Coronaläget: ”Läget inom vården är mycket ansträngt”
Under tisdagseftermiddagen presenterade representanter för Region Örebro län en lägesbild av hur situationen i regionen ser ut gällande coronapandemin och den stadiga ökningen av bekräftade fall.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Under vecka 46 bekräftades ca 1200 nya fall av covid-19 i länet, en siffra som motsvarar ungefär 14% av provtagningarna den veckan. Fortfarande är det ålderskategorin 20-49 år som står för mer än hälften av alla positiva fall, och trots en utökning av kapaciteten att analysera prover finns det fortfarande en risk för väntetid.
– Vi har i dagsläget kapacitet för ungefär 10 000 prover, och hälften av dessa analyseras på laboratoriet på USÖ, resten skickas till två andra labb i Sverige. Vi för just nu diskussioner med en extern labbkoncern i Tyskland, för att eventuellt kunna skala upp ytterligare och skicka prover dit, berättar Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare.
Inom regionen ser man en fortsatt ökning av bekräftade fall, men också en ökning av patienter som nu behöver sjukhusvård för sina symptom. Just nu vårdas 46 patienter på länets tre sjukhus, varav sex av dessa på IVA. På Lindesbergs lasarett vårdas fyra patienter på vårdavdelning, där maxkapaciteten är sex patienter totalt.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts. Belastningen är mycket hög inom verksamheterna, och vi vädjar nu till allmänheten att följa de allmänna råden och riktlinjerna, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Elisabeth Liljekvist, Områdeschef Närsjukvårdsområde norr, Region Örebro Län. Foto: Camilla Lagerman
Även lokalt i Lindesberg är läget ansträngt, och man arbetar hårt med att upprätthålla en bra bemanning. Dessutom är tillgängligheten på telefon belastad för tillfället.
– Vi har ett pressat läge med att bemanna verksamheterna varje dag, dels med provtagning men även med den årliga influensavaccinationen som dragit igång. Det finns även svårigheter att komma fram på telefon till delar av primärvården för vanliga åkommor, eftersom väldigt många ringer gällande tider för covid-provtagning. Så min vädjan är att om man kan, läs informationen som finns på 1177.se om när och hur man ska ta prov, berättade Elisabeth Liljekvist, områdeschef norr och avslutade:
– Alla är lite trötta nu, det är många som har kämpat hårt och alla gör ett extremt gott arbete, men vi behöver verkligen kämpa för att det inte ska bli ett värre läge.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...