Det kanske inte är så värst badvänligt i vattendragen just nu, men det kommer ju en säsong för det också. Och årets badsäsong kommer att bjuda på en familjär tillställning som har legat i dvala sedan slutet av 90-talet. Lindesimmet återuppstår!
Efter tretton års uppehåll, väcker föreningen Lindesbergs Simsällskap liv i traditionen på nytt. Eva Folkesson, sekreterare i föreningen, berättar att man redan nu har öppnat för alla intresserade att anmäla sig till premiärloppet i augusti.
-Vi har inte gått ut med det offentligt men har ändå redan fem anmälda till loppet, ler Eva.
Lindesimmet var en mycket populär tävling i Lindesberg och såväl motionärer som elitsimmare deltog gladeligen i det årliga doppet. Men tävlingen lockade även landkrabborna. Vid målgången vid Gröna bron var det inte ovanligt att man kunde se folk sitta med fikat uppdukat i väntan på att vinnaren skulle dyka upp. När tävlingen så gick i graven, var det många som blev ledsna.
-Det är en tävling som kräver en ganska stor organisation i ryggen, nu har föreningen vuxit och därför har vi tillräckligt med folk för att driva tävlingen igen. Det är naturligtvis jätteroligt att få köra igång det här, jag är övertygad om att fler än jag tycker likadant, säger Eva Folkesson.
Nytt för ”det nya” Lindesimmet är att man har kortat distansen lite grann. Nu sker starten vid badet i Norsviken istället. Tidigare skedde starten ett par hundra meter uppströms från badet. Målgången är dock samma som tidigare lagd till Gröna bron.
-Det här med en ny startplats underlättar på många sätt. Vi har bättre parkeringsmöjligheter på den nya startplatsen och dessutom var den gamla starten på privat mark, vilket gör det lite svårare, berättar Eva.
En annan nyhet är att man kommer att arrangera bussturer till starten.
Lindesbergs Simsällskap har alltså redan börjat ta emot anmälningar, men det finns inte hur mycket utrymme som helst i startfältet. Maxgränsen är satt till 200 startande.
För mer information och anmälan: klicka här
Fotnot: Lindesimmets distans är 2400 meter.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.