Kräftfisket i fredags kväll uppfyllde inte fiskearrangörens förväntningar. Den totala fångsten blev mycket fattigare än man förutspått baserat på provfisket inför samt med fjolårets siffror färskt i minnet. Dessutom misstänker man nu att flera fiskeplatser kan ha blivit tömda på kräftor av tjuvfiskare.
Förra året fångades totalt 6956 kräftor under det allmänna kräftfisket i Lindesberg. I fredags var förväntningarna höga att åtminstone tangera 2013 års siffror. Så blev det inte. På tisdagsmorgonen hade kräftfiskearrangören summerat fisket och räknat samman resultatet.
– Det blev inte alls så bra som vi trodde, konstaterar Roland Johansson.
Den totala fångsten blev endast 4310 kräftor.
– Fiske är fiske, man blir aldrig riktigt klok på det. Men det finns ändå anledning att tro att någon har hjälpt till på vissa land, säger Roland och syftar på tjuvfiske.
– Det handlar om landen på Loppholmarnas västra sida mot Arenahallen. Resultatet där har aldrig tidigare varit så dåligt som nu, så jag funderar på om det inte kan vara så jäkligt att det är någon som har tjuvfiskat där. Det vore i så fall riktigt illa om det är så, säger Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
De största fångsterna noterades som vanligt nere i Dalkarlshyttan. Flera fiskare har rapporterat in fångster över 100-strecket.
– En av de som fiskat i Dalkarlshyttan fick så många som 220 kräftor, berättar Roland.
Struntade i motorbåtsförbud
Fisket – trots resultatet – blev ändå en mycket lyckad kväll med mycket folk i rörelse. Det enda som störde friden var ett par båtägare som struntat i regelverket.
– Det råder ju motorbåtsförbud under fisket, men det var inte alla som brydde sig om det – tyvärr. Det är beklagligt att vissa struntar i förbudet och inte respekterar alla som betalt för att fiska kräftor den här kvällen, kommenterar Roland Johansson.
Johansson menar att motorbåtar i viss mån skrämmer bort kräftorna och därmed ger sämre förutsättningar för de som fiskar.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.