Coronaläget: Regionen öppnar drop-in för vaccination
Smittspridningen av covid-19 minskar något i Örebro län. Samtidigt öppnar man upp vaccinationsmottagningarna för drop-in.
– Prova, kom direkt och ha med legitimation, antalet tillgängliga doser avgör för dagen säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare i ett pressmeddelande.
Antalet personer i Örebro län som var smittade med covid-19 minskade något förra veckan. Från 60 fall vecka 26 till knappt 40 fall vecka 27. I Lindesbergs kommun är den siffran fortsatt noll.
Region Örebro län hade under tisdagen totalt två inneliggande covidpatienter på vårdavdelning och ingen covidpatient inom intensivvården.
– Då det gäller smittspridningen har den minskat något jämfört med förra veckan. Men det är fortsatt viktigt att följa de rekommendationer som finns. Det handlar framförallt om att undvika trängsel, att stanna hemma vid symtom och att testa sig vid symtom, säger Johanna Furberg, biträdande smittskyddsläkare.
Region Örebro län fortsätter att vaccinera alla som är födda 2003 eller tidigare, men fortfarande är många tider obokade.
Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare covid-19. Foto: Region Örebro län
– Vi ser dock att bokningstrycket är lite lågt. Denna vecka finns det gott om vaccindoser, ta vara på tiderna för vaccination med dos 1 nu mitt i sommaren. Passa på att vaccinera dig så får du din andra dos inför att höstens aktiviteter drar igång. Även om man haft covid så behöver man vaccinera sig. Delta-varianten ökar och för att få fullgott skydd mot covid-19 behövs två doser vaccin. Detta är så viktigt för dig och alla, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Regionen utökar aktiviteterna med utåtriktat arbete från varje vaccinationsmottagning för att främja vaccinationerna. Dessutom öppnar samtliga vaccinationsmottagningar möjligheten till drop-in-vaccination för dos 1. Drop-in-tiderna är de samma som öppettiderna på mottagningarna och mer information om drop-in finns på plats på mottagningarna och på 1177.se.
– Prova, kom direkt och ha med legitimation, antalet tillgängliga doser avgör för dagen, så vill du säkra din vaccination, boka, säger Inger Nordin Olsson.
I dagsläget har 75 procent av befolkningen i Örebro län fått dos 1 och 47 procent är fullvaccinerade med dos 2. Vaccinationstäckningen från 50 år och uppåt ligger på över 80 procent.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...