Efter många års slumrande, väcker man nytt liv i beachvolleybollplanerna på Loppholmarna igen. Det är på initiativ av Lindesberg Volley med stöd från Lindesbergs kommun, Riksidrottsförbundet och Örebro Läns Idrottsförbund som planerna kan iordningsställas.- Planerna kommer att vara öppna för alla som vill spela, säger Dan Walterson, ordförande för Lindesberg Volley.
Efter år av fester på Loppholmarna, blev de tidigare populära beachvolleybollplanerna alldeles för farliga att använda.
– Glaskross blandade sig med sanden, så det blev alldeles för riskfyllt att använda planerna. Med åren växte planerna igen kort och gott, förklarar Dan Walterson, ordförande för Lindesberg Volley.

Foto: Fredrik Norman
Redan i fjol gjorde föreningen ett försök att blåsa liv i de gamla volleybollplanerna igen. Dock föll inte alla bitar på plats just då.
– Men nu har vi med hjälp från Lindesbergs kommun, Riksidrottsförbundet och Örebro Läns Idrottsförbund lyckats genomföra det här. Jag fick ett samtal så sent som igår, att arbetet skulle påbörjas redan på torsdagsmorgonen. Det var snabba ryck, förklarar Walterson glatt.
Och mycket riktigt gick maskinerna in på Loppholmarna redan vid sjutiden på torsdagen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.