I takt med att vädret blivit varmare har också planteringssäsongen börjat! Plantmarknadens Marco Åkesson delar med sig av sina tips och råd för ett framgångsrikt odlande och visar vägen mot gröna fingrar.
På lördag har Plantmarknadens uteavdelning offentlig öppning för säsongen. Då kommer det att vara till bredden påfyllt och alla växt- och trädgårdsentusiaster kommer kunna frossa i grönt och skönt. Och vad passar inte bättre än att införskaffa årets första penséer, sättpotatisar eller några vackra dahlior. Det är faktiskt dags att börja plantera nu, inte minst om man vill vara först i grannskapet att skaka jorden från färskpotatisen.
– Potatisen är dags att börja förodla nu om man vill bräcka grannen. Man förvarar potatisen ljust och svalt så börjar det att växa groddar, korta fina groddar så blir det stadig potatis. Det är för tidigt att sätta den ute, det händer ingenting eftersom det är för kallt i jorden, och då blir de ännu senare än annars, berättar Marco.
Vill man försäkra sig om en potatisseger över grannen kan man exempelvis plantera ner knölarna i torvkrukor där de börjar utveckla rötter, och så är det bara att sätta ut sedan när jordtemperaturen tillåter. Och när första potatisskörden är jord har Marco ett värdefullt tips:
– När man skördat första, sätt ner en till så man skörda fram i september. Då hinner man få ut en skörd till, det är inte något som alla tänker på!

Tujor finns det gott om på Plantmarknaden. Foto: Ida Lindkvist
De som övervintrat sina pelargoner kan nu plocka fram dem för lite konstgjord andning.
– Det är hög tid att väcka dem till liv. Klippa till dem och plantera om i fräsch jord, men det är fortfarande för tidigt att ha dem ute. Men man ska flytta fram dem i ljuset nu!, rekommenderar Marco.
Börjar man vilja pynta balkongräcket eller ställa ut krukor med färgsprakande skapelser är penséer inte helt tokiga, då de klarar en temperatur på minus fem grader, men för säkerhetsskull kan man vänta lite längre in i säsongen.
– Man frestas att dra igång, men primula, lökväxter och bellis är sådana som klarar sig trots att det är under temperatur. Säkra kort ute är vedartade växter, bärbuskar, fruktträd, de tål om det blir frost. Är man bekväm man köpa färdiga skålar eller amplar. Men sommarblommorna är för tidiga, då måste man ha växthus eller inglasat, för blir det frost så fryser dem sönder.
Men vill man snabba på växtligheten kan man även förodla blommorna inomhus. Då får man blom tidigare och sedan är det bara att plantera ut, eller lyfta ut krukan.
– Man behöver inte ha bråttom, det är bättre att vänta tills det blir varmare i jorden, säger Marco.
A och O när man ska vänja växterna vid utevistelse är att man täcker dem med
fiberduk.
– Dels för att skydda mot solen, men också för att skydda mot frost. Det är alltid bra att skugga lite med fiberduk.
Också trädgården kan behöva ses över.
– Städa av gräsmattan, räfsa rent, mossbehandla och gödsla för att komma igång, räknar Marco upp.
För att det ska växa bra och redigt krävs det att jorden presterar. Den 1 maj klockan 11-15 kommer det på Plantmarknaden att vara jordprovardag. Tre prover per kund och man får då veta jordens pH samt näringsstatus.
– Då vet man hur och med vad man ska gödsla, eller om man behöver höja pH-värdet. Det är Lennart Svensson som kommer att vara här, han är jordproffs, tipsar Marco.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.