I takt med att vädret blivit varmare har också planteringssäsongen börjat! Plantmarknadens Marco Åkesson delar med sig av sina tips och råd för ett framgångsrikt odlande och visar vägen mot gröna fingrar.
På lördag har Plantmarknadens uteavdelning offentlig öppning för säsongen. Då kommer det att vara till bredden påfyllt och alla växt- och trädgårdsentusiaster kommer kunna frossa i grönt och skönt. Och vad passar inte bättre än att införskaffa årets första penséer, sättpotatisar eller några vackra dahlior. Det är faktiskt dags att börja plantera nu, inte minst om man vill vara först i grannskapet att skaka jorden från färskpotatisen.
– Potatisen är dags att börja förodla nu om man vill bräcka grannen. Man förvarar potatisen ljust och svalt så börjar det att växa groddar, korta fina groddar så blir det stadig potatis. Det är för tidigt att sätta den ute, det händer ingenting eftersom det är för kallt i jorden, och då blir de ännu senare än annars, berättar Marco.
Vill man försäkra sig om en potatisseger över grannen kan man exempelvis plantera ner knölarna i torvkrukor där de börjar utveckla rötter, och så är det bara att sätta ut sedan när jordtemperaturen tillåter. Och när första potatisskörden är jord har Marco ett värdefullt tips:
– När man skördat första, sätt ner en till så man skörda fram i september. Då hinner man få ut en skörd till, det är inte något som alla tänker på!

Tujor finns det gott om på Plantmarknaden. Foto: Ida Lindkvist
De som övervintrat sina pelargoner kan nu plocka fram dem för lite konstgjord andning.
– Det är hög tid att väcka dem till liv. Klippa till dem och plantera om i fräsch jord, men det är fortfarande för tidigt att ha dem ute. Men man ska flytta fram dem i ljuset nu!, rekommenderar Marco.
Börjar man vilja pynta balkongräcket eller ställa ut krukor med färgsprakande skapelser är penséer inte helt tokiga, då de klarar en temperatur på minus fem grader, men för säkerhetsskull kan man vänta lite längre in i säsongen.
– Man frestas att dra igång, men primula, lökväxter och bellis är sådana som klarar sig trots att det är under temperatur. Säkra kort ute är vedartade växter, bärbuskar, fruktträd, de tål om det blir frost. Är man bekväm man köpa färdiga skålar eller amplar. Men sommarblommorna är för tidiga, då måste man ha växthus eller inglasat, för blir det frost så fryser dem sönder.
Men vill man snabba på växtligheten kan man även förodla blommorna inomhus. Då får man blom tidigare och sedan är det bara att plantera ut, eller lyfta ut krukan.
– Man behöver inte ha bråttom, det är bättre att vänta tills det blir varmare i jorden, säger Marco.
A och O när man ska vänja växterna vid utevistelse är att man täcker dem med
fiberduk.
– Dels för att skydda mot solen, men också för att skydda mot frost. Det är alltid bra att skugga lite med fiberduk.
Också trädgården kan behöva ses över.
– Städa av gräsmattan, räfsa rent, mossbehandla och gödsla för att komma igång, räknar Marco upp.
För att det ska växa bra och redigt krävs det att jorden presterar. Den 1 maj klockan 11-15 kommer det på Plantmarknaden att vara jordprovardag. Tre prover per kund och man får då veta jordens pH samt näringsstatus.
– Då vet man hur och med vad man ska gödsla, eller om man behöver höja pH-värdet. Det är Lennart Svensson som kommer att vara här, han är jordproffs, tipsar Marco.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.