Arkivfoto från förra säsongen Foto: Hasse Persson

Dags för Allsvensk premiär!

På lördag är det äntligen dags för säsongspremiär i Handbollsallsvenskan! Försäsongen är färdigspelad och till helgen gästas Torslanda av det laddade LIF Lindesberg. Efter förra säsongens elfte plats, så har LIF värvat till sig nya och intressanta namn som ska hjälpa laget till en högre placering.

Efter fem månaders väntan, så är det äntligen dags för seriepremiär inom Handbollsallsvenskan. Torslanda på bortaplan blir LIF Lindesbergs första uppgift, där ett laddat LIF är beredda på att spela om de Allsvenska poängen.

– Vi har laddat för seriepremiär sedan april och det är ju seriespelet som vi har gått och väntat på sedan fjolårets avslutning. Alla i laget ser fram emot lördagens säsongspremiär. Ska man jämföra laget med föregående säsongs seriepremiär, så tycker jag att vi i dagsläget är ett bättre lag än vad vi var då. Då hade vi en spets på nio meter och även om vi inte har den i år, så känns det som att vi har jämnare spelare överlag, meddelar lagets tränare Stefan Karlsson.

Inför den Allsvenska premiären så har det sett bra ut under LIF Lindesbergs försäsong. Totalt sju matcher har spelats, där tränare Stefan är nöjd trots lagets tidiga småskavanker.

– Det är serien som vi har gått och väntat på, det som händer under försäsongen är ”onödigt ont” kan man väl säga. Jag tycker ändå att vi har tagit oss igenom försäsongen utan märkbara skador. Det har varit någon stukad fot och svullet knä, men det är också ”dag för dag-skador” som inte är något långvarigt. Det är inget som kommer att vara någon fara inför seriepremiären.

LIF Lindesbergs nya målvakt, Tom Shem Tov, har imponerat i målet under försäsongen. Foto: Hasse Persson

– Det finns såklart lite smådetaljer som vi behöver jobba på. Detta gäller allt från kontring, försvar och anfall, samtidigt så känner jag att vi förstår mer hur vi vill göra med spelet. Jag tycker att det finns kvalitet i de nya spelarna som har tagits in i laget och jag känner att vi är på god väg framåt.

Nära en åttondelsfinal i Svenska Cupen under försäsongen
Under försäsongen spelades en återkommande turnering vid namn Svenska Cupen. Turneringen var öppen för alla A-lag att delta vilket gjorde att Elitserielag blandades med Allsvenska lag. En tuff uppgift där LIF Lindesberg lottades till samma grupp med Elitlagen Önnered och Alingsås samt det Allsvenska Skånela.

– Redan på papper så lottades vi till en väldigt tuff grupp med dubbla Elitserielag och tuffa Skånela, som i sin tur har värvat många bra spelare från utlandet. Vi visste att det skulle bli tufft att ta sig vidare i turneringen, men jag tycker ändå att vi gjorde det bra.

– Det började bra med seger mot Skånela på bortaplan, där vi gjorde en bra match. Efter det så började däremot vissa spelare att känna av lite sjukdomar och småskador, vilket gjorde att folk försvann inför de två kommande matcherna. Med detta så gick det väl inte som vi hade hoppats, samtidigt som vi även gör en lite sämre match i den avslutande matchen.

Arkivfoto: Hasse Persson

Med dubbla förluster så tog sig inte LIF vidare till någon åttondelsfinal. Trots det var det inga sura miner hos Lindesbergarna.

– Såklart att det är tråkigt att vi åkte ur turneringen, men samtidigt så visste vi som sagt redan på förhand att det skulle bli tufft. Vi gjorde tre bra matcher och jag tror att det har varit utvecklande för den unga truppen som var med, att känna på det tuffa motståndet så pass tidigt som vi gjorde.

Den Allsvenska serien inleds starkt med ett möte med HK Torslanda Elit på bortaplan. Ett lag som LIF Lindesberg har respekt för inför lördagens premiär:

– Jag tror att det kan bli en stentuff match i premiären. Det är många lag i serien som har värvat många starka namn inför säsongen, Torslanda är ett av de som har värvat starkt. Det är ett lag som är starkt på papper och ifjol underskattades de och gick under radarn hos många. Det lär de inte göra i år, samtidigt känner vi oss beredda.

Matchfakta HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Var: Torslanda Sporthall A
När: Lördag 18:e september med matchstart kl. 16.00

Läget i laget:
– Den enda skaderapporten inför seriepremiären är att Jesper Nilsson och Herman Bosson ännu står med korsbandsskador sedan tidigare säsong. Jesper står en-två månader före Herman i skaderapporterna och vi hoppas att få återse honom runt november-december. Lägg på en månad för Herman som ligger månaden bakom, rapporterar Stefan Karlsson.

Resultat LIF Lindesbergs försäsong:
LIF Lindesberg-HK Malmö: 33-36
LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF: 24-24
LIF Lindesberg-RP IF Linköping: 35-28
Skånela IF-LIF Lindesberg: 28-29
LIF Lindesberg-Alingsås HK: 20-29
LIF Lindesberg-Önnereds HK: 26-34
VästeråsIrsta HF-LIF Lindesberg: 26-25

Publicerad 16 september 2021 klockan 14:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-05-26 04:27