Under förra veckans fredagsfinal i Idol avslöjades temat för den här veckan, ett helt nytt och obeprövat sådant, nämligen duetter. Deltagarna fick sina duettpartners genom lottning, och i Chris fall föll lotten på Kevin Klein. Tillsammans ska de på fredag framföra U2:s ”Where the streets have no name”.
– Duetter är ju inget jag har siktat på direkt, säger Chris och fortsätter:
– Men jag ser det som en utmaning, det måste man nog, det här är ju ett tema som ska göras.
Han avslöjar också att de har jobbat stenhårt med rytmiken hittills, eftersom det är viktigt att båda har samma rytm när man ska sjunga stämmor, något som Kevin tidigare fått kritik för.
– Vi började repa igår, så vi har sjungit i två dagar och det känns faktiskt riktigt bra. Kevin är ju en riktig arbetshäst, han pluggar in allt han ska göra och så genomför han det, matematiker som han är, skrattar Chris och fortsätter:
– Jag har nog aldrig träffat någon som har sin ”Stör ej-skylt” på dörren så mycket som han, man undrar ju lite vad han gör där inne på rummet, om han bygger Kleinsteins monster eller något, säger han med ett rungande skratt.
Under helgen deltog idolerna på den stora tv-sända manifestationen som hölls på Sergels Torg i Stockholm för att uppmärksamma det sexuella våldet mot kvinnor, och några reagerade att Chris inte var med på scenen.
– Nej, det stämmer tyvärr. Jag fick reda på det så himla sent, och då var jag i princip redan på väg hem till min sambo som inte mått så bra på sistone.Jag kände att jag behövde vara hemma med henne, men vi stöttade självklart hemifrån, berättar han.
Resten av veckan består av repetitioner, både med och utan sångcoacher, och såklart styling inför fredagens tv-sändning.
– Det blir inga matchande kläder, avslutar han med ett skratt.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.