Det blev som vanligt fullsatt när Lindlöven arrangerade en kväll för sponsorer och samarbetspartners i onsdags kväll. Gästföreläsare var ingen mindre än Curre Lundmark. Den tidigare förbundskaptenen berättade bland annat om spelet bakom kulisserna när Sverige vann OS-Guld i Lillehammer -94. Och inför OS i Vancouver tror han att länderna ställs mot varandra igen i final. Det skulle smaka det…
Men det var inte bara kvällens sponsorer som fick chansen att träffa Curre Lundmark. Kvällens publik, som kommit för att se Löven möta Linden, fick chansen att lyssna till honom när han i periodpauserna bl a pratade om den kommande OS-turneringen i Vancouver, där ishockeyn har ett nytt spelupplägg och gruppindelning.
-De tre gruppettorna går direkt till kvartsfinal samt den bästa tvåan av alla tolv lag. De övriga lagen spelar utslagsmatch för att nå en kvartsfinal. Och i finalen kommer vi att få se Sverige möta Kanada igen, sade han.
Men för att Sverige skall nå finalen måste Henrik Lundqvist storspela och det krävs att backarna klarar av det fysiska spelet, påpekade Curre, som gärna hade sett någon mer fysiskt spelande back än Nicklas Kronwall och Douglas Murray. Sveriges första match i OS spelas mot Tyskland den 17 februari där ni återser Curre Lundmark och Niklas Wikegård som experter i SVT.
Så här spelas OS-matcherna
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.