Motorträff med utsikt över sjön. Nu drar en ny säsong av de populära träffarna igång. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dags att träffas och snacka motorer igen
På torsdag drar en ny säsong av Motorträffarna i Oscarsparken igång. Arrangören SHRA hoppas nu på en varmare premiär än den man huttrade sig igenom i fjol.
– Det var ju svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Konceptet är identiskt med tidigare säsonger. Varje torsdag mellan klockan 17.00-22.00 är Oscarsparken officiell plats att ställa ut bilar, motorcyklar, traktorer med mera. Även vattenburna don välkomnas att lägga till vid parkområdet.
Motorträffarna i Lindesberg har rotat sig som en uppskattad ”spontanutställning”, som alltså inte kräver föranmälan eller dylikt. Har man ett fordon man tycker är värt att visa upp, är det bara att svänga förbi och visa upp pärlan för församlingen.
Ingen utställning utan en Harley närvarande – eller? Arkivfoto: Ida Lindkvist
SHRA håller Motorträffarna öppna fram till den 27:e juli, då man avslutar säsongen med tävlingen ”Bergslagens Snyggaste” då den mest förtjusande bilen, motorcykeln samt traktorn (EPA/A) skall utses.
Nu håller arrangören tummarna för en varmare premiärtillställning än den man upplevde i fjol.
– Det hade snöat bara några dagar tidigare och på premiären var det nog inte mer än 5-6 grader. Det var svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, så det var ju lyckat och uppskattat trots det tråkiga vädret, berättar Gun Ehnvik.
Just nu är det mer nederbörden man oroas av. Enligt prognoserna finns risk för regn såväl på onsdagen som torsdagen.
– Risken vid regn är att man inte kan ställa ut bilarna på gräsmattan, som man brukar vilja göra. Är gräsmattan för blöt blir det bara lerigt och djupa spår om man försöker parkera där, påpekar Ehnvik.
Vid stora mängder nederbörd hänvisas utställarna till de asfalterade ytorna i anslutning till parken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.