Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Nova Solin och Lova Storm visar upp sina balanskunskaper. Foto: Jennie Einarsson
Armrörelserna tyckte många var svåra att få till, men efter en liten stund var det inga problem. Foto: Jennie Einarsson
-Det är jätte roligt att dansa, säger Anastasia Seffon Eide som även har gått på musikläger tidigare under sommaren.
- Ja, det är kul att få lära sig att dansa och göra mycket roliga saker, tillägger Nikita Scherp. Foto: Jennie Einarsson
En fruktstund i ring för att ladda om inför nästa danspass. Foto: Jennie Einarsson
Fartfylld repetition av dagens danssteg. Foto: Jennie Einarsson
Ledarna från idrottscollege hade minst lika roligt som deltagarna. Foto: Jennie Einarsson
Danslägret bjöd på skratt, skoj och nya vänner
Från en av salarna i Lindesberg Arena hörs en blandning av musik och skratt. Det är nämligen här som en av de kommunala sommarlovsaktiviteterna huserar, danslägret. – Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger lägerdeltagaren Lova Storm glatt.
Under tre dagar fick 11 deltagare från Lindesbergs kommun i åldrarna 10-15 år chansen att prova på flera olika dansstilar när Stråssa GF Lindesberg anordnade dansläger.
När LindeNytt stannade till för ett besök var man i farten med att lära sig armrörelser som dessutom skulle tajma med ett smidigt fall på golvet, något som inte visade sig vara helt enkelt men efter några försök satt det.
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin blev snabbt vänner under danslägret. Foto: Jennie Einarsson
Isabella Heselius Lundqvist Nelson och Maja Nordin berättar att det har varit lite svårt med just det här dansmomentet.
– Vissa danssteg har varit svåra, som att falla på golvet men det är väldigt roligt, berättar de i mun på varandra. Isabella tillägger skrattandes:
– Men sen går det som en dans!
Lägerledarna Alice Kings, Thea Haglund, Ava Omoomian och Tea Holgersson från Lindeskolans idrottscollege. Foto: Jennie Einarsson
Alice Kings som går på idrottscollege på Lindeskolan i Lindesberg, är en av ledarna under danslägret. Hon berättar lite om vad det är de övar på under dagarna.
– Vi har gjort klart en koreografi till låten Don’t Stop Me Now av Queen och just nu håller vi på med den andra till låten Sparkling Diamonds som vi också snart är klara med. Sedan ska vi öva så allting verkligen sitter.
Här väntar man spänt på att få ge sig ut på dansgolvet. Foto: Jennie Einarsson
Som avslutning på torsdagen kommer sedan deltagarna få visa upp vad man har lärt sig under dagarna då man kommer ha ett framträdande inför föräldrarna. Något som kan vara lite ”pirrigt” även om man är van att uppträda – som lägerdeltagaren Nova Solin är.
– Jag går på dans och har uppträtt flera gånger, men det är nervöst ändå, berättar hon och kompisen Lova Storm håller med.
– Det är lite nervöst att visa upp för föräldrarna. Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger Lova glatt innan hon fortsätter träna på dansstegen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.