Coronaläget: ”Läget inom vården är mycket ansträngt”
Under tisdagseftermiddagen presenterade representanter för Region Örebro län en lägesbild av hur situationen i regionen ser ut gällande coronapandemin och den stadiga ökningen av bekräftade fall.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Under vecka 46 bekräftades ca 1200 nya fall av covid-19 i länet, en siffra som motsvarar ungefär 14% av provtagningarna den veckan. Fortfarande är det ålderskategorin 20-49 år som står för mer än hälften av alla positiva fall, och trots en utökning av kapaciteten att analysera prover finns det fortfarande en risk för väntetid.
– Vi har i dagsläget kapacitet för ungefär 10 000 prover, och hälften av dessa analyseras på laboratoriet på USÖ, resten skickas till två andra labb i Sverige. Vi för just nu diskussioner med en extern labbkoncern i Tyskland, för att eventuellt kunna skala upp ytterligare och skicka prover dit, berättar Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare.
Inom regionen ser man en fortsatt ökning av bekräftade fall, men också en ökning av patienter som nu behöver sjukhusvård för sina symptom. Just nu vårdas 46 patienter på länets tre sjukhus, varav sex av dessa på IVA. På Lindesbergs lasarett vårdas fyra patienter på vårdavdelning, där maxkapaciteten är sex patienter totalt.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts. Belastningen är mycket hög inom verksamheterna, och vi vädjar nu till allmänheten att följa de allmänna råden och riktlinjerna, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Elisabeth Liljekvist, Områdeschef Närsjukvårdsområde norr, Region Örebro Län. Foto: Camilla Lagerman
Även lokalt i Lindesberg är läget ansträngt, och man arbetar hårt med att upprätthålla en bra bemanning. Dessutom är tillgängligheten på telefon belastad för tillfället.
– Vi har ett pressat läge med att bemanna verksamheterna varje dag, dels med provtagning men även med den årliga influensavaccinationen som dragit igång. Det finns även svårigheter att komma fram på telefon till delar av primärvården för vanliga åkommor, eftersom väldigt många ringer gällande tider för covid-provtagning. Så min vädjan är att om man kan, läs informationen som finns på 1177.se om när och hur man ska ta prov, berättade Elisabeth Liljekvist, områdeschef norr och avslutade:
– Alla är lite trötta nu, det är många som har kämpat hårt och alla gör ett extremt gott arbete, men vi behöver verkligen kämpa för att det inte ska bli ett värre läge.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...