Coronaläget: ”Läget inom vården är mycket ansträngt”
Under tisdagseftermiddagen presenterade representanter för Region Örebro län en lägesbild av hur situationen i regionen ser ut gällande coronapandemin och den stadiga ökningen av bekräftade fall.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Under vecka 46 bekräftades ca 1200 nya fall av covid-19 i länet, en siffra som motsvarar ungefär 14% av provtagningarna den veckan. Fortfarande är det ålderskategorin 20-49 år som står för mer än hälften av alla positiva fall, och trots en utökning av kapaciteten att analysera prover finns det fortfarande en risk för väntetid.
– Vi har i dagsläget kapacitet för ungefär 10 000 prover, och hälften av dessa analyseras på laboratoriet på USÖ, resten skickas till två andra labb i Sverige. Vi för just nu diskussioner med en extern labbkoncern i Tyskland, för att eventuellt kunna skala upp ytterligare och skicka prover dit, berättar Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare.
Inom regionen ser man en fortsatt ökning av bekräftade fall, men också en ökning av patienter som nu behöver sjukhusvård för sina symptom. Just nu vårdas 46 patienter på länets tre sjukhus, varav sex av dessa på IVA. På Lindesbergs lasarett vårdas fyra patienter på vårdavdelning, där maxkapaciteten är sex patienter totalt.
– Läget inom vården är nu mycket ansträngt, och det är av yttersta vikt att smittspridningen bryts. Belastningen är mycket hög inom verksamheterna, och vi vädjar nu till allmänheten att följa de allmänna råden och riktlinjerna, sade Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Elisabeth Liljekvist, Områdeschef Närsjukvårdsområde norr, Region Örebro Län. Foto: Camilla Lagerman
Även lokalt i Lindesberg är läget ansträngt, och man arbetar hårt med att upprätthålla en bra bemanning. Dessutom är tillgängligheten på telefon belastad för tillfället.
– Vi har ett pressat läge med att bemanna verksamheterna varje dag, dels med provtagning men även med den årliga influensavaccinationen som dragit igång. Det finns även svårigheter att komma fram på telefon till delar av primärvården för vanliga åkommor, eftersom väldigt många ringer gällande tider för covid-provtagning. Så min vädjan är att om man kan, läs informationen som finns på 1177.se om när och hur man ska ta prov, berättade Elisabeth Liljekvist, områdeschef norr och avslutade:
– Alla är lite trötta nu, det är många som har kämpat hårt och alla gör ett extremt gott arbete, men vi behöver verkligen kämpa för att det inte ska bli ett värre läge.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...