I november är det dags att för fjärde året i rad dela ut Manskören Harmonis kulturstipendium, och det är nu hög tid för allmänheten att nominera sina kandidater.
För några år sedan fick Manskören Harmoni ett större arv efter en privatperson i Lindesberg. Pengarna har sedan dess använts för att ge allsköns kulturutövare ett erkännande och ekonomiskt stöd genom det instiftade stipendiet ”Till Gudrun Perssons minne”.
Begreppet kultur är onekligen brett och innefattar såväl musik som film, teater, konst med mera. Tidigare pristagare av stipendiet är den unga violinisten Polina Djusembeyeva som fick det allra första priset 2017, året efter gick det till konstnären Anya Blom och 2019 tilldelades Lindesbergs Idolvinnare Chris Kläfford priset.
Nu har det alltså blivit dags för allmänheten att nominera kandidater till 2020 års stipendium, och vinnaren får senare i år ta emot det fina priset under Harmonis sponsorevent.
Kriterier
• Uppmuntran och belöning till person/er som utmärker sig här och nu (innevarande år, nov-nov). Kan vara såväl ”up and coming” som etablerad
• Personen/erna ska ha en tydlig koppling till Lindesberg kommuns kulturliv inom estrad, teater, bildkonst, musik, dans, rörlig bild (t.ex. kamera, animeringar, videokonst), litteratur
Stipendiesummor:
1 person = 5.000 kr.
2 personer som har koppling till varandra = 6.000 kr.
3 personer som har koppling till varandra = 9.000 kr.
En grupp på 4 eller fler personer=10.000 kr.
Senast den 15:e augusti ska förslagen inkommit till: kulturstipendium@harmoni.nu
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.