Under förra veckans fredagsfinal i Idol avslöjades temat för den här veckan, ett helt nytt och obeprövat sådant, nämligen duetter. Deltagarna fick sina duettpartners genom lottning, och i Chris fall föll lotten på Kevin Klein. Tillsammans ska de på fredag framföra U2:s ”Where the streets have no name”.
– Duetter är ju inget jag har siktat på direkt, säger Chris och fortsätter:
– Men jag ser det som en utmaning, det måste man nog, det här är ju ett tema som ska göras.
Han avslöjar också att de har jobbat stenhårt med rytmiken hittills, eftersom det är viktigt att båda har samma rytm när man ska sjunga stämmor, något som Kevin tidigare fått kritik för.
– Vi började repa igår, så vi har sjungit i två dagar och det känns faktiskt riktigt bra. Kevin är ju en riktig arbetshäst, han pluggar in allt han ska göra och så genomför han det, matematiker som han är, skrattar Chris och fortsätter:
– Jag har nog aldrig träffat någon som har sin ”Stör ej-skylt” på dörren så mycket som han, man undrar ju lite vad han gör där inne på rummet, om han bygger Kleinsteins monster eller något, säger han med ett rungande skratt.
Under helgen deltog idolerna på den stora tv-sända manifestationen som hölls på Sergels Torg i Stockholm för att uppmärksamma det sexuella våldet mot kvinnor, och några reagerade att Chris inte var med på scenen.
– Nej, det stämmer tyvärr. Jag fick reda på det så himla sent, och då var jag i princip redan på väg hem till min sambo som inte mått så bra på sistone.Jag kände att jag behövde vara hemma med henne, men vi stöttade självklart hemifrån, berättar han.
Resten av veckan består av repetitioner, både med och utan sångcoacher, och såklart styling inför fredagens tv-sändning.
– Det blir inga matchande kläder, avslutar han med ett skratt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.