- Det gäller att fortsätta att följa rutinerna och inte slappna av, sade Madde Gustavsson. Foto: Camilla Lagerman
Coronaläget: Når en peak inom några veckor
Coronaläget i Lindesbergs kommun ser fortsatt stabilt ut, men man förbereder sig nu för peaken som förutspås komma under maj månad.
– Prognosen och kurvan för Örebro län säger att toppen kommer i mitten till slutet av maj, berättade kommundirektör Henrik Arenvang under onsdagens pressträff.
Annons
Från socialförvaltningen kom fortsatt positiva uppdateringar, där inga nya fall av smittan upptäckts inom verksamheterna, och därmed heller inga nya dödsfall till följd av covid-19.
– Glädjande nog har vi inte haft några nya fall bland våra boende sedan i mitten av april, och bara enstaka sjuka bland personalen, men det gäller att fortsätta att följa rutinerna och inte slappna av eftersom vi räknar med att få en topp i mitten av maj, berättade socialförvaltningens chef Madde Gustavsson.
Barn- och utbildningsförvaltningens chef Thomas Lindberg. Foto: Camilla Lagerman
Barn- och utbildningsförvaltningens chef Thomas Lindberg berättade att allt fler grundskoleelever har kommit tillbaka i undervisning efter påsklovet, där det innan lovet var ganska många elever som inte kom till skolan på grund av oro för smittspridning.
– Vi ser en positiv trend, de är färre än före påsk men de finns kvar. Vi har full förståelse för att föräldrar är oroliga, men vi vill att de känner sig trygga med att vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och att skolan verkligen är den bästa platsen att vara på för alla symptomfria elever.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...