Vänsterpartiet i Lindesberg har brutit trenden och vågar prova något nytt.
Här nedan följer en skrivelse av partiets gruppledare, Agneta H Nilsdotter, i vilken hon förklarar varför partiet har gjort detta val.
Det finns inte längre en klar vänster-högerskala i Lindesbergs kommunalpolitik!
Vänsterpartiet vill samarbeta med Alliansen de fyra kommande åren därför att vi tror att det är det bästa för våra väljare och Lindesbergs kommun! Den praktiska kommunpolitiken har inte så mycket med blockpolitik att göra. Det finns en gemensam syn när det gäller praktisk politik på kommunnivå, t ex att service ska finnas i hela kommunen.
Det finns ingen traditionell vänster-högerskala i kommunpolitiken i Lindesberg längre. Breda och genomarbetade samarbetslösningar kan vara det mest framgångsrika för Lindesbergs framtid. Alla partier i Alliansen och Vänsterpartiet har kvar sin politiska grundsyn och suveränitet. Det är dock viktigt att vara öppen för samarbete och stimulera till ökad glädje och engagemang i kommunalpolitiken.
Vänsterpartiet har redan samarbetat med Allians-partierna under den gångna mandatperioden när Tras-Ivars räddades, Föräldrakooperativet Kokillen kunde fortsätta sin verksamhet och Rockhammars skola blev kvar som nav i utvecklingsarbetet i Rockhammar.
Med ett utökat samarbete med Alliansen tror vi att Vänsterpartiet kan vara delaktiga och forma politiken för Lindesbergs kommun. Vi tror att goda idéer kan falla i god jord och att det blir ett bättre debattklimat.
Vänsterpartiet måste också våga testa något nytt. Vi har allt att vinna! Demokratiskt handlande, respekt för varandra och transparens och god insyn i den kommunalpolitiska verksamheten är nyckelord att ha med sej in i arbetet. Självklart vill vi ha synpunkter på vårt beslut. Vi vill lyssna! Alla är välkomna att höra av sej!
Agneta Nilsdotter, Ordförande Vänsterpartiet Lindesberg
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.