I takt med att vädret blivit varmare har också planteringssäsongen börjat! Plantmarknadens Marco Åkesson delar med sig av sina tips och råd för ett framgångsrikt odlande och visar vägen mot gröna fingrar.
På lördag har Plantmarknadens uteavdelning offentlig öppning för säsongen. Då kommer det att vara till bredden påfyllt och alla växt- och trädgårdsentusiaster kommer kunna frossa i grönt och skönt. Och vad passar inte bättre än att införskaffa årets första penséer, sättpotatisar eller några vackra dahlior. Det är faktiskt dags att börja plantera nu, inte minst om man vill vara först i grannskapet att skaka jorden från färskpotatisen.
– Potatisen är dags att börja förodla nu om man vill bräcka grannen. Man förvarar potatisen ljust och svalt så börjar det att växa groddar, korta fina groddar så blir det stadig potatis. Det är för tidigt att sätta den ute, det händer ingenting eftersom det är för kallt i jorden, och då blir de ännu senare än annars, berättar Marco.
Vill man försäkra sig om en potatisseger över grannen kan man exempelvis plantera ner knölarna i torvkrukor där de börjar utveckla rötter, och så är det bara att sätta ut sedan när jordtemperaturen tillåter. Och när första potatisskörden är jord har Marco ett värdefullt tips:
– När man skördat första, sätt ner en till så man skörda fram i september. Då hinner man få ut en skörd till, det är inte något som alla tänker på!

Tujor finns det gott om på Plantmarknaden. Foto: Ida Lindkvist
De som övervintrat sina pelargoner kan nu plocka fram dem för lite konstgjord andning.
– Det är hög tid att väcka dem till liv. Klippa till dem och plantera om i fräsch jord, men det är fortfarande för tidigt att ha dem ute. Men man ska flytta fram dem i ljuset nu!, rekommenderar Marco.
Börjar man vilja pynta balkongräcket eller ställa ut krukor med färgsprakande skapelser är penséer inte helt tokiga, då de klarar en temperatur på minus fem grader, men för säkerhetsskull kan man vänta lite längre in i säsongen.
– Man frestas att dra igång, men primula, lökväxter och bellis är sådana som klarar sig trots att det är under temperatur. Säkra kort ute är vedartade växter, bärbuskar, fruktträd, de tål om det blir frost. Är man bekväm man köpa färdiga skålar eller amplar. Men sommarblommorna är för tidiga, då måste man ha växthus eller inglasat, för blir det frost så fryser dem sönder.
Men vill man snabba på växtligheten kan man även förodla blommorna inomhus. Då får man blom tidigare och sedan är det bara att plantera ut, eller lyfta ut krukan.
– Man behöver inte ha bråttom, det är bättre att vänta tills det blir varmare i jorden, säger Marco.
A och O när man ska vänja växterna vid utevistelse är att man täcker dem med
fiberduk.
– Dels för att skydda mot solen, men också för att skydda mot frost. Det är alltid bra att skugga lite med fiberduk.
Också trädgården kan behöva ses över.
– Städa av gräsmattan, räfsa rent, mossbehandla och gödsla för att komma igång, räknar Marco upp.
För att det ska växa bra och redigt krävs det att jorden presterar. Den 1 maj klockan 11-15 kommer det på Plantmarknaden att vara jordprovardag. Tre prover per kund och man får då veta jordens pH samt näringsstatus.
– Då vet man hur och med vad man ska gödsla, eller om man behöver höja pH-värdet. Det är Lennart Svensson som kommer att vara här, han är jordproffs, tipsar Marco.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.