Kräftfisket i fredags kväll uppfyllde inte fiskearrangörens förväntningar. Den totala fångsten blev mycket fattigare än man förutspått baserat på provfisket inför samt med fjolårets siffror färskt i minnet. Dessutom misstänker man nu att flera fiskeplatser kan ha blivit tömda på kräftor av tjuvfiskare.
Förra året fångades totalt 6956 kräftor under det allmänna kräftfisket i Lindesberg. I fredags var förväntningarna höga att åtminstone tangera 2013 års siffror. Så blev det inte. På tisdagsmorgonen hade kräftfiskearrangören summerat fisket och räknat samman resultatet.
– Det blev inte alls så bra som vi trodde, konstaterar Roland Johansson.
Den totala fångsten blev endast 4310 kräftor.
– Fiske är fiske, man blir aldrig riktigt klok på det. Men det finns ändå anledning att tro att någon har hjälpt till på vissa land, säger Roland och syftar på tjuvfiske.
– Det handlar om landen på Loppholmarnas västra sida mot Arenahallen. Resultatet där har aldrig tidigare varit så dåligt som nu, så jag funderar på om det inte kan vara så jäkligt att det är någon som har tjuvfiskat där. Det vore i så fall riktigt illa om det är så, säger Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
De största fångsterna noterades som vanligt nere i Dalkarlshyttan. Flera fiskare har rapporterat in fångster över 100-strecket.
– En av de som fiskat i Dalkarlshyttan fick så många som 220 kräftor, berättar Roland.
Struntade i motorbåtsförbud
Fisket – trots resultatet – blev ändå en mycket lyckad kväll med mycket folk i rörelse. Det enda som störde friden var ett par båtägare som struntat i regelverket.
– Det råder ju motorbåtsförbud under fisket, men det var inte alla som brydde sig om det – tyvärr. Det är beklagligt att vissa struntar i förbudet och inte respekterar alla som betalt för att fiska kräftor den här kvällen, kommenterar Roland Johansson.
Johansson menar att motorbåtar i viss mån skrämmer bort kräftorna och därmed ger sämre förutsättningar för de som fiskar.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.