Coronaläget: ”Läget inom vården är mycket ansträngt”
Under tisdagseftermiddagen presenterade representanter för Region Örebro län en lägesbild av hur situationen i regionen ser ut gällande coronapandemin och den stadiga ökningen av bekräftade fall.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Under vecka 46 bekräftades ca 1200 nya fall av covid-19 i länet, en siffra som motsvarar ungefär 14% av provtagningarna den veckan. Fortfarande är det ålderskategorin 20-49 år som står för mer än hälften av alla positiva fall, och trots en utökning av kapaciteten att analysera prover finns det fortfarande en risk för väntetid.
– Vi har i dagsläget kapacitet för ungefär 10 000 prover, och hälften av dessa analyseras på laboratoriet på USÖ, resten skickas till två andra labb i Sverige. Vi för just nu diskussioner med en extern labbkoncern i Tyskland, för att eventuellt kunna skala upp ytterligare och skicka prover dit, berättar Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare.
Inom regionen ser man en fortsatt ökning av bekräftade fall, men också en ökning av patienter som nu behöver sjukhusvård för sina symptom. Just nu vårdas 46 patienter på länets tre sjukhus, varav sex av dessa på IVA. På Lindesbergs lasarett vårdas fyra patienter på vårdavdelning, där maxkapaciteten är sex patienter totalt.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts. Belastningen är mycket hög inom verksamheterna, och vi vädjar nu till allmänheten att följa de allmänna råden och riktlinjerna, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Elisabeth Liljekvist, Områdeschef Närsjukvårdsområde norr, Region Örebro Län. Foto: Camilla Lagerman
Även lokalt i Lindesberg är läget ansträngt, och man arbetar hårt med att upprätthålla en bra bemanning. Dessutom är tillgängligheten på telefon belastad för tillfället.
– Vi har ett pressat läge med att bemanna verksamheterna varje dag, dels med provtagning men även med den årliga influensavaccinationen som dragit igång. Det finns även svårigheter att komma fram på telefon till delar av primärvården för vanliga åkommor, eftersom väldigt många ringer gällande tider för covid-provtagning. Så min vädjan är att om man kan, läs informationen som finns på 1177.se om när och hur man ska ta prov, berättade Elisabeth Liljekvist, områdeschef norr och avslutade:
– Alla är lite trötta nu, det är många som har kämpat hårt och alla gör ett extremt gott arbete, men vi behöver verkligen kämpa för att det inte ska bli ett värre läge.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.