Lindesberg är den kommun i Sverige som har ökat sin ”synlighet” mest i media mellan åren 2004 och 2005. Allt fler ögon från radio, tv och tidningarna har riktats mot Lindesberg.
Det är pressklippsföretaget Agent 25 som har gjort undersökningen och kommit fram till att det skrevs hela 245 procent fler artiklar om Lindesberg under år 2005 jämfört med föregående år. På företagets hemsida uttalar sig kommunens turistchef om uppmärksamheten.
Från Agent 25.se
”– Det är ju otroligt, säger Håkan Ceder som är turism- och marknadsföringschef i kommunen. Det måste bero på att vårt handbollslag LIF Lindesberg tagit sig upp i elitserien. Vi gick ju till med upp i slutspel. I och med det så växer intresset för vad Lindesberg är och har att erbjuda.”
Naturligtvis har fler sportjournalister uppmärksammat Linde tack vare handbollen, men det är tyvärr alla de uppseendeväckande och negativa händelser som har satt Linde på löpsedeln under det senaste året.
Här listar vi några händelser från 2005 som blev mycket omskrivna i rikspressen.
• Dödsskjutningen av Daniel Franklert Murne
• Mordet på Kaveh Zarei
• Hustrumordet
• Mordet i Guldsmedshyttan
• Våldtäkten i Schrödersbacke
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.