Börje Larsson – eller Mr Handboll som han kallas i Lindesberg – har som många andra tagit nedflyttningen till Allsvenskan som ett stort nederlag. Men det finns ingen anledning att deppa. Nu handlar det om att fokusera på föreningen igen, precis som förr, och då är vi snart tillbaka i Elitserien igen, säger han.-Det har varit för mycket fokus på A-laget och det drabbar sig i längden, konstaterar Börje Larsson.
Lif Lindesberg är tillbaka i Allsvenskan nästa säsong och för många supporters och föreningsmedlemmar är det ett katastrofslag. Men det är absolut inget tecken på svaghet. Föreningen har nämligen bara blivit nedflyttad vid två tillfällen på 45 år och det är en styrka man inte får glömma bort i det stora sammanhanget.
-Senast vi flyttades ner var i mitten av 80-talet, från division 1 till division 2. Det har alltså bara hänt två gånger att vi har fallit tillbaka, annars har vi alltid gått framåt och slutligen nått eliten också. Nu gäller det att damma av det gamla Lif-konceptet och då är jag övertygad om att vi är tillbaka i toppen redan till nästa säsong. Fokus nu, kommenterar Börje Larsson, som har varit synonymt med Lif sedan 1968.
Börje Larsson är säker på att orsaken till den svaga säsongen ligger i ett konstant tunnelseende. Man har bara varit fokuserad på A-laget och så bygger man ingen långsiktig och fungerande föreningsverksamhet.
-Man måste fokusera på hela föreningen. Det handlar om gammalt hederligt hårt slit med fokus från styrelsenivå till supporters. Alla måste vara med i det här för att det skall fungera. Pengar är överskattat, det är arbete som gäller när man vill utvecklas. Man får inte låta latmasken styra nu för då kommer man absolut ingenstans, säger Börje.
Är det realistiskt att Lif är tillbaka redan efter en säsong i Allsvenskan?
-Ja, om man gör det här rätt och bygger från grunden, precis som förr.
Om du får frågan att komma tillbaka, tackar du ja då?
-Jag skulle verkligen vilja engagera mig mer, men jag kan inte det just nu. Intresset finns dock men just nu är jag bara en hängiven supporter.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.