Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Det har varit en tung säsong för Linde Volley. Efter ett tufft 2020 med bara tre inspelade setsegrar ha laget inte lyckats att spräcka den irriterande poängnollan.
2021 inleddes däremot desto bättre. Trots en inledande förlust mot Hylte Halmstad så visade laget en stark spelarform och kunde matchen därefter spela in sina första poäng, där man segrade mot Lund i en match som drogs ut till fem set.
Med formen på topp var nykomlingen IKSU näst på tur. Nästjumbon jublade högst när lagen möttes i Arenan men under lördagen var det omvända roller.
Efter en minst sagt nagelbitande match med stora upphämtningar fick Linde Volley det största jublet, duon Martina Konecna och Ida Larsson blev stora poänggörare och även matchavgörande för Linde Volleys del.
Linde fick en tuff inledning men kunde med tufft spel hämta in en stor poängskillnad. Med siffrorna 18-12 såg det svårt ut för Linde Volley som kom tillbaka starkt och avgjorde det inledande setet med jämna 25-27.
Även setet därefter blev en jämn historia där rollerna var ombytta. Efter fyra raka servepoäng från Martina Konecna fick Linde med sig en ledning som skrevs till 7-14. IKSU hämtade upp ledningen men kunde inte avgöra mot Linde Volley som visade att segern mot Lund inte var en engångsföreteelse.
Linde Volley är tillbaka i vinnarformen.
Resultat IKSU-Linde Volley
Slutresultat: 0-3 (25-27, 24-26, 11-25)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (17), Ida Larsson (16), Lexi Pollard (10), Sofia Larsson (6), Mariana Baddini (5), Zeinab Kamara (4)
Läget i tabellen: Linde Volley står kvar som tabelljumbo. Avståndet uppåt minskar stort då Linde har spelat ihop hela 5 poäng under de senaste två matcherna medan IKSU placeras nästsist med 7 poäng.
En ny trepoängare för Linde skulle lägga laget på samma placering som Värnamo som ligger placeringen ovanför IKSU med totalt 8 inspelade poäng. Därefter är det långt upp för högre positioner där Hylte Halmstad leder tabellen med 42 poäng.
Nästa match: Lördag 30:e januari vs Gislaved i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).