Under förra veckans fredagsfinal i Idol avslöjades temat för den här veckan, ett helt nytt och obeprövat sådant, nämligen duetter. Deltagarna fick sina duettpartners genom lottning, och i Chris fall föll lotten på Kevin Klein. Tillsammans ska de på fredag framföra U2:s ”Where the streets have no name”.
– Duetter är ju inget jag har siktat på direkt, säger Chris och fortsätter:
– Men jag ser det som en utmaning, det måste man nog, det här är ju ett tema som ska göras.
Han avslöjar också att de har jobbat stenhårt med rytmiken hittills, eftersom det är viktigt att båda har samma rytm när man ska sjunga stämmor, något som Kevin tidigare fått kritik för.
– Vi började repa igår, så vi har sjungit i två dagar och det känns faktiskt riktigt bra. Kevin är ju en riktig arbetshäst, han pluggar in allt han ska göra och så genomför han det, matematiker som han är, skrattar Chris och fortsätter:
– Jag har nog aldrig träffat någon som har sin ”Stör ej-skylt” på dörren så mycket som han, man undrar ju lite vad han gör där inne på rummet, om han bygger Kleinsteins monster eller något, säger han med ett rungande skratt.
Under helgen deltog idolerna på den stora tv-sända manifestationen som hölls på Sergels Torg i Stockholm för att uppmärksamma det sexuella våldet mot kvinnor, och några reagerade att Chris inte var med på scenen.
– Nej, det stämmer tyvärr. Jag fick reda på det så himla sent, och då var jag i princip redan på väg hem till min sambo som inte mått så bra på sistone.Jag kände att jag behövde vara hemma med henne, men vi stöttade självklart hemifrån, berättar han.
Resten av veckan består av repetitioner, både med och utan sångcoacher, och såklart styling inför fredagens tv-sändning.
– Det blir inga matchande kläder, avslutar han med ett skratt.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.