- Det gäller att fortsätta att följa rutinerna och inte slappna av, sade Madde Gustavsson. Foto: Camilla Lagerman
Coronaläget: Når en peak inom några veckor
Coronaläget i Lindesbergs kommun ser fortsatt stabilt ut, men man förbereder sig nu för peaken som förutspås komma under maj månad.
– Prognosen och kurvan för Örebro län säger att toppen kommer i mitten till slutet av maj, berättade kommundirektör Henrik Arenvang under onsdagens pressträff.
Från socialförvaltningen kom fortsatt positiva uppdateringar, där inga nya fall av smittan upptäckts inom verksamheterna, och därmed heller inga nya dödsfall till följd av covid-19.
– Glädjande nog har vi inte haft några nya fall bland våra boende sedan i mitten av april, och bara enstaka sjuka bland personalen, men det gäller att fortsätta att följa rutinerna och inte slappna av eftersom vi räknar med att få en topp i mitten av maj, berättade socialförvaltningens chef Madde Gustavsson.
Barn- och utbildningsförvaltningens chef Thomas Lindberg. Foto: Camilla Lagerman
Barn- och utbildningsförvaltningens chef Thomas Lindberg berättade att allt fler grundskoleelever har kommit tillbaka i undervisning efter påsklovet, där det innan lovet var ganska många elever som inte kom till skolan på grund av oro för smittspridning.
– Vi ser en positiv trend, de är färre än före påsk men de finns kvar. Vi har full förståelse för att föräldrar är oroliga, men vi vill att de känner sig trygga med att vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och att skolan verkligen är den bästa platsen att vara på för alla symptomfria elever.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 klockan 13:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
11 september 2026 klockan 09:20 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.