Nu på lördag arrangerar Lions Club Lindesberg ”cykelbytardagen” för sjätte året i rad – och efter fjolårets succé är ”gubbarna” taggade till max.
– Vi är ju 28 gubbar i Lions och alla hjälper till att sprida det här så mycket det bara går, säger Kurt Fisk som själv duktigt har ”lappat” alla bilar på Meritors parkering.
Lions cykelbytardag arrangeras i syfte att dra in pengar till den egna hjälpverksamheten. I korta ordalag handlar det om att få in pengar till välgörande ändamål. Upplägget för dagen är att alla som vill sälja sin cykel är välkommen att lämna in den till Lions försäljningsplats på Lidlparkeringen mellan kl 9-11 på lördag.
– Och sedan säljer vi den och behåller 30% av det den säljs för, förklarar Kurt Fisk.
I fjol sålde man hela 58 cyklar på två timmar. Det gav Lions närmare 9000 kronor.
– Det är väldigt fina pengar till hjälpverksamheten på så kort tid. Men visst är det mycket jobb att få ihop det här, men vi är ju 28 gubbar i Lions och alla hjälper till att sprida det här så mycket det bara går. Själv har jag varit och satt lappar på alla bilar på Meritors parkering och vi lägger lappar i brevlådor etc. Ju mer man sprider det, desto bättre. Och det ger ju resultat också, det här har ju blivit större för varje år, berättar Kurt Fisk och tillägger:
– Nu siktar vi på att sälja minst 60 cyklar på lördag, skrattar han.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.