Nicklas Westerholm blev hundraprocentig efter tre segrar med lika många starter. Foto: Kurt Einevåg
Dalatränaren avslutade starkast
Dalatränaren Nicklas Westerholm har haft stora framgångar på Fornaboda under säsongen, med nästan minst en seger under varje besök. Även om avståndet till ett championat var för stort inför torsdagens säsongsavslutning, så avslutade Nicklas på en hög not som obesegrad på tre starter.
Sommarsolen var på plats med 24 plusgrader i luften, när Fornaboda skulle köra sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Fina förutsättningar fanns inför de åtta loppen som skulle köras, där en dalatränare skulle visa sig vara bäst för dagen.
Nicklas Westerholm, son till den berömda tränaren Robert Bergh, har haft fina framgångar på Fornaboda under säsongen. Under säsongens fem besök på Lindesbergs sommarbana, så har Nicklas som kusk enbart missat segerrosetten vid en tävlingsdag. Detta under V86-dagen.
Med tre hästar till start under säsongsavslutningen, skulle stallet däremot avsluta starkt. Tre starter slutade med tre segrar där Westerholm segrade i det fjärde och femte loppet för dagen, för att senare sätta punkt för säsongen med Grafit Brodde.
– Fornaboda borde kanske köra fler lopp idag. Skämt åsido, det var tre bra chanser idag så det behövde inte klaffa perfekt med de här. Som sagt, det var tre bra chanser och då var det kul att man kunde sätta dit dem också, sade Nicklas i vinnarcirkeln.
Grafit Brodde satte punkt för säsongen. Foto: Kurt Einevåg
Efter två jämna målgångar, så kunde dalatränaren avsluta dagen med säsongsavslutningens största marginal. Efter att pressat sig till ledningen med ett halvt varv till mål, så gick hästen Grafit Brodde i mål med nära trettio meter till närmsta konkurrent.
– Det har varit svårt att få honom motiverad men nu har det varit bättre träningspass hemma, där han har tagit ut sig mer. Idag kom han dessutom ut i ett lopp med en lägre klass där man vanligtvis inte tar några växlar, nu gjorde vi det och då svarade han direkt. Det var därför han sprang så bra idag.
Jorma och Timo säkrar nya championat Med varje säsongsavslutning så delas även pris ut till årets kusk- och tränarchampion. Ett pris som går till de som har vunnit mest på Fornaboda under säsongen.
Efter att slagit ett nytt segerrekord som tränare, så var det nog ingen större skräll att Timo Nurmos tar en ny championtitel som tränare. Solvallatränaren fick med sig 22 segrar på 44 starter, där säsongens sista segrare kom under torsdagen med Esposito. En treåring som tog sin andra raka seger på Fornaboda.
Esposito blev Timo Nurmos sista vinnare på Fornaboda 2022. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Trots ett lopp i det bakre fältet så körde Andreas Lövdal framåt med varvet kvar, där man sedan tryckte sig till ledningen inför upploppet. Segern blev säker för treåringen som säkrade stallets 22:a seger på Fornaboda.
– Han har mognat på sig nu och han behöver säkert fler lopp i sig, mentalt är han fortfarande lite barnslig av sig. Jag körde fram honom med varvet kvar för att vilja vara med i det främre ledet, men fick hjärtat i halsgropen på upploppet. Han går utan käkrem och leker en del med att köra ner huvudet, vilket gjorde att det blev nära till galopp, berättar Andreas Lövdal som körde till seger.
Segerkusken landade efter tävlingsdagens slut som tvåa i kuskchampionatet. Titeln som champion gick till Jorma Kontio, som för sjunde gången tar hem priset som champion.
Jorma Kontio blev kuskchampion på Fornaboda. Arkivfoto: Isabella Jansson Wiklund
Säsongsavslutningens vinnare:
Lopp 1: Ninja’s Kiss – Rikard N Skoglund (Peter G Norman) – 2,86 Lopp 2: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 9,46 Lopp 3: Klocksve Sprintern – Ulf Ohlsson (Leif Persson) – 11,93 Lopp 4: My Tambourine Man – Nicklas Westerholm – 4,78 Lopp 5: Västerbo Blizzard – Nicklas Westerholm – 4,04 Lopp 6: Esposito – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 2,52 Lopp 7: Natural Mine – Jörgen Westholm – 2,38 Lopp 8: Grafit Brodde – Nicklas Westerholm – 2,58
Publik: 209 personer
Kuskchampionatets slutställning: 1. Jorma Kontio – 12 segrar, 6 andra & 3 tredje
2. Andreas Lövdal – 10 segrar, 3 andra & 2 tredje
3. Nicklas Westerholm – 8 segrar, 1 andra & 3 tredje
4. Per Lennartsson – 5 segrar, 4 andra & 1 tredje
5. Micael Lindblom – 5 segrar, 3 andra & 0 tredje
Säsongens hemmasegrar:
16:e juni: Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg) 6:e juli: Deeply Express – Jimmi Ehlers 27:e juli: Campagne de Press – Jimmi Ehlers
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.