Coronaläget: Regionen öppnar drop-in för vaccination
Smittspridningen av covid-19 minskar något i Örebro län. Samtidigt öppnar man upp vaccinationsmottagningarna för drop-in.
– Prova, kom direkt och ha med legitimation, antalet tillgängliga doser avgör för dagen säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare i ett pressmeddelande.
Antalet personer i Örebro län som var smittade med covid-19 minskade något förra veckan. Från 60 fall vecka 26 till knappt 40 fall vecka 27. I Lindesbergs kommun är den siffran fortsatt noll.
Region Örebro län hade under tisdagen totalt två inneliggande covidpatienter på vårdavdelning och ingen covidpatient inom intensivvården.
– Då det gäller smittspridningen har den minskat något jämfört med förra veckan. Men det är fortsatt viktigt att följa de rekommendationer som finns. Det handlar framförallt om att undvika trängsel, att stanna hemma vid symtom och att testa sig vid symtom, säger Johanna Furberg, biträdande smittskyddsläkare.
Region Örebro län fortsätter att vaccinera alla som är födda 2003 eller tidigare, men fortfarande är många tider obokade.
Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare covid-19. Foto: Region Örebro län
– Vi ser dock att bokningstrycket är lite lågt. Denna vecka finns det gott om vaccindoser, ta vara på tiderna för vaccination med dos 1 nu mitt i sommaren. Passa på att vaccinera dig så får du din andra dos inför att höstens aktiviteter drar igång. Även om man haft covid så behöver man vaccinera sig. Delta-varianten ökar och för att få fullgott skydd mot covid-19 behövs två doser vaccin. Detta är så viktigt för dig och alla, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Regionen utökar aktiviteterna med utåtriktat arbete från varje vaccinationsmottagning för att främja vaccinationerna. Dessutom öppnar samtliga vaccinationsmottagningar möjligheten till drop-in-vaccination för dos 1. Drop-in-tiderna är de samma som öppettiderna på mottagningarna och mer information om drop-in finns på plats på mottagningarna och på 1177.se.
– Prova, kom direkt och ha med legitimation, antalet tillgängliga doser avgör för dagen, så vill du säkra din vaccination, boka, säger Inger Nordin Olsson.
I dagsläget har 75 procent av befolkningen i Örebro län fått dos 1 och 47 procent är fullvaccinerade med dos 2. Vaccinationstäckningen från 50 år och uppåt ligger på över 80 procent.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.