Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Det har varit en tung säsong för Linde Volley. Efter ett tufft 2020 med bara tre inspelade setsegrar ha laget inte lyckats att spräcka den irriterande poängnollan.
2021 inleddes däremot desto bättre. Trots en inledande förlust mot Hylte Halmstad så visade laget en stark spelarform och kunde matchen därefter spela in sina första poäng, där man segrade mot Lund i en match som drogs ut till fem set.
Med formen på topp var nykomlingen IKSU näst på tur. Nästjumbon jublade högst när lagen möttes i Arenan men under lördagen var det omvända roller.
Efter en minst sagt nagelbitande match med stora upphämtningar fick Linde Volley det största jublet, duon Martina Konecna och Ida Larsson blev stora poänggörare och även matchavgörande för Linde Volleys del.
Linde fick en tuff inledning men kunde med tufft spel hämta in en stor poängskillnad. Med siffrorna 18-12 såg det svårt ut för Linde Volley som kom tillbaka starkt och avgjorde det inledande setet med jämna 25-27.
Även setet därefter blev en jämn historia där rollerna var ombytta. Efter fyra raka servepoäng från Martina Konecna fick Linde med sig en ledning som skrevs till 7-14. IKSU hämtade upp ledningen men kunde inte avgöra mot Linde Volley som visade att segern mot Lund inte var en engångsföreteelse.
Linde Volley är tillbaka i vinnarformen.
Resultat IKSU-Linde Volley
Slutresultat: 0-3 (25-27, 24-26, 11-25)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (17), Ida Larsson (16), Lexi Pollard (10), Sofia Larsson (6), Mariana Baddini (5), Zeinab Kamara (4)
Läget i tabellen: Linde Volley står kvar som tabelljumbo. Avståndet uppåt minskar stort då Linde har spelat ihop hela 5 poäng under de senaste två matcherna medan IKSU placeras nästsist med 7 poäng.
En ny trepoängare för Linde skulle lägga laget på samma placering som Värnamo som ligger placeringen ovanför IKSU med totalt 8 inspelade poäng. Därefter är det långt upp för högre positioner där Hylte Halmstad leder tabellen med 42 poäng.
Nästa match: Lördag 30:e januari vs Gislaved i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.