Kräftfisket i fredags kväll uppfyllde inte fiskearrangörens förväntningar. Den totala fångsten blev mycket fattigare än man förutspått baserat på provfisket inför samt med fjolårets siffror färskt i minnet. Dessutom misstänker man nu att flera fiskeplatser kan ha blivit tömda på kräftor av tjuvfiskare.
Förra året fångades totalt 6956 kräftor under det allmänna kräftfisket i Lindesberg. I fredags var förväntningarna höga att åtminstone tangera 2013 års siffror. Så blev det inte. På tisdagsmorgonen hade kräftfiskearrangören summerat fisket och räknat samman resultatet.
– Det blev inte alls så bra som vi trodde, konstaterar Roland Johansson.
Den totala fångsten blev endast 4310 kräftor.
– Fiske är fiske, man blir aldrig riktigt klok på det. Men det finns ändå anledning att tro att någon har hjälpt till på vissa land, säger Roland och syftar på tjuvfiske.
– Det handlar om landen på Loppholmarnas västra sida mot Arenahallen. Resultatet där har aldrig tidigare varit så dåligt som nu, så jag funderar på om det inte kan vara så jäkligt att det är någon som har tjuvfiskat där. Det vore i så fall riktigt illa om det är så, säger Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
De största fångsterna noterades som vanligt nere i Dalkarlshyttan. Flera fiskare har rapporterat in fångster över 100-strecket.
– En av de som fiskat i Dalkarlshyttan fick så många som 220 kräftor, berättar Roland.
Struntade i motorbåtsförbud
Fisket – trots resultatet – blev ändå en mycket lyckad kväll med mycket folk i rörelse. Det enda som störde friden var ett par båtägare som struntat i regelverket.
– Det råder ju motorbåtsförbud under fisket, men det var inte alla som brydde sig om det – tyvärr. Det är beklagligt att vissa struntar i förbudet och inte respekterar alla som betalt för att fiska kräftor den här kvällen, kommenterar Roland Johansson.
Johansson menar att motorbåtar i viss mån skrämmer bort kräftorna och därmed ger sämre förutsättningar för de som fiskar.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.