Motorträff med utsikt över sjön. Nu drar en ny säsong av de populära träffarna igång. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dags att träffas och snacka motorer igen
På torsdag drar en ny säsong av Motorträffarna i Oscarsparken igång. Arrangören SHRA hoppas nu på en varmare premiär än den man huttrade sig igenom i fjol.
– Det var ju svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Konceptet är identiskt med tidigare säsonger. Varje torsdag mellan klockan 17.00-22.00 är Oscarsparken officiell plats att ställa ut bilar, motorcyklar, traktorer med mera. Även vattenburna don välkomnas att lägga till vid parkområdet.
Motorträffarna i Lindesberg har rotat sig som en uppskattad ”spontanutställning”, som alltså inte kräver föranmälan eller dylikt. Har man ett fordon man tycker är värt att visa upp, är det bara att svänga förbi och visa upp pärlan för församlingen.
Ingen utställning utan en Harley närvarande – eller? Arkivfoto: Ida Lindkvist
SHRA håller Motorträffarna öppna fram till den 27:e juli, då man avslutar säsongen med tävlingen ”Bergslagens Snyggaste” då den mest förtjusande bilen, motorcykeln samt traktorn (EPA/A) skall utses.
Nu håller arrangören tummarna för en varmare premiärtillställning än den man upplevde i fjol.
– Det hade snöat bara några dagar tidigare och på premiären var det nog inte mer än 5-6 grader. Det var svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, så det var ju lyckat och uppskattat trots det tråkiga vädret, berättar Gun Ehnvik.
Just nu är det mer nederbörden man oroas av. Enligt prognoserna finns risk för regn såväl på onsdagen som torsdagen.
– Risken vid regn är att man inte kan ställa ut bilarna på gräsmattan, som man brukar vilja göra. Är gräsmattan för blöt blir det bara lerigt och djupa spår om man försöker parkera där, påpekar Ehnvik.
Vid stora mängder nederbörd hänvisas utställarna till de asfalterade ytorna i anslutning till parken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...