Kräftfisket i fredags kväll uppfyllde inte fiskearrangörens förväntningar. Den totala fångsten blev mycket fattigare än man förutspått baserat på provfisket inför samt med fjolårets siffror färskt i minnet. Dessutom misstänker man nu att flera fiskeplatser kan ha blivit tömda på kräftor av tjuvfiskare.
Förra året fångades totalt 6956 kräftor under det allmänna kräftfisket i Lindesberg. I fredags var förväntningarna höga att åtminstone tangera 2013 års siffror. Så blev det inte. På tisdagsmorgonen hade kräftfiskearrangören summerat fisket och räknat samman resultatet.
– Det blev inte alls så bra som vi trodde, konstaterar Roland Johansson.
Den totala fångsten blev endast 4310 kräftor.
– Fiske är fiske, man blir aldrig riktigt klok på det. Men det finns ändå anledning att tro att någon har hjälpt till på vissa land, säger Roland och syftar på tjuvfiske.
– Det handlar om landen på Loppholmarnas västra sida mot Arenahallen. Resultatet där har aldrig tidigare varit så dåligt som nu, så jag funderar på om det inte kan vara så jäkligt att det är någon som har tjuvfiskat där. Det vore i så fall riktigt illa om det är så, säger Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
De största fångsterna noterades som vanligt nere i Dalkarlshyttan. Flera fiskare har rapporterat in fångster över 100-strecket.
– En av de som fiskat i Dalkarlshyttan fick så många som 220 kräftor, berättar Roland.
Struntade i motorbåtsförbud
Fisket – trots resultatet – blev ändå en mycket lyckad kväll med mycket folk i rörelse. Det enda som störde friden var ett par båtägare som struntat i regelverket.
– Det råder ju motorbåtsförbud under fisket, men det var inte alla som brydde sig om det – tyvärr. Det är beklagligt att vissa struntar i förbudet och inte respekterar alla som betalt för att fiska kräftor den här kvällen, kommenterar Roland Johansson.
Johansson menar att motorbåtar i viss mån skrämmer bort kräftorna och därmed ger sämre förutsättningar för de som fiskar.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.