Den 19 oktober drar Lindesberg/Örebro-baserade bandet Cube iväg på en miniturné i Tyskland. Inför denna turné har bandet valt att värma upp i Lindesberg med en spelning på Bistro Bellman.
Cube består av fyra medlemmar varav två är bördiga i Lindesbergstrakten. Bandets basist, Magnus Källström, är ursprungligen från Vedevåg och berättar att man väljer att öppna turnén med ett besök i Lindesberg eftersom trakten är lite av hemmaplan trots allt.
-Man har ju tillbringat mycket tid i Musikhuset under 90-talet, förklarar Magnus som numera är bosatt i Örebro. Han tror att spelningen i Linde kommer att bli riktigt kul, bandet har nämligen lirat här tidigare och känner till publiken.
Turnén i Tyskland kommer att vara lite ”roadtrip” på eget bevåg. Bandet bilar nämligen ner och det innebär en nätt resa om cirka 160 mil när det hela är över fem dagar senare. Bandet drar iväg den 19 oktober med Frankfurt som delmål.
Cube beskriver sin musik som en blandning mellan olika stilar, bland annat pop och punk. Bandet planerar nu en fjärde inspelning, en promotionskiva som ska spelas in i Göteborg senare i år. Spelningen på Bistro Bellman görs på lördag 7 oktober.
Smakprov
För mer information om Cube rekommenderas ett besök på bandets hemsida. Där finns också videos från tidigare spelningar i Lindesberg (Folkets Hus) samt en del ljudspår i traditionellt mp3-format.
Cube på nätet>>
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.