Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Det har varit en tung säsong för Linde Volley. Efter ett tufft 2020 med bara tre inspelade setsegrar ha laget inte lyckats att spräcka den irriterande poängnollan.
2021 inleddes däremot desto bättre. Trots en inledande förlust mot Hylte Halmstad så visade laget en stark spelarform och kunde matchen därefter spela in sina första poäng, där man segrade mot Lund i en match som drogs ut till fem set.
Med formen på topp var nykomlingen IKSU näst på tur. Nästjumbon jublade högst när lagen möttes i Arenan men under lördagen var det omvända roller.
Efter en minst sagt nagelbitande match med stora upphämtningar fick Linde Volley det största jublet, duon Martina Konecna och Ida Larsson blev stora poänggörare och även matchavgörande för Linde Volleys del.
Linde fick en tuff inledning men kunde med tufft spel hämta in en stor poängskillnad. Med siffrorna 18-12 såg det svårt ut för Linde Volley som kom tillbaka starkt och avgjorde det inledande setet med jämna 25-27.
Även setet därefter blev en jämn historia där rollerna var ombytta. Efter fyra raka servepoäng från Martina Konecna fick Linde med sig en ledning som skrevs till 7-14. IKSU hämtade upp ledningen men kunde inte avgöra mot Linde Volley som visade att segern mot Lund inte var en engångsföreteelse.
Linde Volley är tillbaka i vinnarformen.
Resultat IKSU-Linde Volley
Slutresultat: 0-3 (25-27, 24-26, 11-25)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (17), Ida Larsson (16), Lexi Pollard (10), Sofia Larsson (6), Mariana Baddini (5), Zeinab Kamara (4)
Läget i tabellen: Linde Volley står kvar som tabelljumbo. Avståndet uppåt minskar stort då Linde har spelat ihop hela 5 poäng under de senaste två matcherna medan IKSU placeras nästsist med 7 poäng.
En ny trepoängare för Linde skulle lägga laget på samma placering som Värnamo som ligger placeringen ovanför IKSU med totalt 8 inspelade poäng. Därefter är det långt upp för högre positioner där Hylte Halmstad leder tabellen med 42 poäng.
Nästa match: Lördag 30:e januari vs Gislaved i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.