Vänsterpartiet i Lindesberg har brutit trenden och vågar prova något nytt.
Här nedan följer en skrivelse av partiets gruppledare, Agneta H Nilsdotter, i vilken hon förklarar varför partiet har gjort detta val.
Det finns inte längre en klar vänster-högerskala i Lindesbergs kommunalpolitik!
Vänsterpartiet vill samarbeta med Alliansen de fyra kommande åren därför att vi tror att det är det bästa för våra väljare och Lindesbergs kommun! Den praktiska kommunpolitiken har inte så mycket med blockpolitik att göra. Det finns en gemensam syn när det gäller praktisk politik på kommunnivå, t ex att service ska finnas i hela kommunen.
Det finns ingen traditionell vänster-högerskala i kommunpolitiken i Lindesberg längre. Breda och genomarbetade samarbetslösningar kan vara det mest framgångsrika för Lindesbergs framtid. Alla partier i Alliansen och Vänsterpartiet har kvar sin politiska grundsyn och suveränitet. Det är dock viktigt att vara öppen för samarbete och stimulera till ökad glädje och engagemang i kommunalpolitiken.
Vänsterpartiet har redan samarbetat med Allians-partierna under den gångna mandatperioden när Tras-Ivars räddades, Föräldrakooperativet Kokillen kunde fortsätta sin verksamhet och Rockhammars skola blev kvar som nav i utvecklingsarbetet i Rockhammar.
Med ett utökat samarbete med Alliansen tror vi att Vänsterpartiet kan vara delaktiga och forma politiken för Lindesbergs kommun. Vi tror att goda idéer kan falla i god jord och att det blir ett bättre debattklimat.
Vänsterpartiet måste också våga testa något nytt. Vi har allt att vinna! Demokratiskt handlande, respekt för varandra och transparens och god insyn i den kommunalpolitiska verksamheten är nyckelord att ha med sej in i arbetet. Självklart vill vi ha synpunkter på vårt beslut. Vi vill lyssna! Alla är välkomna att höra av sej!
Agneta Nilsdotter, Ordförande Vänsterpartiet Lindesberg
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.