Vänsterpartiet i Lindesberg har brutit trenden och vågar prova något nytt.
Här nedan följer en skrivelse av partiets gruppledare, Agneta H Nilsdotter, i vilken hon förklarar varför partiet har gjort detta val.
Det finns inte längre en klar vänster-högerskala i Lindesbergs kommunalpolitik!
Vänsterpartiet vill samarbeta med Alliansen de fyra kommande åren därför att vi tror att det är det bästa för våra väljare och Lindesbergs kommun! Den praktiska kommunpolitiken har inte så mycket med blockpolitik att göra. Det finns en gemensam syn när det gäller praktisk politik på kommunnivå, t ex att service ska finnas i hela kommunen.
Det finns ingen traditionell vänster-högerskala i kommunpolitiken i Lindesberg längre. Breda och genomarbetade samarbetslösningar kan vara det mest framgångsrika för Lindesbergs framtid. Alla partier i Alliansen och Vänsterpartiet har kvar sin politiska grundsyn och suveränitet. Det är dock viktigt att vara öppen för samarbete och stimulera till ökad glädje och engagemang i kommunalpolitiken.
Vänsterpartiet har redan samarbetat med Allians-partierna under den gångna mandatperioden när Tras-Ivars räddades, Föräldrakooperativet Kokillen kunde fortsätta sin verksamhet och Rockhammars skola blev kvar som nav i utvecklingsarbetet i Rockhammar.
Med ett utökat samarbete med Alliansen tror vi att Vänsterpartiet kan vara delaktiga och forma politiken för Lindesbergs kommun. Vi tror att goda idéer kan falla i god jord och att det blir ett bättre debattklimat.
Vänsterpartiet måste också våga testa något nytt. Vi har allt att vinna! Demokratiskt handlande, respekt för varandra och transparens och god insyn i den kommunalpolitiska verksamheten är nyckelord att ha med sej in i arbetet. Självklart vill vi ha synpunkter på vårt beslut. Vi vill lyssna! Alla är välkomna att höra av sej!
Agneta Nilsdotter, Ordförande Vänsterpartiet Lindesberg
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.