Daniel Andersson har valts till ny ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg efter Bengt Storbacka. Detta meddelar partiet efter årsmötet som hölls i onsdags kväll.
Igår stod det alltså klart att den 30-årige Frövisonen, Daniel Andersson, blir partiets nye ordförande efter Bengt Storbacka, som haft ordförandeposten i nio års tid.
”Jag ser fram emot uppdraget och tycker det känns oerhört hedersamt att bli vald till ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg”, kommenterar Daniel Andersson i ett pressmeddelande.
Han beskriver sig själv som en person med ett brinnande intresse för förenings- och sociala frågor. Hans politiska uppdrag finns i kommunfullmäktige, kommunstyrelsen och socialnämnden. Tankarna kring den nya posten, är att man i ännu större utsträckning skall komma nära invånarna.
”Min tanke är att vi i ännu större utsträckning ska vara nära invånarna genom att synas och föra dialog. Vi ska utveckla vår Facebook-sida och hemsidan, ha flera öppna möten, föreningar, organisationer och arbetsplatser som vill ha besök får gärna höra av sig till mig.
Vi går in i en valrörelse nu och kan då se att alla de vallöften vi gav 2014 är uppfyllda och att vi kan ta ytterligare steg för att utveckla Lindesberg och i den utvecklingen vill vi ha med oss medborgarna genom dialog”, avslutar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.