Det kanske inte är så värst badvänligt i vattendragen just nu, men det kommer ju en säsong för det också. Och årets badsäsong kommer att bjuda på en familjär tillställning som har legat i dvala sedan slutet av 90-talet. Lindesimmet återuppstår!
Efter tretton års uppehåll, väcker föreningen Lindesbergs Simsällskap liv i traditionen på nytt. Eva Folkesson, sekreterare i föreningen, berättar att man redan nu har öppnat för alla intresserade att anmäla sig till premiärloppet i augusti.
-Vi har inte gått ut med det offentligt men har ändå redan fem anmälda till loppet, ler Eva.
Lindesimmet var en mycket populär tävling i Lindesberg och såväl motionärer som elitsimmare deltog gladeligen i det årliga doppet. Men tävlingen lockade även landkrabborna. Vid målgången vid Gröna bron var det inte ovanligt att man kunde se folk sitta med fikat uppdukat i väntan på att vinnaren skulle dyka upp. När tävlingen så gick i graven, var det många som blev ledsna.
-Det är en tävling som kräver en ganska stor organisation i ryggen, nu har föreningen vuxit och därför har vi tillräckligt med folk för att driva tävlingen igen. Det är naturligtvis jätteroligt att få köra igång det här, jag är övertygad om att fler än jag tycker likadant, säger Eva Folkesson.
Nytt för ”det nya” Lindesimmet är att man har kortat distansen lite grann. Nu sker starten vid badet i Norsviken istället. Tidigare skedde starten ett par hundra meter uppströms från badet. Målgången är dock samma som tidigare lagd till Gröna bron.
-Det här med en ny startplats underlättar på många sätt. Vi har bättre parkeringsmöjligheter på den nya startplatsen och dessutom var den gamla starten på privat mark, vilket gör det lite svårare, berättar Eva.
En annan nyhet är att man kommer att arrangera bussturer till starten.
Lindesbergs Simsällskap har alltså redan börjat ta emot anmälningar, men det finns inte hur mycket utrymme som helst i startfältet. Maxgränsen är satt till 200 startande.
För mer information och anmälan: klicka här
Fotnot: Lindesimmets distans är 2400 meter.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.