Piasavakvastens högtid är kommen. Foto: Fredrik Norman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Då drar vårstädningen igång
Som ett säkert tecken på att våren är i antågande drar Samhällsbyggnad Bergslagen igång vårstädningen under nästa vecka. Det innebär att körbanor i Lindesbergs kommun ska sopas rent från sand som använts för halkbekämpning under vintern.
– Vi vill informera fastighetsägare om att det är dags att börja sopa ut sand från sina fastigheter, säger Mikael Dahlin, enhetschef för avdelningen gata på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Annons
Arbetet med att sopa upp sanden från gator planeras att dra igång måndag den 3 april, med målsättning att vara klara någonstans i mitten till slutet av maj – men det är helt beroende av väder och vind.
– Förra året kom den en riktig snösmocka in i början av april som gjorde att vi fick bromsa arbetet, men som det ser ut just nu så verkar det gynnsamt i alla fall, menar Mikael Dahlin.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Inledningsvis startar man vårstädningen i Lindesbergs tätort för att sedan arbeta sig ut i kommunen. Som fastighetsägare är det viktigt att tänka på att man har ett ansvar att hålla rent på trottoaren utanför huset och om man saknar gångbana – området närmast tomtgräns.
– Vi vill informera fastighetsägare om att det är dags att börja sopa ut gruset i gatan innan entreprenörerna kommer med med sopmaskinerna, avslutar Mikael Dahlin.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
- ...