Coronaläget: Nya virusvarianter kan ge ökad spridning
En färsk lägesrapport frår Region Örebro län visar på en liten minskning i antalet positiva fall av covid-19. Dock avslöjar stickprovsanalyser som genomförs i hela landet att allt fler fall av den brittiska virusvarianten upptäcks i Sverige.
– Det är därför av största vikt att alla följer föreskrifter och allmänna råd, för att minska risken för fortsatt spridning av covid-19, säger Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Förra veckan analyserades sammanlagt 6 600 covid-prover i Örebro län, varav 426 var positiva, vilket är en minskning från knappt 600 veckan innan. Flest smittade finns i åldersgruppen 20-49 år och majoriteten har smittats i det egna hushållet, på arbetsplatsen eller inom vård- och omsorg.
På grund av att nya varianter av SARS-CoV-2 sprider sig i världen sker nu en utökad övervakning kring förekomsten av särskilt den brittiska varianten.
– Samtidigt som vi ser en positiv trend vad gäller antal smittade är det utifrån läget med virusvarianter, som kan innebära ökad spridning, av största vikt att alla följer de nationella föreskrifter och råd som gäller för att minska risken för ett nytt trendbrott med ökning av smitta, säger Gunlög Rasmussen.
Foto: Camilla Lagerman
Den preliminära tidsplanen för vaccinationer mot covid-19 har uppdaterats och starten för vaccinationer av fas 2 har nu senarelagts till mitten av februari på grund av minskade leveranser av vaccin.
– I regionen vaccinerar vi fullt ut utifrån de leveranser av vaccin som vi får. Organisationen är klar och lokaler och personal finns på plats. Hittills har vi fått två olika vaccin, Pfizer och Moderna. Leveranserna av båda vaccinen har svajat en del, vilket påverkar det planerade genomförandet. Ytterligare ett vaccin, från Astra Zeneca, har precis godkänts för personer under 65 år. Det kan också komma att kräva att vi planerar om en del, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare, i ett pressmeddelande.
Det mesta av vaccinet går än så länge till kommunerna som vaccinerar äldre invånare, men den här veckan vaccineras även medarbetare inom äldreomsorgen, bland annat på mottagningen i Lindesberg
– Så fort vaccinet börjar komma i större mängd kommer vi att öppna bokningen för dem som är 80 år eller äldre, vilket preliminärt beräknas bli i vecka sju. Mer information kommer så fort vi har säkra besked. Vi kommer att annonsera i lokala dagstidningar, berätta via 1177.se och på regionens webb när det är dags för dem som ingår i fas 2 att boka vaccinering, säger Inger Nordin Olsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FotoFredag: Sötchock
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla ...
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.