Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Från en av salarna i Lindesberg Arena hörs en blandning av musik och skratt. Det är nämligen här som en av de kommunala sommarlovsaktiviteterna huserar, danslägret. – Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger lägerdeltagaren Lova Storm glatt.
Annons
Under tre dagar fick 11 deltagare från Lindesbergs kommun i åldrarna 10-15 år chansen att prova på flera olika dansstilar när Stråssa GF Lindesberg anordnade dansläger.
När LindeNytt stannade till för ett besök var man i farten med att lära sig armrörelser som dessutom skulle tajma med ett smidigt fall på golvet, något som inte visade sig vara helt enkelt men efter några försök satt det.
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin blev snabbt vänner under danslägret. Foto: Jennie Einarsson
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin berättar att det har varit lite svårt med just det här dansmomentet.
– Vissa danssteg har varit svåra, som att falla på golvet men det är väldigt roligt, berättar de i mun på varandra. Isabella tillägger skrattandes:
– Men sen går det som en dans!
Lägerledarna Alice Kings, Thea Haglund, Ava Omoomian och Tea Holgersson från Lindeskolans idrottscollege. Foto: Jennie Einarsson
Alice Kings som går på idrottscollege på Lindeskolan i Lindesberg, är en av ledarna under danslägret. Hon berättar lite om vad det är de övar på under dagarna.
– Vi har gjort klart en koreografi till låten Don’t Stop Me Now av Queen och just nu håller vi på med den andra till låten Sparkling Diamonds som vi också snart är klara med. Sedan ska vi öva så allting verkligen sitter.
Här väntar man spänt på att få ge sig ut på dansgolvet. Foto: Jennie Einarsson
Som avslutning på torsdagen kommer sedan deltagarna få visa upp vad man har lärt sig under dagarna då man kommer ha ett framträdande inför föräldrarna. Något som kan vara lite ”pirrigt” även om man är van att uppträda – som lägerdeltagaren Nova Solin är.
– Jag går på dans och har uppträtt flera gånger, men det är nervöst ändå, berättar hon och kompisen Lova Storm håller med.
– Det är lite nervöst att visa upp för föräldrarna. Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger Lova glatt innan hon fortsätter träna på dansstegen.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...