Arkivfoto från förra säsongen Foto: Hasse Persson

Dags för Allsvensk premiär!

På lördag är det äntligen dags för säsongspremiär i Handbollsallsvenskan! Försäsongen är färdigspelad och till helgen gästas Torslanda av det laddade LIF Lindesberg. Efter förra säsongens elfte plats, så har LIF värvat till sig nya och intressanta namn som ska hjälpa laget till en högre placering.

Efter fem månaders väntan, så är det äntligen dags för seriepremiär inom Handbollsallsvenskan. Torslanda på bortaplan blir LIF Lindesbergs första uppgift, där ett laddat LIF är beredda på att spela om de Allsvenska poängen.

– Vi har laddat för seriepremiär sedan april och det är ju seriespelet som vi har gått och väntat på sedan fjolårets avslutning. Alla i laget ser fram emot lördagens säsongspremiär. Ska man jämföra laget med föregående säsongs seriepremiär, så tycker jag att vi i dagsläget är ett bättre lag än vad vi var då. Då hade vi en spets på nio meter och även om vi inte har den i år, så känns det som att vi har jämnare spelare överlag, meddelar lagets tränare Stefan Karlsson.

Inför den Allsvenska premiären så har det sett bra ut under LIF Lindesbergs försäsong. Totalt sju matcher har spelats, där tränare Stefan är nöjd trots lagets tidiga småskavanker.

– Det är serien som vi har gått och väntat på, det som händer under försäsongen är ”onödigt ont” kan man väl säga. Jag tycker ändå att vi har tagit oss igenom försäsongen utan märkbara skador. Det har varit någon stukad fot och svullet knä, men det är också ”dag för dag-skador” som inte är något långvarigt. Det är inget som kommer att vara någon fara inför seriepremiären.

LIF Lindesbergs nya målvakt, Tom Shem Tov, har imponerat i målet under försäsongen. Foto: Hasse Persson

– Det finns såklart lite smådetaljer som vi behöver jobba på. Detta gäller allt från kontring, försvar och anfall, samtidigt så känner jag att vi förstår mer hur vi vill göra med spelet. Jag tycker att det finns kvalitet i de nya spelarna som har tagits in i laget och jag känner att vi är på god väg framåt.

Nära en åttondelsfinal i Svenska Cupen under försäsongen
Under försäsongen spelades en återkommande turnering vid namn Svenska Cupen. Turneringen var öppen för alla A-lag att delta vilket gjorde att Elitserielag blandades med Allsvenska lag. En tuff uppgift där LIF Lindesberg lottades till samma grupp med Elitlagen Önnered och Alingsås samt det Allsvenska Skånela.

– Redan på papper så lottades vi till en väldigt tuff grupp med dubbla Elitserielag och tuffa Skånela, som i sin tur har värvat många bra spelare från utlandet. Vi visste att det skulle bli tufft att ta sig vidare i turneringen, men jag tycker ändå att vi gjorde det bra.

– Det började bra med seger mot Skånela på bortaplan, där vi gjorde en bra match. Efter det så började däremot vissa spelare att känna av lite sjukdomar och småskador, vilket gjorde att folk försvann inför de två kommande matcherna. Med detta så gick det väl inte som vi hade hoppats, samtidigt som vi även gör en lite sämre match i den avslutande matchen.

Arkivfoto: Hasse Persson

Med dubbla förluster så tog sig inte LIF vidare till någon åttondelsfinal. Trots det var det inga sura miner hos Lindesbergarna.

– Såklart att det är tråkigt att vi åkte ur turneringen, men samtidigt så visste vi som sagt redan på förhand att det skulle bli tufft. Vi gjorde tre bra matcher och jag tror att det har varit utvecklande för den unga truppen som var med, att känna på det tuffa motståndet så pass tidigt som vi gjorde.

Den Allsvenska serien inleds starkt med ett möte med HK Torslanda Elit på bortaplan. Ett lag som LIF Lindesberg har respekt för inför lördagens premiär:

– Jag tror att det kan bli en stentuff match i premiären. Det är många lag i serien som har värvat många starka namn inför säsongen, Torslanda är ett av de som har värvat starkt. Det är ett lag som är starkt på papper och ifjol underskattades de och gick under radarn hos många. Det lär de inte göra i år, samtidigt känner vi oss beredda.

Matchfakta HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Var: Torslanda Sporthall A
När: Lördag 18:e september med matchstart kl. 16.00

Läget i laget:
– Den enda skaderapporten inför seriepremiären är att Jesper Nilsson och Herman Bosson ännu står med korsbandsskador sedan tidigare säsong. Jesper står en-två månader före Herman i skaderapporterna och vi hoppas att få återse honom runt november-december. Lägg på en månad för Herman som ligger månaden bakom, rapporterar Stefan Karlsson.

Resultat LIF Lindesbergs försäsong:
LIF Lindesberg-HK Malmö: 33-36
LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF: 24-24
LIF Lindesberg-RP IF Linköping: 35-28
Skånela IF-LIF Lindesberg: 28-29
LIF Lindesberg-Alingsås HK: 20-29
LIF Lindesberg-Önnereds HK: 26-34
VästeråsIrsta HF-LIF Lindesberg: 26-25

Publicerad 16 september 2021 klockan 14:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Foto: Camilla Lagerman

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

7 maj 2026 klockan 17:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i ...
6 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen vid ett tidigare läger i Kloten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.

5 maj 2026 klockan 12:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Fullt framför scenen på Loppholmarna när vårens intåg firades i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.

1 maj 2026 klockan 08:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och ...

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-05-10 23:53