Att resa per båt i över en månad är verkligen pyton. Medtagen men vid liv dök denna orm upp i Lindesberg. Privat foto.
Cummins Meritor fick pytonorm i leveransen: ”Man blev lite ställd”
På tisdagen fick Cummins Meritor ett något oväntat besök – från Australien. Det var på morgonen när en anställd på logistikavdelningen tog emot gods som han gjorde den synnerligen ovanliga upptäckten, att en fripassagerare följt med i emballaget – nämligen en orm. Turligt nog kunde man konstatera att den långväga gästen var en reptil av ofarlig art, nämligen någon typ av pytonorm.
– Vi ville inte att den skulle vakna till liv och sticka iväg in i fabriken, men den höll sig utanför så det gick väldigt lugnt till. Hade den varit där inne så hade det nog blivit mer panik, skrattar Robert Sohlman, HSE Manager på Cummins Meritor.
Meritorfabriken i Lindesberg. Foto: Meritor
Hur pytonormen smitit in emballaget är oklart, vad man vet är däremot att den i över en månads tid har varit på resande fot tillsammans med gods från Australien.
– Den har legat i transportemballaget under en och en halv månad ungefär, lite beroende på vart båttransporten har gått ifrån, förklarar Robert Sohlman HSE Manager på Cummins Meritor.
Att det ibland följer med fripassagerare med gods till Cummins Meritor är inget ovanligt, men då handlar det oftast om exempelvis skalbaggar som inte överlever en längre transport. Den här typen av större reptiler – vid liv – är dock mycket mer ovanligt.
Privat foto.
– Det är första gången som vi har fått en orm med i transporten. Den var vid liv men mycket medtagen och rörde sig knappt. Man blev lite ställd och funderade på vad man skulle göra och om den var giftig, men vi kunde snabbt konstatera att det var en ofarlig pytonorm, berättar Robert.
Ormar har en förmåga att kunna gå i dvala och hålla ämnesomsättningen så pass låg att den nätt och jämt håller sig vid liv under en längre period, varav de kan överleva en längre transport utan mat och vatten.
– Vi ville inte att den skulle vakna till liv och sticka iväg in i fabriken, men den höll sig utanför så det gick väldigt lugnt till. Hade den varit där inne så hade det nog blivit mer panik, skrattar Robert.
Efter samtal med Länsstyrelsen och Jordbruksverket blev man hänvisade till att ta kontakt Skansen som nu har lovat en plats för för pytonormen. Hur man ska få ormen dit är dock inte ännu helt fastställt. I väntan på avfärd har ormen fått ett tillfälligt tillhåll i en kartong och verkar efter omständigheterna må bra.
– Det är väl det bästa stället för ormen så det är väl helt naturligt att den hamnar där. Vi får se hur vi ska få iväg den, transportfrågan är inte löst ännu. Vi kanske får sätta den i en taxi dit, skojar Robert.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.