Fellingsbros idrottsföreningar har slagit sig ihop och samarbetar i stort och smått. Näst på schemat står första maj med stora, röda bokstäver för då händer det nämligen grejer. Dansbandet Elisa’s kommer till samhället och då är man välkommen att slå klackarna i taket.
För fem år sedan beslutade man att sammanföra Fellingsbros idrottsföreningar; orientering, friidrott, fotboll och ishockey. Ett beslut som ingen behövt ångra.
– Grundtanken för konstellationen var att föra idrottens talan mot kommunen. Man skickade en representant istället för en från varje idrott. Men sedan har vi tillsammans byggt golfbanan och det gick väldigt bra, den är fantastisk att spela på, både för bygden, badet och föreningarna, berättar Fellingsbro GoIF Orienterings ordförande John Martinsson.
När man spånat idéer uppkom förslaget på att anordna dans, och varför inte, tänkte föreningarna och körde på det. Tidigare år har man haft besök av välkända dansband såsom Larz-Kristerz och Scotts. Och nu, den första maj, kommer dansbandet Elisa’s som blivit alltmer populär.
– Det är dansbandsdrottningen vi får hit, konstaterar John.
– Men dansen har ett syfte också, poängterar FFIK’s ordförande Patrik Alexon och fortsätter: det händer inte så mycket i Fellingsbro, så vi gör det också för Fellingsbros skull, för att det ska hända något här.
Första gången man arrangerade dansen, som infaller samma dag som Fellingsbro Motordag, kom det mellan 800-900 gäster, något man hoppas på även i år. Till den festen behövs 40-50 funktionärer och de olika idrottsföreningarna hjälps åt och delar upp de olika arbetsområdena sinsemellan.
– Vi är väldigt bortskämda med funktionärsbiten, det är alltid folk som kommer. Och sedan delar vi allt lika, allt vi tjänar eller förlorar. Oavsett hur mycket pengar vi får så gör vi en fyrklöver av det och så får det vara bra, förklarar John.
På biljettsidan kan man välja antingen en mat- och dansbiljett eller enbart dans. Matbiljetten ska dock förbeställas och det finns möjlighet att göra fram till den 28 april. Vill man enbart komma in och svänga sina lurviga behövs inte något förköp, men Patrik vill ändå uppmana gästerna att gärna skaffa sig en biljett innan ändå, så de kan få ett litet hum om hur kvällen ska komma att se ut. Servering finns att tillgå både inne och ute, och vare sig om man vill ut på dansgolvet eller inte, så är man välkommen.
– Man får passa på när det väl händer något, oavsett om man dansar, man kan komma för att träffas och umgås, säger Patrik.
Nytt för i år är att ett riktigt dansgolv kommer att finnas på plats, något som uppskattas framförallt hos de vana dansarna.
– Det är oljebehandlad masonit. Det är inte så mycket jobb med att bygga golvet, det är bara att lägga ut och sätta ihop, fastslår John och Patrik tillägger:
– Följare till Elisa’s kan åka både 20 och 30 mil för att dansa och då vill de ha det, då frågar de vad det är för golv när de ringer och bokar.
Parkering kommer att ske på grusplanen, ett genomtänkt val. John säger:
– Det är upplyst därute, det kan bli riktigt mörkt vid midnatt, så det är för allas trevnad.
För att få tag i en av dessa eftertraktade biljetter följer några alternativ:
I Fellingsbro finns de på Hemköp eller Motorbolaget.
ICA Näsbyhallen i Frövi har också.
Eller så kan man helt enkelt slå en pling till Patrik på 072-2042989 för att säkra sitt exemplar.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.