Natten till måndag fick arrangörerna av Linde Stadsfest påringning om att deras dansbana på Loppholmarna hade utsatts för skadegörelse och att delar av den stod i lågor.- Vi fick fatt på personerna men tyvärr fanns ej någon polispatrull tillgänglig just då, berättar Kenth Persson på VTB-Event.
Skadegörelsen på dansbanan bestod i ett antal reglar som hade hoppats av och tagits med till eldstaden på Loppholmarna, där virket användes som brasved. Vid midnatt, natten till måndag, ringde det hemma hos Kenth Persson med anledning av att det brann på Loppholmarna.
– Och jag trodde direkt att hela dansbanan stod i lågor, så det blev riktigt bråttom iväg. Jag glömde till och med att sätta på mig glasögonen, så det var lite suddigt, ler Persson trots det inträffade.
En kort stund efter telefonsamtalet, hade arrangören av Linde Stadsfest fått tag på de som låg bakom skadegörelsen.
– Deras förklaring var att de ”trodde att det bara var skräp”. Som om man inte skulle ha sett att det var ett pågående bygge. En mycket dålig ursäkt, konstaterar Kenth Persson.
Förövarna kunde inte hållas kvar på platsen i väntan på polis.
– Närmaste patrull befann sig i Örebro, så vi kunde inte göra annat än låta dem lämna platsen. Vi har dock gjort en polisanmälan och gett polisen ett signalement på de misstänkta, berättar Kenth Persson.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.