Nicklas Westerholm blev hundraprocentig efter tre segrar med lika många starter. Foto: Kurt Einevåg

Dalatränaren avslutade starkast

Dalatränaren Nicklas Westerholm har haft stora framgångar på Fornaboda under säsongen, med nästan minst en seger under varje besök. Även om avståndet till ett championat var för stort inför torsdagens säsongsavslutning, så avslutade Nicklas på en hög not som obesegrad på tre starter.

Sommarsolen var på plats med 24 plusgrader i luften, när Fornaboda skulle köra sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Fina förutsättningar fanns inför de åtta loppen som skulle köras, där en dalatränare skulle visa sig vara bäst för dagen.

Nicklas Westerholm, son till den berömda tränaren Robert Bergh, har haft fina framgångar på Fornaboda under säsongen. Under säsongens fem besök på Lindesbergs sommarbana, så har Nicklas som kusk enbart missat segerrosetten vid en tävlingsdag. Detta under V86-dagen.

Med tre hästar till start under säsongsavslutningen, skulle stallet däremot avsluta starkt. Tre starter slutade med tre segrar där Westerholm segrade i det fjärde och femte loppet för dagen, för att senare sätta punkt för säsongen med Grafit Brodde.

– Fornaboda borde kanske köra fler lopp idag. Skämt åsido, det var tre bra chanser idag så det behövde inte klaffa perfekt med de här. Som sagt, det var tre bra chanser och då var det kul att man kunde sätta dit dem också, sade Nicklas i vinnarcirkeln.

Grafit Brodde satte punkt för säsongen. Foto: Kurt Einevåg

Efter två jämna målgångar, så kunde dalatränaren avsluta dagen med säsongsavslutningens största marginal. Efter att pressat sig till ledningen med ett halvt varv till mål, så gick hästen Grafit Brodde i mål med nära trettio meter till närmsta konkurrent.

– Det har varit svårt att få honom motiverad men nu har det varit bättre träningspass hemma, där han har tagit ut sig mer. Idag kom han dessutom ut i ett lopp med en lägre klass där man vanligtvis inte tar några växlar, nu gjorde vi det och då svarade han direkt. Det var därför han sprang så bra idag.

Jorma och Timo säkrar nya championat
Med varje säsongsavslutning så delas även pris ut till årets kusk- och tränarchampion. Ett pris som går till de som har vunnit mest på Fornaboda under säsongen.

Efter att slagit ett nytt segerrekord som tränare, så var det nog ingen större skräll att Timo Nurmos tar en ny championtitel som tränare. Solvallatränaren fick med sig 22 segrar på 44 starter, där säsongens sista segrare kom under torsdagen med Esposito. En treåring som tog sin andra raka seger på Fornaboda.

Esposito blev Timo Nurmos sista vinnare på Fornaboda 2022. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Trots ett lopp i det bakre fältet så körde Andreas Lövdal framåt med varvet kvar, där man sedan tryckte sig till ledningen inför upploppet. Segern blev säker för treåringen som säkrade stallets 22:a seger på Fornaboda.

– Han har mognat på sig nu och han behöver säkert fler lopp i sig, mentalt är han fortfarande lite barnslig av sig. Jag körde fram honom med varvet kvar för att vilja vara med i det främre ledet, men fick hjärtat i halsgropen på upploppet. Han går utan käkrem och leker en del med att köra ner huvudet, vilket gjorde att det blev nära till galopp, berättar Andreas Lövdal som körde till seger.

Segerkusken landade efter tävlingsdagens slut som tvåa i kuskchampionatet. Titeln som champion gick till Jorma Kontio, som för sjunde gången tar hem priset som champion.

Jorma Kontio blev kuskchampion på Fornaboda. Arkivfoto: Isabella Jansson Wiklund

Säsongsavslutningens vinnare:
Lopp 1
: Ninja’s Kiss – Rikard N Skoglund (Peter G Norman) – 2,86
Lopp 2: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 9,46
Lopp 3: Klocksve Sprintern – Ulf Ohlsson (Leif Persson) – 11,93
Lopp 4: My Tambourine Man – Nicklas Westerholm – 4,78
Lopp 5: Västerbo Blizzard – Nicklas Westerholm – 4,04
Lopp 6: Esposito – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 2,52
Lopp 7: Natural Mine – Jörgen Westholm – 2,38
Lopp 8: Grafit Brodde – Nicklas Westerholm – 2,58

Publik: 209 personer

Kuskchampionatets slutställning:
1. Jorma Kontio – 12 segrar, 6 andra & 3 tredje
2. Andreas Lövdal – 10 segrar, 3 andra & 2 tredje
3. Nicklas Westerholm – 8 segrar, 1 andra & 3 tredje
4. Per Lennartsson – 5 segrar, 4 andra & 1 tredje
5. Micael Lindblom – 5 segrar, 3 andra & 0 tredje

Säsongens hemmasegrar:
16:e juni:
Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg)
6:e juli: Deeply Express – Jimmi Ehlers
27:e juli: Campagne de Press – Jimmi Ehlers

Publicerad 26 augusti 2022 klockan 11:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades f...

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.

12 mars 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och ...
11 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).

10 mars 2026 klockan 17:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Foto: Camilla Lagerman

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.

2 mars 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra ...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-03-17 12:54