Daniel Andersson har valts till ny ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg efter Bengt Storbacka. Detta meddelar partiet efter årsmötet som hölls i onsdags kväll.
Igår stod det alltså klart att den 30-årige Frövisonen, Daniel Andersson, blir partiets nye ordförande efter Bengt Storbacka, som haft ordförandeposten i nio års tid.
”Jag ser fram emot uppdraget och tycker det känns oerhört hedersamt att bli vald till ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg”, kommenterar Daniel Andersson i ett pressmeddelande.
Han beskriver sig själv som en person med ett brinnande intresse för förenings- och sociala frågor. Hans politiska uppdrag finns i kommunfullmäktige, kommunstyrelsen och socialnämnden. Tankarna kring den nya posten, är att man i ännu större utsträckning skall komma nära invånarna.
”Min tanke är att vi i ännu större utsträckning ska vara nära invånarna genom att synas och föra dialog. Vi ska utveckla vår Facebook-sida och hemsidan, ha flera öppna möten, föreningar, organisationer och arbetsplatser som vill ha besök får gärna höra av sig till mig.
Vi går in i en valrörelse nu och kan då se att alla de vallöften vi gav 2014 är uppfyllda och att vi kan ta ytterligare steg för att utveckla Lindesberg och i den utvecklingen vill vi ha med oss medborgarna genom dialog”, avslutar Daniel Andersson.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.