Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Från en av salarna i Lindesberg Arena hörs en blandning av musik och skratt. Det är nämligen här som en av de kommunala sommarlovsaktiviteterna huserar, danslägret. – Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger lägerdeltagaren Lova Storm glatt.
Under tre dagar fick 11 deltagare från Lindesbergs kommun i åldrarna 10-15 år chansen att prova på flera olika dansstilar när Stråssa GF Lindesberg anordnade dansläger.
När LindeNytt stannade till för ett besök var man i farten med att lära sig armrörelser som dessutom skulle tajma med ett smidigt fall på golvet, något som inte visade sig vara helt enkelt men efter några försök satt det.
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin blev snabbt vänner under danslägret. Foto: Jennie Einarsson
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin berättar att det har varit lite svårt med just det här dansmomentet.
– Vissa danssteg har varit svåra, som att falla på golvet men det är väldigt roligt, berättar de i mun på varandra. Isabella tillägger skrattandes:
– Men sen går det som en dans!
Lägerledarna Alice Kings, Thea Haglund, Ava Omoomian och Tea Holgersson från Lindeskolans idrottscollege. Foto: Jennie Einarsson
Alice Kings som går på idrottscollege på Lindeskolan i Lindesberg, är en av ledarna under danslägret. Hon berättar lite om vad det är de övar på under dagarna.
– Vi har gjort klart en koreografi till låten Don’t Stop Me Now av Queen och just nu håller vi på med den andra till låten Sparkling Diamonds som vi också snart är klara med. Sedan ska vi öva så allting verkligen sitter.
Här väntar man spänt på att få ge sig ut på dansgolvet. Foto: Jennie Einarsson
Som avslutning på torsdagen kommer sedan deltagarna få visa upp vad man har lärt sig under dagarna då man kommer ha ett framträdande inför föräldrarna. Något som kan vara lite ”pirrigt” även om man är van att uppträda – som lägerdeltagaren Nova Solin är.
– Jag går på dans och har uppträtt flera gånger, men det är nervöst ändå, berättar hon och kompisen Lova Storm håller med.
– Det är lite nervöst att visa upp för föräldrarna. Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger Lova glatt innan hon fortsätter träna på dansstegen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...