Under förra veckans fredagsfinal i Idol avslöjades temat för den här veckan, ett helt nytt och obeprövat sådant, nämligen duetter. Deltagarna fick sina duettpartners genom lottning, och i Chris fall föll lotten på Kevin Klein. Tillsammans ska de på fredag framföra U2:s ”Where the streets have no name”.
– Duetter är ju inget jag har siktat på direkt, säger Chris och fortsätter:
– Men jag ser det som en utmaning, det måste man nog, det här är ju ett tema som ska göras.
Han avslöjar också att de har jobbat stenhårt med rytmiken hittills, eftersom det är viktigt att båda har samma rytm när man ska sjunga stämmor, något som Kevin tidigare fått kritik för.
– Vi började repa igår, så vi har sjungit i två dagar och det känns faktiskt riktigt bra. Kevin är ju en riktig arbetshäst, han pluggar in allt han ska göra och så genomför han det, matematiker som han är, skrattar Chris och fortsätter:
– Jag har nog aldrig träffat någon som har sin ”Stör ej-skylt” på dörren så mycket som han, man undrar ju lite vad han gör där inne på rummet, om han bygger Kleinsteins monster eller något, säger han med ett rungande skratt.
Under helgen deltog idolerna på den stora tv-sända manifestationen som hölls på Sergels Torg i Stockholm för att uppmärksamma det sexuella våldet mot kvinnor, och några reagerade att Chris inte var med på scenen.
– Nej, det stämmer tyvärr. Jag fick reda på det så himla sent, och då var jag i princip redan på väg hem till min sambo som inte mått så bra på sistone.Jag kände att jag behövde vara hemma med henne, men vi stöttade självklart hemifrån, berättar han.
Resten av veckan består av repetitioner, både med och utan sångcoacher, och såklart styling inför fredagens tv-sändning.
– Det blir inga matchande kläder, avslutar han med ett skratt.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.