Under förra veckans fredagsfinal i Idol avslöjades temat för den här veckan, ett helt nytt och obeprövat sådant, nämligen duetter. Deltagarna fick sina duettpartners genom lottning, och i Chris fall föll lotten på Kevin Klein. Tillsammans ska de på fredag framföra U2:s ”Where the streets have no name”.
– Duetter är ju inget jag har siktat på direkt, säger Chris och fortsätter:
– Men jag ser det som en utmaning, det måste man nog, det här är ju ett tema som ska göras.
Han avslöjar också att de har jobbat stenhårt med rytmiken hittills, eftersom det är viktigt att båda har samma rytm när man ska sjunga stämmor, något som Kevin tidigare fått kritik för.
– Vi började repa igår, så vi har sjungit i två dagar och det känns faktiskt riktigt bra. Kevin är ju en riktig arbetshäst, han pluggar in allt han ska göra och så genomför han det, matematiker som han är, skrattar Chris och fortsätter:
– Jag har nog aldrig träffat någon som har sin ”Stör ej-skylt” på dörren så mycket som han, man undrar ju lite vad han gör där inne på rummet, om han bygger Kleinsteins monster eller något, säger han med ett rungande skratt.
Under helgen deltog idolerna på den stora tv-sända manifestationen som hölls på Sergels Torg i Stockholm för att uppmärksamma det sexuella våldet mot kvinnor, och några reagerade att Chris inte var med på scenen.
– Nej, det stämmer tyvärr. Jag fick reda på det så himla sent, och då var jag i princip redan på väg hem till min sambo som inte mått så bra på sistone.Jag kände att jag behövde vara hemma med henne, men vi stöttade självklart hemifrån, berättar han.
Resten av veckan består av repetitioner, både med och utan sångcoacher, och såklart styling inför fredagens tv-sändning.
– Det blir inga matchande kläder, avslutar han med ett skratt.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.