Det kanske inte är så värst badvänligt i vattendragen just nu, men det kommer ju en säsong för det också. Och årets badsäsong kommer att bjuda på en familjär tillställning som har legat i dvala sedan slutet av 90-talet. Lindesimmet återuppstår!
Efter tretton års uppehåll, väcker föreningen Lindesbergs Simsällskap liv i traditionen på nytt. Eva Folkesson, sekreterare i föreningen, berättar att man redan nu har öppnat för alla intresserade att anmäla sig till premiärloppet i augusti.
-Vi har inte gått ut med det offentligt men har ändå redan fem anmälda till loppet, ler Eva.
Lindesimmet var en mycket populär tävling i Lindesberg och såväl motionärer som elitsimmare deltog gladeligen i det årliga doppet. Men tävlingen lockade även landkrabborna. Vid målgången vid Gröna bron var det inte ovanligt att man kunde se folk sitta med fikat uppdukat i väntan på att vinnaren skulle dyka upp. När tävlingen så gick i graven, var det många som blev ledsna.
-Det är en tävling som kräver en ganska stor organisation i ryggen, nu har föreningen vuxit och därför har vi tillräckligt med folk för att driva tävlingen igen. Det är naturligtvis jätteroligt att få köra igång det här, jag är övertygad om att fler än jag tycker likadant, säger Eva Folkesson.
Nytt för ”det nya” Lindesimmet är att man har kortat distansen lite grann. Nu sker starten vid badet i Norsviken istället. Tidigare skedde starten ett par hundra meter uppströms från badet. Målgången är dock samma som tidigare lagd till Gröna bron.
-Det här med en ny startplats underlättar på många sätt. Vi har bättre parkeringsmöjligheter på den nya startplatsen och dessutom var den gamla starten på privat mark, vilket gör det lite svårare, berättar Eva.
En annan nyhet är att man kommer att arrangera bussturer till starten.
Lindesbergs Simsällskap har alltså redan börjat ta emot anmälningar, men det finns inte hur mycket utrymme som helst i startfältet. Maxgränsen är satt till 200 startande.
För mer information och anmälan: klicka här
Fotnot: Lindesimmets distans är 2400 meter.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.