Motorträff med utsikt över sjön. Nu drar en ny säsong av de populära träffarna igång. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dags att träffas och snacka motorer igen
På torsdag drar en ny säsong av Motorträffarna i Oscarsparken igång. Arrangören SHRA hoppas nu på en varmare premiär än den man huttrade sig igenom i fjol.
– Det var ju svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Konceptet är identiskt med tidigare säsonger. Varje torsdag mellan klockan 17.00-22.00 är Oscarsparken officiell plats att ställa ut bilar, motorcyklar, traktorer med mera. Även vattenburna don välkomnas att lägga till vid parkområdet.
Motorträffarna i Lindesberg har rotat sig som en uppskattad ”spontanutställning”, som alltså inte kräver föranmälan eller dylikt. Har man ett fordon man tycker är värt att visa upp, är det bara att svänga förbi och visa upp pärlan för församlingen.
Ingen utställning utan en Harley närvarande – eller? Arkivfoto: Ida Lindkvist
SHRA håller Motorträffarna öppna fram till den 27:e juli, då man avslutar säsongen med tävlingen ”Bergslagens Snyggaste” då den mest förtjusande bilen, motorcykeln samt traktorn (EPA/A) skall utses.
Nu håller arrangören tummarna för en varmare premiärtillställning än den man upplevde i fjol.
– Det hade snöat bara några dagar tidigare och på premiären var det nog inte mer än 5-6 grader. Det var svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, så det var ju lyckat och uppskattat trots det tråkiga vädret, berättar Gun Ehnvik.
Just nu är det mer nederbörden man oroas av. Enligt prognoserna finns risk för regn såväl på onsdagen som torsdagen.
– Risken vid regn är att man inte kan ställa ut bilarna på gräsmattan, som man brukar vilja göra. Är gräsmattan för blöt blir det bara lerigt och djupa spår om man försöker parkera där, påpekar Ehnvik.
Vid stora mängder nederbörd hänvisas utställarna till de asfalterade ytorna i anslutning till parken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...