Fellingsbros idrottsföreningar har slagit sig ihop och samarbetar i stort och smått. Näst på schemat står första maj med stora, röda bokstäver för då händer det nämligen grejer. Dansbandet Elisa’s kommer till samhället och då är man välkommen att slå klackarna i taket.
För fem år sedan beslutade man att sammanföra Fellingsbros idrottsföreningar; orientering, friidrott, fotboll och ishockey. Ett beslut som ingen behövt ångra.
– Grundtanken för konstellationen var att föra idrottens talan mot kommunen. Man skickade en representant istället för en från varje idrott. Men sedan har vi tillsammans byggt golfbanan och det gick väldigt bra, den är fantastisk att spela på, både för bygden, badet och föreningarna, berättar Fellingsbro GoIF Orienterings ordförande John Martinsson.
När man spånat idéer uppkom förslaget på att anordna dans, och varför inte, tänkte föreningarna och körde på det. Tidigare år har man haft besök av välkända dansband såsom Larz-Kristerz och Scotts. Och nu, den första maj, kommer dansbandet Elisa’s som blivit alltmer populär.
– Det är dansbandsdrottningen vi får hit, konstaterar John.
– Men dansen har ett syfte också, poängterar FFIK’s ordförande Patrik Alexon och fortsätter: det händer inte så mycket i Fellingsbro, så vi gör det också för Fellingsbros skull, för att det ska hända något här.
Första gången man arrangerade dansen, som infaller samma dag som Fellingsbro Motordag, kom det mellan 800-900 gäster, något man hoppas på även i år. Till den festen behövs 40-50 funktionärer och de olika idrottsföreningarna hjälps åt och delar upp de olika arbetsområdena sinsemellan.
– Vi är väldigt bortskämda med funktionärsbiten, det är alltid folk som kommer. Och sedan delar vi allt lika, allt vi tjänar eller förlorar. Oavsett hur mycket pengar vi får så gör vi en fyrklöver av det och så får det vara bra, förklarar John.
På biljettsidan kan man välja antingen en mat- och dansbiljett eller enbart dans. Matbiljetten ska dock förbeställas och det finns möjlighet att göra fram till den 28 april. Vill man enbart komma in och svänga sina lurviga behövs inte något förköp, men Patrik vill ändå uppmana gästerna att gärna skaffa sig en biljett innan ändå, så de kan få ett litet hum om hur kvällen ska komma att se ut. Servering finns att tillgå både inne och ute, och vare sig om man vill ut på dansgolvet eller inte, så är man välkommen.
– Man får passa på när det väl händer något, oavsett om man dansar, man kan komma för att träffas och umgås, säger Patrik.
Nytt för i år är att ett riktigt dansgolv kommer att finnas på plats, något som uppskattas framförallt hos de vana dansarna.
– Det är oljebehandlad masonit. Det är inte så mycket jobb med att bygga golvet, det är bara att lägga ut och sätta ihop, fastslår John och Patrik tillägger:
– Följare till Elisa’s kan åka både 20 och 30 mil för att dansa och då vill de ha det, då frågar de vad det är för golv när de ringer och bokar.
Parkering kommer att ske på grusplanen, ett genomtänkt val. John säger:
– Det är upplyst därute, det kan bli riktigt mörkt vid midnatt, så det är för allas trevnad.
För att få tag i en av dessa eftertraktade biljetter följer några alternativ:
I Fellingsbro finns de på Hemköp eller Motorbolaget.
ICA Näsbyhallen i Frövi har också.
Eller så kan man helt enkelt slå en pling till Patrik på 072-2042989 för att säkra sitt exemplar.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.