Daniel Andersson har valts till ny ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg efter Bengt Storbacka. Detta meddelar partiet efter årsmötet som hölls i onsdags kväll.
Igår stod det alltså klart att den 30-årige Frövisonen, Daniel Andersson, blir partiets nye ordförande efter Bengt Storbacka, som haft ordförandeposten i nio års tid.
”Jag ser fram emot uppdraget och tycker det känns oerhört hedersamt att bli vald till ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg”, kommenterar Daniel Andersson i ett pressmeddelande.
Han beskriver sig själv som en person med ett brinnande intresse för förenings- och sociala frågor. Hans politiska uppdrag finns i kommunfullmäktige, kommunstyrelsen och socialnämnden. Tankarna kring den nya posten, är att man i ännu större utsträckning skall komma nära invånarna.
”Min tanke är att vi i ännu större utsträckning ska vara nära invånarna genom att synas och föra dialog. Vi ska utveckla vår Facebook-sida och hemsidan, ha flera öppna möten, föreningar, organisationer och arbetsplatser som vill ha besök får gärna höra av sig till mig.
Vi går in i en valrörelse nu och kan då se att alla de vallöften vi gav 2014 är uppfyllda och att vi kan ta ytterligare steg för att utveckla Lindesberg och i den utvecklingen vill vi ha med oss medborgarna genom dialog”, avslutar Daniel Andersson.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.