Fellingsbros idrottsföreningar har slagit sig ihop och samarbetar i stort och smått. Näst på schemat står första maj med stora, röda bokstäver för då händer det nämligen grejer. Dansbandet Elisa’s kommer till samhället och då är man välkommen att slå klackarna i taket.
För fem år sedan beslutade man att sammanföra Fellingsbros idrottsföreningar; orientering, friidrott, fotboll och ishockey. Ett beslut som ingen behövt ångra.
– Grundtanken för konstellationen var att föra idrottens talan mot kommunen. Man skickade en representant istället för en från varje idrott. Men sedan har vi tillsammans byggt golfbanan och det gick väldigt bra, den är fantastisk att spela på, både för bygden, badet och föreningarna, berättar Fellingsbro GoIF Orienterings ordförande John Martinsson.
När man spånat idéer uppkom förslaget på att anordna dans, och varför inte, tänkte föreningarna och körde på det. Tidigare år har man haft besök av välkända dansband såsom Larz-Kristerz och Scotts. Och nu, den första maj, kommer dansbandet Elisa’s som blivit alltmer populär.
– Det är dansbandsdrottningen vi får hit, konstaterar John.
– Men dansen har ett syfte också, poängterar FFIK’s ordförande Patrik Alexon och fortsätter: det händer inte så mycket i Fellingsbro, så vi gör det också för Fellingsbros skull, för att det ska hända något här.
Första gången man arrangerade dansen, som infaller samma dag som Fellingsbro Motordag, kom det mellan 800-900 gäster, något man hoppas på även i år. Till den festen behövs 40-50 funktionärer och de olika idrottsföreningarna hjälps åt och delar upp de olika arbetsområdena sinsemellan.
– Vi är väldigt bortskämda med funktionärsbiten, det är alltid folk som kommer. Och sedan delar vi allt lika, allt vi tjänar eller förlorar. Oavsett hur mycket pengar vi får så gör vi en fyrklöver av det och så får det vara bra, förklarar John.
På biljettsidan kan man välja antingen en mat- och dansbiljett eller enbart dans. Matbiljetten ska dock förbeställas och det finns möjlighet att göra fram till den 28 april. Vill man enbart komma in och svänga sina lurviga behövs inte något förköp, men Patrik vill ändå uppmana gästerna att gärna skaffa sig en biljett innan ändå, så de kan få ett litet hum om hur kvällen ska komma att se ut. Servering finns att tillgå både inne och ute, och vare sig om man vill ut på dansgolvet eller inte, så är man välkommen.
– Man får passa på när det väl händer något, oavsett om man dansar, man kan komma för att träffas och umgås, säger Patrik.
Nytt för i år är att ett riktigt dansgolv kommer att finnas på plats, något som uppskattas framförallt hos de vana dansarna.
– Det är oljebehandlad masonit. Det är inte så mycket jobb med att bygga golvet, det är bara att lägga ut och sätta ihop, fastslår John och Patrik tillägger:
– Följare till Elisa’s kan åka både 20 och 30 mil för att dansa och då vill de ha det, då frågar de vad det är för golv när de ringer och bokar.
Parkering kommer att ske på grusplanen, ett genomtänkt val. John säger:
– Det är upplyst därute, det kan bli riktigt mörkt vid midnatt, så det är för allas trevnad.
För att få tag i en av dessa eftertraktade biljetter följer några alternativ:
I Fellingsbro finns de på Hemköp eller Motorbolaget.
ICA Näsbyhallen i Frövi har också.
Eller så kan man helt enkelt slå en pling till Patrik på 072-2042989 för att säkra sitt exemplar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.