Fellingsbros idrottsföreningar har slagit sig ihop och samarbetar i stort och smått. Näst på schemat står första maj med stora, röda bokstäver för då händer det nämligen grejer. Dansbandet Elisa’s kommer till samhället och då är man välkommen att slå klackarna i taket.
För fem år sedan beslutade man att sammanföra Fellingsbros idrottsföreningar; orientering, friidrott, fotboll och ishockey. Ett beslut som ingen behövt ångra.
– Grundtanken för konstellationen var att föra idrottens talan mot kommunen. Man skickade en representant istället för en från varje idrott. Men sedan har vi tillsammans byggt golfbanan och det gick väldigt bra, den är fantastisk att spela på, både för bygden, badet och föreningarna, berättar Fellingsbro GoIF Orienterings ordförande John Martinsson.
När man spånat idéer uppkom förslaget på att anordna dans, och varför inte, tänkte föreningarna och körde på det. Tidigare år har man haft besök av välkända dansband såsom Larz-Kristerz och Scotts. Och nu, den första maj, kommer dansbandet Elisa’s som blivit alltmer populär.
– Det är dansbandsdrottningen vi får hit, konstaterar John.
– Men dansen har ett syfte också, poängterar FFIK’s ordförande Patrik Alexon och fortsätter: det händer inte så mycket i Fellingsbro, så vi gör det också för Fellingsbros skull, för att det ska hända något här.
Första gången man arrangerade dansen, som infaller samma dag som Fellingsbro Motordag, kom det mellan 800-900 gäster, något man hoppas på även i år. Till den festen behövs 40-50 funktionärer och de olika idrottsföreningarna hjälps åt och delar upp de olika arbetsområdena sinsemellan.
– Vi är väldigt bortskämda med funktionärsbiten, det är alltid folk som kommer. Och sedan delar vi allt lika, allt vi tjänar eller förlorar. Oavsett hur mycket pengar vi får så gör vi en fyrklöver av det och så får det vara bra, förklarar John.
På biljettsidan kan man välja antingen en mat- och dansbiljett eller enbart dans. Matbiljetten ska dock förbeställas och det finns möjlighet att göra fram till den 28 april. Vill man enbart komma in och svänga sina lurviga behövs inte något förköp, men Patrik vill ändå uppmana gästerna att gärna skaffa sig en biljett innan ändå, så de kan få ett litet hum om hur kvällen ska komma att se ut. Servering finns att tillgå både inne och ute, och vare sig om man vill ut på dansgolvet eller inte, så är man välkommen.
– Man får passa på när det väl händer något, oavsett om man dansar, man kan komma för att träffas och umgås, säger Patrik.
Nytt för i år är att ett riktigt dansgolv kommer att finnas på plats, något som uppskattas framförallt hos de vana dansarna.
– Det är oljebehandlad masonit. Det är inte så mycket jobb med att bygga golvet, det är bara att lägga ut och sätta ihop, fastslår John och Patrik tillägger:
– Följare till Elisa’s kan åka både 20 och 30 mil för att dansa och då vill de ha det, då frågar de vad det är för golv när de ringer och bokar.
Parkering kommer att ske på grusplanen, ett genomtänkt val. John säger:
– Det är upplyst därute, det kan bli riktigt mörkt vid midnatt, så det är för allas trevnad.
För att få tag i en av dessa eftertraktade biljetter följer några alternativ:
I Fellingsbro finns de på Hemköp eller Motorbolaget.
ICA Näsbyhallen i Frövi har också.
Eller så kan man helt enkelt slå en pling till Patrik på 072-2042989 för att säkra sitt exemplar.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.