Vänsterpartiet i Lindesberg har brutit trenden och vågar prova något nytt.
Här nedan följer en skrivelse av partiets gruppledare, Agneta H Nilsdotter, i vilken hon förklarar varför partiet har gjort detta val.
Det finns inte längre en klar vänster-högerskala i Lindesbergs kommunalpolitik!
Vänsterpartiet vill samarbeta med Alliansen de fyra kommande åren därför att vi tror att det är det bästa för våra väljare och Lindesbergs kommun! Den praktiska kommunpolitiken har inte så mycket med blockpolitik att göra. Det finns en gemensam syn när det gäller praktisk politik på kommunnivå, t ex att service ska finnas i hela kommunen.
Det finns ingen traditionell vänster-högerskala i kommunpolitiken i Lindesberg längre. Breda och genomarbetade samarbetslösningar kan vara det mest framgångsrika för Lindesbergs framtid. Alla partier i Alliansen och Vänsterpartiet har kvar sin politiska grundsyn och suveränitet. Det är dock viktigt att vara öppen för samarbete och stimulera till ökad glädje och engagemang i kommunalpolitiken.
Vänsterpartiet har redan samarbetat med Allians-partierna under den gångna mandatperioden när Tras-Ivars räddades, Föräldrakooperativet Kokillen kunde fortsätta sin verksamhet och Rockhammars skola blev kvar som nav i utvecklingsarbetet i Rockhammar.
Med ett utökat samarbete med Alliansen tror vi att Vänsterpartiet kan vara delaktiga och forma politiken för Lindesbergs kommun. Vi tror att goda idéer kan falla i god jord och att det blir ett bättre debattklimat.
Vänsterpartiet måste också våga testa något nytt. Vi har allt att vinna! Demokratiskt handlande, respekt för varandra och transparens och god insyn i den kommunalpolitiska verksamheten är nyckelord att ha med sej in i arbetet. Självklart vill vi ha synpunkter på vårt beslut. Vi vill lyssna! Alla är välkomna att höra av sej!
Agneta Nilsdotter, Ordförande Vänsterpartiet Lindesberg
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.