Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Från en av salarna i Lindesberg Arena hörs en blandning av musik och skratt. Det är nämligen här som en av de kommunala sommarlovsaktiviteterna huserar, danslägret. – Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger lägerdeltagaren Lova Storm glatt.
Under tre dagar fick 11 deltagare från Lindesbergs kommun i åldrarna 10-15 år chansen att prova på flera olika dansstilar när Stråssa GF Lindesberg anordnade dansläger.
När LindeNytt stannade till för ett besök var man i farten med att lära sig armrörelser som dessutom skulle tajma med ett smidigt fall på golvet, något som inte visade sig vara helt enkelt men efter några försök satt det.
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin blev snabbt vänner under danslägret. Foto: Jennie Einarsson
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin berättar att det har varit lite svårt med just det här dansmomentet.
– Vissa danssteg har varit svåra, som att falla på golvet men det är väldigt roligt, berättar de i mun på varandra. Isabella tillägger skrattandes:
– Men sen går det som en dans!
Lägerledarna Alice Kings, Thea Haglund, Ava Omoomian och Tea Holgersson från Lindeskolans idrottscollege. Foto: Jennie Einarsson
Alice Kings som går på idrottscollege på Lindeskolan i Lindesberg, är en av ledarna under danslägret. Hon berättar lite om vad det är de övar på under dagarna.
– Vi har gjort klart en koreografi till låten Don’t Stop Me Now av Queen och just nu håller vi på med den andra till låten Sparkling Diamonds som vi också snart är klara med. Sedan ska vi öva så allting verkligen sitter.
Här väntar man spänt på att få ge sig ut på dansgolvet. Foto: Jennie Einarsson
Som avslutning på torsdagen kommer sedan deltagarna få visa upp vad man har lärt sig under dagarna då man kommer ha ett framträdande inför föräldrarna. Något som kan vara lite ”pirrigt” även om man är van att uppträda – som lägerdeltagaren Nova Solin är.
– Jag går på dans och har uppträtt flera gånger, men det är nervöst ändå, berättar hon och kompisen Lova Storm håller med.
– Det är lite nervöst att visa upp för föräldrarna. Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger Lova glatt innan hon fortsätter träna på dansstegen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.