Den 19 oktober drar Lindesberg/Örebro-baserade bandet Cube iväg på en miniturné i Tyskland. Inför denna turné har bandet valt att värma upp i Lindesberg med en spelning på Bistro Bellman.
Cube består av fyra medlemmar varav två är bördiga i Lindesbergstrakten. Bandets basist, Magnus Källström, är ursprungligen från Vedevåg och berättar att man väljer att öppna turnén med ett besök i Lindesberg eftersom trakten är lite av hemmaplan trots allt.
-Man har ju tillbringat mycket tid i Musikhuset under 90-talet, förklarar Magnus som numera är bosatt i Örebro. Han tror att spelningen i Linde kommer att bli riktigt kul, bandet har nämligen lirat här tidigare och känner till publiken.
Turnén i Tyskland kommer att vara lite ”roadtrip” på eget bevåg. Bandet bilar nämligen ner och det innebär en nätt resa om cirka 160 mil när det hela är över fem dagar senare. Bandet drar iväg den 19 oktober med Frankfurt som delmål.
Cube beskriver sin musik som en blandning mellan olika stilar, bland annat pop och punk. Bandet planerar nu en fjärde inspelning, en promotionskiva som ska spelas in i Göteborg senare i år. Spelningen på Bistro Bellman görs på lördag 7 oktober.
Smakprov
För mer information om Cube rekommenderas ett besök på bandets hemsida. Där finns också videos från tidigare spelningar i Lindesberg (Folkets Hus) samt en del ljudspår i traditionellt mp3-format.
Cube på nätet>>
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.