Motorträff med utsikt över sjön. Nu drar en ny säsong av de populära träffarna igång. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Dags att träffas och snacka motorer igen
På torsdag drar en ny säsong av Motorträffarna i Oscarsparken igång. Arrangören SHRA hoppas nu på en varmare premiär än den man huttrade sig igenom i fjol.
– Det var ju svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, säger Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Konceptet är identiskt med tidigare säsonger. Varje torsdag mellan klockan 17.00-22.00 är Oscarsparken officiell plats att ställa ut bilar, motorcyklar, traktorer med mera. Även vattenburna don välkomnas att lägga till vid parkområdet.
Motorträffarna i Lindesberg har rotat sig som en uppskattad ”spontanutställning”, som alltså inte kräver föranmälan eller dylikt. Har man ett fordon man tycker är värt att visa upp, är det bara att svänga förbi och visa upp pärlan för församlingen.
Ingen utställning utan en Harley närvarande – eller? Arkivfoto: Ida Lindkvist
SHRA håller Motorträffarna öppna fram till den 27:e juli, då man avslutar säsongen med tävlingen ”Bergslagens Snyggaste” då den mest förtjusande bilen, motorcykeln samt traktorn (EPA/A) skall utses.
Nu håller arrangören tummarna för en varmare premiärtillställning än den man upplevde i fjol.
– Det hade snöat bara några dagar tidigare och på premiären var det nog inte mer än 5-6 grader. Det var svinkallt, men det dök upp många tappra ändå, så det var ju lyckat och uppskattat trots det tråkiga vädret, berättar Gun Ehnvik.
Just nu är det mer nederbörden man oroas av. Enligt prognoserna finns risk för regn såväl på onsdagen som torsdagen.
– Risken vid regn är att man inte kan ställa ut bilarna på gräsmattan, som man brukar vilja göra. Är gräsmattan för blöt blir det bara lerigt och djupa spår om man försöker parkera där, påpekar Ehnvik.
Vid stora mängder nederbörd hänvisas utställarna till de asfalterade ytorna i anslutning till parken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.