Nicklas Westerholm blev hundraprocentig efter tre segrar med lika många starter. Foto: Kurt Einevåg

Dalatränaren avslutade starkast

Dalatränaren Nicklas Westerholm har haft stora framgångar på Fornaboda under säsongen, med nästan minst en seger under varje besök. Även om avståndet till ett championat var för stort inför torsdagens säsongsavslutning, så avslutade Nicklas på en hög not som obesegrad på tre starter.

Sommarsolen var på plats med 24 plusgrader i luften, när Fornaboda skulle köra sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Fina förutsättningar fanns inför de åtta loppen som skulle köras, där en dalatränare skulle visa sig vara bäst för dagen.

Nicklas Westerholm, son till den berömda tränaren Robert Bergh, har haft fina framgångar på Fornaboda under säsongen. Under säsongens fem besök på Lindesbergs sommarbana, så har Nicklas som kusk enbart missat segerrosetten vid en tävlingsdag. Detta under V86-dagen.

Med tre hästar till start under säsongsavslutningen, skulle stallet däremot avsluta starkt. Tre starter slutade med tre segrar där Westerholm segrade i det fjärde och femte loppet för dagen, för att senare sätta punkt för säsongen med Grafit Brodde.

– Fornaboda borde kanske köra fler lopp idag. Skämt åsido, det var tre bra chanser idag så det behövde inte klaffa perfekt med de här. Som sagt, det var tre bra chanser och då var det kul att man kunde sätta dit dem också, sade Nicklas i vinnarcirkeln.

Grafit Brodde satte punkt för säsongen. Foto: Kurt Einevåg

Efter två jämna målgångar, så kunde dalatränaren avsluta dagen med säsongsavslutningens största marginal. Efter att pressat sig till ledningen med ett halvt varv till mål, så gick hästen Grafit Brodde i mål med nära trettio meter till närmsta konkurrent.

– Det har varit svårt att få honom motiverad men nu har det varit bättre träningspass hemma, där han har tagit ut sig mer. Idag kom han dessutom ut i ett lopp med en lägre klass där man vanligtvis inte tar några växlar, nu gjorde vi det och då svarade han direkt. Det var därför han sprang så bra idag.

Jorma och Timo säkrar nya championat
Med varje säsongsavslutning så delas även pris ut till årets kusk- och tränarchampion. Ett pris som går till de som har vunnit mest på Fornaboda under säsongen.

Efter att slagit ett nytt segerrekord som tränare, så var det nog ingen större skräll att Timo Nurmos tar en ny championtitel som tränare. Solvallatränaren fick med sig 22 segrar på 44 starter, där säsongens sista segrare kom under torsdagen med Esposito. En treåring som tog sin andra raka seger på Fornaboda.

Esposito blev Timo Nurmos sista vinnare på Fornaboda 2022. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Trots ett lopp i det bakre fältet så körde Andreas Lövdal framåt med varvet kvar, där man sedan tryckte sig till ledningen inför upploppet. Segern blev säker för treåringen som säkrade stallets 22:a seger på Fornaboda.

– Han har mognat på sig nu och han behöver säkert fler lopp i sig, mentalt är han fortfarande lite barnslig av sig. Jag körde fram honom med varvet kvar för att vilja vara med i det främre ledet, men fick hjärtat i halsgropen på upploppet. Han går utan käkrem och leker en del med att köra ner huvudet, vilket gjorde att det blev nära till galopp, berättar Andreas Lövdal som körde till seger.

Segerkusken landade efter tävlingsdagens slut som tvåa i kuskchampionatet. Titeln som champion gick till Jorma Kontio, som för sjunde gången tar hem priset som champion.

Jorma Kontio blev kuskchampion på Fornaboda. Arkivfoto: Isabella Jansson Wiklund

Säsongsavslutningens vinnare:
Lopp 1
: Ninja’s Kiss – Rikard N Skoglund (Peter G Norman) – 2,86
Lopp 2: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 9,46
Lopp 3: Klocksve Sprintern – Ulf Ohlsson (Leif Persson) – 11,93
Lopp 4: My Tambourine Man – Nicklas Westerholm – 4,78
Lopp 5: Västerbo Blizzard – Nicklas Westerholm – 4,04
Lopp 6: Esposito – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 2,52
Lopp 7: Natural Mine – Jörgen Westholm – 2,38
Lopp 8: Grafit Brodde – Nicklas Westerholm – 2,58

Publik: 209 personer

Kuskchampionatets slutställning:
1. Jorma Kontio – 12 segrar, 6 andra & 3 tredje
2. Andreas Lövdal – 10 segrar, 3 andra & 2 tredje
3. Nicklas Westerholm – 8 segrar, 1 andra & 3 tredje
4. Per Lennartsson – 5 segrar, 4 andra & 1 tredje
5. Micael Lindblom – 5 segrar, 3 andra & 0 tredje

Säsongens hemmasegrar:
16:e juni:
Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg)
6:e juli: Deeply Express – Jimmi Ehlers
27:e juli: Campagne de Press – Jimmi Ehlers

Publicerad 26 augusti 2022 klockan 11:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-04-01 02:47