Natten till måndag fick arrangörerna av Linde Stadsfest påringning om att deras dansbana på Loppholmarna hade utsatts för skadegörelse och att delar av den stod i lågor.- Vi fick fatt på personerna men tyvärr fanns ej någon polispatrull tillgänglig just då, berättar Kenth Persson på VTB-Event.
Skadegörelsen på dansbanan bestod i ett antal reglar som hade hoppats av och tagits med till eldstaden på Loppholmarna, där virket användes som brasved. Vid midnatt, natten till måndag, ringde det hemma hos Kenth Persson med anledning av att det brann på Loppholmarna.
– Och jag trodde direkt att hela dansbanan stod i lågor, så det blev riktigt bråttom iväg. Jag glömde till och med att sätta på mig glasögonen, så det var lite suddigt, ler Persson trots det inträffade.
En kort stund efter telefonsamtalet, hade arrangören av Linde Stadsfest fått tag på de som låg bakom skadegörelsen.
– Deras förklaring var att de ”trodde att det bara var skräp”. Som om man inte skulle ha sett att det var ett pågående bygge. En mycket dålig ursäkt, konstaterar Kenth Persson.
Förövarna kunde inte hållas kvar på platsen i väntan på polis.
– Närmaste patrull befann sig i Örebro, så vi kunde inte göra annat än låta dem lämna platsen. Vi har dock gjort en polisanmälan och gett polisen ett signalement på de misstänkta, berättar Kenth Persson.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.