Cyber Rift gör det igen

Musiken spelar, datorerna surrar, Billys-pizzan ligger tryggt i magen, energidryck intas, polarna sitter bredvid. Så väljer nästan 60 stycken att spendera två dygn av påsklovet.

 Det är UF-företaget Cyber Rift som återigen arrangerar ett av sina populära LAN. 56 stycken deltagare kunde man notera under eventets första natt, och nu under onsdagseftermiddagen är det omkring 40-45 stycken trogna spelare kvar. 
– Det har gått skitbra! Det kommer nog in några fler här mot slutet och är kvar över natten. Vi brukar ligga runt den här publiken, det är väldigt många men vi vill ha ännu fler, säger Emil Franzén som tillsammans med Christoffer Tapper, Andreas Brundin och Erik Jäderqvist driver företaget. 

Emil har faktiskt passat på att få några timmars sömn, även om det inte blev så värst många. Men tröttheten är inte något han känner av anmärkningsvärt. 
– Det är lampor som blinkar, hög musik, folk snackar med varandra, det är alltid ljud runtomkring. Då får man inte känslan att man är trött, ja, inte förrän man sätter sig och pustar ut. Då är det lätt att man nickar till. Vi gjorde upp innan att vi skulle lägga oss ändå och få några timmars sömn. 

Gänget ser till att upprätthålla god service och finns till hands för gästernas frågor, funderingar och eventuella problem. 
– Vi försöker vara tillgängliga. Erik är hos tandläkaren nu, annars brukar han vara DJ i sin lilla hörna. Och jag och Andreas, vi springer mest omkring, speciellt jag, berättar Emil med ett leende. 

Några incidenter har man inte stött på, trots alla människor som är i rörelse i ett av husen på Lindeskolan. Med undantag för brandlarmet som gick igång. 
– Det var övning för brandlarmet. De skulle ha övning och testa på hela skolan, vi blev tillsagda att de skulle testa så vi förvarnade alla och stängde dörrarna in till där de sitter och spelar så de skulle slippa höra. Det är det som har hänt idag, säger Emil. 

Anton Gustavsson och Alfred Malmström, båda 12 år, är på LANET för andra gången, och nu tillsammans med flera kompisar. En riktig höjdpunkt på lovet, enligt grabbarna. 
– Man får träffa vänner, säger Anton som fått fem timmars sömn. 

Alfred lirar helst CS, han berättar: 
– Det är många system, man kan göra saker hela tiden. 

Alfred har dock endast unnat sig en ynka timmes sömn och det råder en viss tvekan om hela kostcirkeln verkligen uppfylls.
– Jag dricker sådan här, säger han och visar upp en stor flaska energidricka: jag dricker alldeles för mycket. Och så går vi iväg ibland och käkar pizza.

Fatime Kaposztas är den som ser till att publiken kan få i sig lite att äta. Hon är bosatt i Örebro men reser runt i husbil på olika event och säljer lite allt möjligt. Idag är det mer ett kioskutbud, annars är det mer sådant som nyckelringar, plånböcker och pyjamasar. Framförallt importerar hon från Japan och Kina, inspirationskällor som bara växer och växer. 
– Jag åker runt i Sverige, alltifrån Malmö till Skellefteå, därför är det bra att jag bor på mitten. Jag älskar det här, alla jobb har för- och nackdelar. Men jag är min egen chef och jag får hela tiden träffa nya människor. Jag får jobba med det jag vill, konstaterar hon. 
Publicerad 8 april 2015 klockan 17:59

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.

13 maj 2026 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt...
1 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
1 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-05-16 06:22