Antalet bekräftade fall av covid-19 i Region Örebro län ökade något jämfört med föregående vecka och totalt bekräftades cirka 60 positiva fall under vecka 26. Ett tiotal av dessa har uppgett smitta i samband med resa till S:t Petersburg. Antal prover som analyserades var drygt 3100.
Som förväntat ökar förekomsten av deltavarianten i regionen. I resultat från helgenomsekvensering på prover tagna under vecka 25 utgjordes cirka 70 procent av deltavarianten.
– Med de lättade restriktioner som gäller och dominans av deltavarianten är det nu otroligt viktigt att alla som rekommenderas vaccination vaccinerar sig så snart som möjligt. För att nå ett fullgott skydd mot deltavarianten krävs 2 doser vaccin, säger Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i ett pressmeddelande.
– Vi behöver också fortsätta påminna varandra om att de grundläggande råden fortfarande gäller. Det är viktigt att stanna hemma vid symtom och då testa sig, oavsett om man är vaccinerad eller ej, påpekar Gunlög Rasmussen.
Redan förra veckan sänktes åldersgränsen så att alla som är födda 2003 eller tidigare kan vaccinera sig och det gäller även personer som fyller 18 år under 2021. Tidigare grupper kan också fortsatt boka tid. Nya tider släpps kontinuerligt och alla som vill kommer att få vaccin.
– För att stoppa pandemin är det viktigt att så många som möjligt vaccinerar sig så snart som möjligt med båda doserna. Dos 1 och dos 2 ska helst tas på samma ställe med rekommenderat intervall. På våra vaccinationsmottagningar hjälper man till att hitta en tid för dos 2 som passar. Just nu finns det bokningsbara vaccinationstider – passa på att vaccinera dig, det är det viktigaste du gör i sommar, säger Stellan Johansson, representant i styrgruppen för covid-vaccinering i ett pressmeddelande.
För åldersgruppen 50 år eller äldre är täckningsgraden i länet hög. Drygt 80 procent är vaccinerade och det ökar ju högre upp i åldrarna man kommer. I åldersgrupperna 49 år och yngre sprids fortfarande smittan och det är det oerhört viktigt att man bokar tid för vaccinering.
Nästa åldersgrupp på tur för vaccinering är ungdomar födda 2004 och 2005. Där inväntar man besked från Folkhälsomyndighet om när det är möjligt att påbörja vaccination av dem.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.