Arkivfoto från förra säsongen Foto: Hasse Persson

Dags för Allsvensk premiär!

På lördag är det äntligen dags för säsongspremiär i Handbollsallsvenskan! Försäsongen är färdigspelad och till helgen gästas Torslanda av det laddade LIF Lindesberg. Efter förra säsongens elfte plats, så har LIF värvat till sig nya och intressanta namn som ska hjälpa laget till en högre placering.

Efter fem månaders väntan, så är det äntligen dags för seriepremiär inom Handbollsallsvenskan. Torslanda på bortaplan blir LIF Lindesbergs första uppgift, där ett laddat LIF är beredda på att spela om de Allsvenska poängen.

– Vi har laddat för seriepremiär sedan april och det är ju seriespelet som vi har gått och väntat på sedan fjolårets avslutning. Alla i laget ser fram emot lördagens säsongspremiär. Ska man jämföra laget med föregående säsongs seriepremiär, så tycker jag att vi i dagsläget är ett bättre lag än vad vi var då. Då hade vi en spets på nio meter och även om vi inte har den i år, så känns det som att vi har jämnare spelare överlag, meddelar lagets tränare Stefan Karlsson.

Inför den Allsvenska premiären så har det sett bra ut under LIF Lindesbergs försäsong. Totalt sju matcher har spelats, där tränare Stefan är nöjd trots lagets tidiga småskavanker.

– Det är serien som vi har gått och väntat på, det som händer under försäsongen är ”onödigt ont” kan man väl säga. Jag tycker ändå att vi har tagit oss igenom försäsongen utan märkbara skador. Det har varit någon stukad fot och svullet knä, men det är också ”dag för dag-skador” som inte är något långvarigt. Det är inget som kommer att vara någon fara inför seriepremiären.

LIF Lindesbergs nya målvakt, Tom Shem Tov, har imponerat i målet under försäsongen. Foto: Hasse Persson

– Det finns såklart lite smådetaljer som vi behöver jobba på. Detta gäller allt från kontring, försvar och anfall, samtidigt så känner jag att vi förstår mer hur vi vill göra med spelet. Jag tycker att det finns kvalitet i de nya spelarna som har tagits in i laget och jag känner att vi är på god väg framåt.

Nära en åttondelsfinal i Svenska Cupen under försäsongen
Under försäsongen spelades en återkommande turnering vid namn Svenska Cupen. Turneringen var öppen för alla A-lag att delta vilket gjorde att Elitserielag blandades med Allsvenska lag. En tuff uppgift där LIF Lindesberg lottades till samma grupp med Elitlagen Önnered och Alingsås samt det Allsvenska Skånela.

– Redan på papper så lottades vi till en väldigt tuff grupp med dubbla Elitserielag och tuffa Skånela, som i sin tur har värvat många bra spelare från utlandet. Vi visste att det skulle bli tufft att ta sig vidare i turneringen, men jag tycker ändå att vi gjorde det bra.

– Det började bra med seger mot Skånela på bortaplan, där vi gjorde en bra match. Efter det så började däremot vissa spelare att känna av lite sjukdomar och småskador, vilket gjorde att folk försvann inför de två kommande matcherna. Med detta så gick det väl inte som vi hade hoppats, samtidigt som vi även gör en lite sämre match i den avslutande matchen.

Arkivfoto: Hasse Persson

Med dubbla förluster så tog sig inte LIF vidare till någon åttondelsfinal. Trots det var det inga sura miner hos Lindesbergarna.

– Såklart att det är tråkigt att vi åkte ur turneringen, men samtidigt så visste vi som sagt redan på förhand att det skulle bli tufft. Vi gjorde tre bra matcher och jag tror att det har varit utvecklande för den unga truppen som var med, att känna på det tuffa motståndet så pass tidigt som vi gjorde.

Den Allsvenska serien inleds starkt med ett möte med HK Torslanda Elit på bortaplan. Ett lag som LIF Lindesberg har respekt för inför lördagens premiär:

– Jag tror att det kan bli en stentuff match i premiären. Det är många lag i serien som har värvat många starka namn inför säsongen, Torslanda är ett av de som har värvat starkt. Det är ett lag som är starkt på papper och ifjol underskattades de och gick under radarn hos många. Det lär de inte göra i år, samtidigt känner vi oss beredda.

Matchfakta HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Var: Torslanda Sporthall A
När: Lördag 18:e september med matchstart kl. 16.00

Läget i laget:
– Den enda skaderapporten inför seriepremiären är att Jesper Nilsson och Herman Bosson ännu står med korsbandsskador sedan tidigare säsong. Jesper står en-två månader före Herman i skaderapporterna och vi hoppas att få återse honom runt november-december. Lägg på en månad för Herman som ligger månaden bakom, rapporterar Stefan Karlsson.

Resultat LIF Lindesbergs försäsong:
LIF Lindesberg-HK Malmö: 33-36
LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF: 24-24
LIF Lindesberg-RP IF Linköping: 35-28
Skånela IF-LIF Lindesberg: 28-29
LIF Lindesberg-Alingsås HK: 20-29
LIF Lindesberg-Önnereds HK: 26-34
VästeråsIrsta HF-LIF Lindesberg: 26-25

Publicerad 16 september 2021 klockan 14:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. B...

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika ...
1 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna försöker skriva om historien
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://lindenytt.com/nyheter/svar-till-...
30 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en...
21 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-06 04:35