare Mohamed Aziz.
Stölden var troligtvis planerad. Butiken var stundtals obemannad på grund av flytt till ny lokal – vägg i vägg med den gamla. Mohamed tror att tjuvarna kollat in hur och när butiken varit tom på personal och då snabbt sprungit in och roffat åt sig cigaretterna.
–Eftersom vi precis fått leveransen, och fortfarande höll på med flytten, så hade vi inte hunnit lägga in allt i det förvaringsskåp vi använder som tobakslager. Några kartonger stod intill skåpet och tjuvarna har bara klivit in och tagit dem. Även skåpet har länsats, säger Mohamed.
Mohamed Aziz och hans hustru känner sig mycket kränkta av det inträffade. Även om det är en stor ekonomisk förlust, så är det inte pengarna som upprör mest. –Lindesberg har blivit mycket sämre att leva i på senare tid. Man kan ju inte ens vända ryggen till en kort stund – då blir man bestulen på något. För några år sedan var det helt annorlunda och man behövde inte ständigt vara rädd att bli utsatt för ett brott, förklarar han. Mohamed Aziz blev så sent som i förra veckan utsatt för inbrott i sin bostad. –De hade vänt upp och ner på allt. Det såg bedrövligt ut. Nu stals inte några dyrare saker, men barnens spargrisar hade förstörts och länsats, säger Mohamed.
Vem eller vilka som ligger bakom cigarettkuppen vet polisen inte idag. Ett vittne har dock berättat för polisen att några killar i 20-årsåldern burit på en stor svart plastsäck i närheten av butiken. Stölden skedde alltså i torsdags mitt på dagen mellan klockan 12:20-12:50.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.