Antalet bekräftade fall av covid-19 i Region Örebro län ökade något jämfört med föregående vecka och totalt bekräftades cirka 60 positiva fall under vecka 26. Ett tiotal av dessa har uppgett smitta i samband med resa till S:t Petersburg. Antal prover som analyserades var drygt 3100.
Som förväntat ökar förekomsten av deltavarianten i regionen. I resultat från helgenomsekvensering på prover tagna under vecka 25 utgjordes cirka 70 procent av deltavarianten.
– Med de lättade restriktioner som gäller och dominans av deltavarianten är det nu otroligt viktigt att alla som rekommenderas vaccination vaccinerar sig så snart som möjligt. För att nå ett fullgott skydd mot deltavarianten krävs 2 doser vaccin, säger Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i ett pressmeddelande.
– Vi behöver också fortsätta påminna varandra om att de grundläggande råden fortfarande gäller. Det är viktigt att stanna hemma vid symtom och då testa sig, oavsett om man är vaccinerad eller ej, påpekar Gunlög Rasmussen.
Redan förra veckan sänktes åldersgränsen så att alla som är födda 2003 eller tidigare kan vaccinera sig och det gäller även personer som fyller 18 år under 2021. Tidigare grupper kan också fortsatt boka tid. Nya tider släpps kontinuerligt och alla som vill kommer att få vaccin.
– För att stoppa pandemin är det viktigt att så många som möjligt vaccinerar sig så snart som möjligt med båda doserna. Dos 1 och dos 2 ska helst tas på samma ställe med rekommenderat intervall. På våra vaccinationsmottagningar hjälper man till att hitta en tid för dos 2 som passar. Just nu finns det bokningsbara vaccinationstider – passa på att vaccinera dig, det är det viktigaste du gör i sommar, säger Stellan Johansson, representant i styrgruppen för covid-vaccinering i ett pressmeddelande.
För åldersgruppen 50 år eller äldre är täckningsgraden i länet hög. Drygt 80 procent är vaccinerade och det ökar ju högre upp i åldrarna man kommer. I åldersgrupperna 49 år och yngre sprids fortfarande smittan och det är det oerhört viktigt att man bokar tid för vaccinering.
Nästa åldersgrupp på tur för vaccinering är ungdomar födda 2004 och 2005. Där inväntar man besked från Folkhälsomyndighet om när det är möjligt att påbörja vaccination av dem.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.