Nicklas Westerholm blev hundraprocentig efter tre segrar med lika många starter. Foto: Kurt Einevåg

Dalatränaren avslutade starkast

Dalatränaren Nicklas Westerholm har haft stora framgångar på Fornaboda under säsongen, med nästan minst en seger under varje besök. Även om avståndet till ett championat var för stort inför torsdagens säsongsavslutning, så avslutade Nicklas på en hög not som obesegrad på tre starter.

Sommarsolen var på plats med 24 plusgrader i luften, när Fornaboda skulle köra sin sista tävlingsdag för säsongen under torsdagslunchen. Fina förutsättningar fanns inför de åtta loppen som skulle köras, där en dalatränare skulle visa sig vara bäst för dagen.

Nicklas Westerholm, son till den berömda tränaren Robert Bergh, har haft fina framgångar på Fornaboda under säsongen. Under säsongens fem besök på Lindesbergs sommarbana, så har Nicklas som kusk enbart missat segerrosetten vid en tävlingsdag. Detta under V86-dagen.

Med tre hästar till start under säsongsavslutningen, skulle stallet däremot avsluta starkt. Tre starter slutade med tre segrar där Westerholm segrade i det fjärde och femte loppet för dagen, för att senare sätta punkt för säsongen med Grafit Brodde.

– Fornaboda borde kanske köra fler lopp idag. Skämt åsido, det var tre bra chanser idag så det behövde inte klaffa perfekt med de här. Som sagt, det var tre bra chanser och då var det kul att man kunde sätta dit dem också, sade Nicklas i vinnarcirkeln.

Grafit Brodde satte punkt för säsongen. Foto: Kurt Einevåg

Efter två jämna målgångar, så kunde dalatränaren avsluta dagen med säsongsavslutningens största marginal. Efter att pressat sig till ledningen med ett halvt varv till mål, så gick hästen Grafit Brodde i mål med nära trettio meter till närmsta konkurrent.

– Det har varit svårt att få honom motiverad men nu har det varit bättre träningspass hemma, där han har tagit ut sig mer. Idag kom han dessutom ut i ett lopp med en lägre klass där man vanligtvis inte tar några växlar, nu gjorde vi det och då svarade han direkt. Det var därför han sprang så bra idag.

Jorma och Timo säkrar nya championat
Med varje säsongsavslutning så delas även pris ut till årets kusk- och tränarchampion. Ett pris som går till de som har vunnit mest på Fornaboda under säsongen.

Efter att slagit ett nytt segerrekord som tränare, så var det nog ingen större skräll att Timo Nurmos tar en ny championtitel som tränare. Solvallatränaren fick med sig 22 segrar på 44 starter, där säsongens sista segrare kom under torsdagen med Esposito. En treåring som tog sin andra raka seger på Fornaboda.

Esposito blev Timo Nurmos sista vinnare på Fornaboda 2022. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Trots ett lopp i det bakre fältet så körde Andreas Lövdal framåt med varvet kvar, där man sedan tryckte sig till ledningen inför upploppet. Segern blev säker för treåringen som säkrade stallets 22:a seger på Fornaboda.

– Han har mognat på sig nu och han behöver säkert fler lopp i sig, mentalt är han fortfarande lite barnslig av sig. Jag körde fram honom med varvet kvar för att vilja vara med i det främre ledet, men fick hjärtat i halsgropen på upploppet. Han går utan käkrem och leker en del med att köra ner huvudet, vilket gjorde att det blev nära till galopp, berättar Andreas Lövdal som körde till seger.

Segerkusken landade efter tävlingsdagens slut som tvåa i kuskchampionatet. Titeln som champion gick till Jorma Kontio, som för sjunde gången tar hem priset som champion.

Jorma Kontio blev kuskchampion på Fornaboda. Arkivfoto: Isabella Jansson Wiklund

Säsongsavslutningens vinnare:
Lopp 1
: Ninja’s Kiss – Rikard N Skoglund (Peter G Norman) – 2,86
Lopp 2: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 9,46
Lopp 3: Klocksve Sprintern – Ulf Ohlsson (Leif Persson) – 11,93
Lopp 4: My Tambourine Man – Nicklas Westerholm – 4,78
Lopp 5: Västerbo Blizzard – Nicklas Westerholm – 4,04
Lopp 6: Esposito – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 2,52
Lopp 7: Natural Mine – Jörgen Westholm – 2,38
Lopp 8: Grafit Brodde – Nicklas Westerholm – 2,58

Publik: 209 personer

Kuskchampionatets slutställning:
1. Jorma Kontio – 12 segrar, 6 andra & 3 tredje
2. Andreas Lövdal – 10 segrar, 3 andra & 2 tredje
3. Nicklas Westerholm – 8 segrar, 1 andra & 3 tredje
4. Per Lennartsson – 5 segrar, 4 andra & 1 tredje
5. Micael Lindblom – 5 segrar, 3 andra & 0 tredje

Säsongens hemmasegrar:
16:e juni:
Irqua Soleil Am – Per Lennartsson (Johan Söderberg)
6:e juli: Deeply Express – Jimmi Ehlers
27:e juli: Campagne de Press – Jimmi Ehlers

Publicerad 26 augusti 2022 klockan 11:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

En trafikolycka med flera fordon inblandade har inträffat vid mellersta infarten till Lindesberg. Enligt initiala uppgifter har inga allvarliga personskador rapporterats från platsen.
Texten uppdateras

13 januari 2026 klockan 15:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Bild: Backa Studios

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.

13 januari 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

Arkivfoto: Fredrik Norman

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.

12 januari 2026 klockan 13:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.

10 januari 2026 klockan 16:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som ...
9 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
9 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda - vid Hällabacken. Inga personskador...
8 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Drabbade hänvisas till kommunens nödvattensläp. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.

7 januari 2026 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hå...
23 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-22

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-18

2025-12-18

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2026-01-13 15:52