PRESSMEDDELANDE: Spridningen av Covid-19 har nu ökat så kraftigt i vårt län att vi förväntas följa de särskilda råd som gäller vid ett kritiskt läge. För Linde bergslags församling har det inneburit att vi beslutat att pausa alla gudstjänster och all verksamhet fram till den 24 november.
Under denna tid fortsätter vi med våra digitala andakter som publiceras på tisdagar och fredagar på Facebook www.facebook.com/lindebergslagsforsamling och vår hemsida www.svenskakyrkan.se/linde-bergslags-forsamling. Där kan du också följa hur det kommer att bli framöver så fort vi får veta om de hårdare restriktionerna förlängs eller inte.
Vi fortsätter också att hålla begravningar och genomför även de dop som redan är bokade under perioden, men vi vädjar till alla att försöka begränsa antalet deltagare till ett minimum, samt att vänta med minnesstund och dopkalas till dess läget har förändrats till det bättre.
Vi måste alla, trots att det kan innebära stora personliga uppoffringar, hjälpas åt för att hindra smittspridningen och på så sätt skydda de sköraste i vår närmiljö.
Behöver du någon att prata med i isoleringen kan du kontakta församlingens präster och diakoner. Direktnummer hittar du på vår hemsida. Församlingsexpeditionens nummer är 0581-888 00, där kan du be om att bli kopplad vidare eller att bli uppringd.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.