Vänsterpartiet i Lindesberg har brutit trenden och vågar prova något nytt.
Här nedan följer en skrivelse av partiets gruppledare, Agneta H Nilsdotter, i vilken hon förklarar varför partiet har gjort detta val.
Det finns inte längre en klar vänster-högerskala i Lindesbergs kommunalpolitik!
Vänsterpartiet vill samarbeta med Alliansen de fyra kommande åren därför att vi tror att det är det bästa för våra väljare och Lindesbergs kommun! Den praktiska kommunpolitiken har inte så mycket med blockpolitik att göra. Det finns en gemensam syn när det gäller praktisk politik på kommunnivå, t ex att service ska finnas i hela kommunen.
Det finns ingen traditionell vänster-högerskala i kommunpolitiken i Lindesberg längre. Breda och genomarbetade samarbetslösningar kan vara det mest framgångsrika för Lindesbergs framtid. Alla partier i Alliansen och Vänsterpartiet har kvar sin politiska grundsyn och suveränitet. Det är dock viktigt att vara öppen för samarbete och stimulera till ökad glädje och engagemang i kommunalpolitiken.
Vänsterpartiet har redan samarbetat med Allians-partierna under den gångna mandatperioden när Tras-Ivars räddades, Föräldrakooperativet Kokillen kunde fortsätta sin verksamhet och Rockhammars skola blev kvar som nav i utvecklingsarbetet i Rockhammar.
Med ett utökat samarbete med Alliansen tror vi att Vänsterpartiet kan vara delaktiga och forma politiken för Lindesbergs kommun. Vi tror att goda idéer kan falla i god jord och att det blir ett bättre debattklimat.
Vänsterpartiet måste också våga testa något nytt. Vi har allt att vinna! Demokratiskt handlande, respekt för varandra och transparens och god insyn i den kommunalpolitiska verksamheten är nyckelord att ha med sej in i arbetet. Självklart vill vi ha synpunkter på vårt beslut. Vi vill lyssna! Alla är välkomna att höra av sej!
Agneta Nilsdotter, Ordförande Vänsterpartiet Lindesberg
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.