Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Från en av salarna i Lindesberg Arena hörs en blandning av musik och skratt. Det är nämligen här som en av de kommunala sommarlovsaktiviteterna huserar, danslägret. – Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger lägerdeltagaren Lova Storm glatt.
Under tre dagar fick 11 deltagare från Lindesbergs kommun i åldrarna 10-15 år chansen att prova på flera olika dansstilar när Stråssa GF Lindesberg anordnade dansläger.
När LindeNytt stannade till för ett besök var man i farten med att lära sig armrörelser som dessutom skulle tajma med ett smidigt fall på golvet, något som inte visade sig vara helt enkelt men efter några försök satt det.
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin blev snabbt vänner under danslägret. Foto: Jennie Einarsson
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin berättar att det har varit lite svårt med just det här dansmomentet.
– Vissa danssteg har varit svåra, som att falla på golvet men det är väldigt roligt, berättar de i mun på varandra. Isabella tillägger skrattandes:
– Men sen går det som en dans!
Lägerledarna Alice Kings, Thea Haglund, Ava Omoomian och Tea Holgersson från Lindeskolans idrottscollege. Foto: Jennie Einarsson
Alice Kings som går på idrottscollege på Lindeskolan i Lindesberg, är en av ledarna under danslägret. Hon berättar lite om vad det är de övar på under dagarna.
– Vi har gjort klart en koreografi till låten Don’t Stop Me Now av Queen och just nu håller vi på med den andra till låten Sparkling Diamonds som vi också snart är klara med. Sedan ska vi öva så allting verkligen sitter.
Här väntar man spänt på att få ge sig ut på dansgolvet. Foto: Jennie Einarsson
Som avslutning på torsdagen kommer sedan deltagarna få visa upp vad man har lärt sig under dagarna då man kommer ha ett framträdande inför föräldrarna. Något som kan vara lite ”pirrigt” även om man är van att uppträda – som lägerdeltagaren Nova Solin är.
– Jag går på dans och har uppträtt flera gånger, men det är nervöst ändå, berättar hon och kompisen Lova Storm håller med.
– Det är lite nervöst att visa upp för föräldrarna. Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger Lova glatt innan hon fortsätter träna på dansstegen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...