Kräftfisket i fredags kväll uppfyllde inte fiskearrangörens förväntningar. Den totala fångsten blev mycket fattigare än man förutspått baserat på provfisket inför samt med fjolårets siffror färskt i minnet. Dessutom misstänker man nu att flera fiskeplatser kan ha blivit tömda på kräftor av tjuvfiskare.
Förra året fångades totalt 6956 kräftor under det allmänna kräftfisket i Lindesberg. I fredags var förväntningarna höga att åtminstone tangera 2013 års siffror. Så blev det inte. På tisdagsmorgonen hade kräftfiskearrangören summerat fisket och räknat samman resultatet.
– Det blev inte alls så bra som vi trodde, konstaterar Roland Johansson.
Den totala fångsten blev endast 4310 kräftor.
– Fiske är fiske, man blir aldrig riktigt klok på det. Men det finns ändå anledning att tro att någon har hjälpt till på vissa land, säger Roland och syftar på tjuvfiske.
– Det handlar om landen på Loppholmarnas västra sida mot Arenahallen. Resultatet där har aldrig tidigare varit så dåligt som nu, så jag funderar på om det inte kan vara så jäkligt att det är någon som har tjuvfiskat där. Det vore i så fall riktigt illa om det är så, säger Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
De största fångsterna noterades som vanligt nere i Dalkarlshyttan. Flera fiskare har rapporterat in fångster över 100-strecket.
– En av de som fiskat i Dalkarlshyttan fick så många som 220 kräftor, berättar Roland.
Struntade i motorbåtsförbud
Fisket – trots resultatet – blev ändå en mycket lyckad kväll med mycket folk i rörelse. Det enda som störde friden var ett par båtägare som struntat i regelverket.
– Det råder ju motorbåtsförbud under fisket, men det var inte alla som brydde sig om det – tyvärr. Det är beklagligt att vissa struntar i förbudet och inte respekterar alla som betalt för att fiska kräftor den här kvällen, kommenterar Roland Johansson.
Johansson menar att motorbåtar i viss mån skrämmer bort kräftorna och därmed ger sämre förutsättningar för de som fiskar.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.