Det kanske inte är så värst badvänligt i vattendragen just nu, men det kommer ju en säsong för det också. Och årets badsäsong kommer att bjuda på en familjär tillställning som har legat i dvala sedan slutet av 90-talet. Lindesimmet återuppstår!
Efter tretton års uppehåll, väcker föreningen Lindesbergs Simsällskap liv i traditionen på nytt. Eva Folkesson, sekreterare i föreningen, berättar att man redan nu har öppnat för alla intresserade att anmäla sig till premiärloppet i augusti.
-Vi har inte gått ut med det offentligt men har ändå redan fem anmälda till loppet, ler Eva.
Lindesimmet var en mycket populär tävling i Lindesberg och såväl motionärer som elitsimmare deltog gladeligen i det årliga doppet. Men tävlingen lockade även landkrabborna. Vid målgången vid Gröna bron var det inte ovanligt att man kunde se folk sitta med fikat uppdukat i väntan på att vinnaren skulle dyka upp. När tävlingen så gick i graven, var det många som blev ledsna.
-Det är en tävling som kräver en ganska stor organisation i ryggen, nu har föreningen vuxit och därför har vi tillräckligt med folk för att driva tävlingen igen. Det är naturligtvis jätteroligt att få köra igång det här, jag är övertygad om att fler än jag tycker likadant, säger Eva Folkesson.
Nytt för ”det nya” Lindesimmet är att man har kortat distansen lite grann. Nu sker starten vid badet i Norsviken istället. Tidigare skedde starten ett par hundra meter uppströms från badet. Målgången är dock samma som tidigare lagd till Gröna bron.
-Det här med en ny startplats underlättar på många sätt. Vi har bättre parkeringsmöjligheter på den nya startplatsen och dessutom var den gamla starten på privat mark, vilket gör det lite svårare, berättar Eva.
En annan nyhet är att man kommer att arrangera bussturer till starten.
Lindesbergs Simsällskap har alltså redan börjat ta emot anmälningar, men det finns inte hur mycket utrymme som helst i startfältet. Maxgränsen är satt till 200 startande.
För mer information och anmälan: klicka här
Fotnot: Lindesimmets distans är 2400 meter.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.