Motorträff med utsikt över sjön. Nu drar en ny säsong av de populära träffarna igång. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dags att träffas och snacka motorer igen
På torsdag drar en ny säsong av Motorträffarna i Oscarsparken igång. Arrangören SHRA hoppas nu på en varmare premiär än den man huttrade sig igenom i fjol.
– Det var ju svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Konceptet är identiskt med tidigare säsonger. Varje torsdag mellan klockan 17.00-22.00 är Oscarsparken officiell plats att ställa ut bilar, motorcyklar, traktorer med mera. Även vattenburna don välkomnas att lägga till vid parkområdet.
Motorträffarna i Lindesberg har rotat sig som en uppskattad ”spontanutställning”, som alltså inte kräver föranmälan eller dylikt. Har man ett fordon man tycker är värt att visa upp, är det bara att svänga förbi och visa upp pärlan för församlingen.
Ingen utställning utan en Harley närvarande – eller? Arkivfoto: Ida Lindkvist
SHRA håller Motorträffarna öppna fram till den 27:e juli, då man avslutar säsongen med tävlingen ”Bergslagens Snyggaste” då den mest förtjusande bilen, motorcykeln samt traktorn (EPA/A) skall utses.
Nu håller arrangören tummarna för en varmare premiärtillställning än den man upplevde i fjol.
– Det hade snöat bara några dagar tidigare och på premiären var det nog inte mer än 5-6 grader. Det var svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, så det var ju lyckat och uppskattat trots det tråkiga vädret, berättar Gun Ehnvik.
Just nu är det mer nederbörden man oroas av. Enligt prognoserna finns risk för regn såväl på onsdagen som torsdagen.
– Risken vid regn är att man inte kan ställa ut bilarna på gräsmattan, som man brukar vilja göra. Är gräsmattan för blöt blir det bara lerigt och djupa spår om man försöker parkera där, påpekar Ehnvik.
Vid stora mängder nederbörd hänvisas utställarna till de asfalterade ytorna i anslutning till parken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...