Med lite drygt en månad kvar till den stora julkonserten ”Familjens Julkalas” i Lindesberg Arena, kommer arrangören med ett glädjebesked. Deras allra starkaste kort kommer att spelas ut även i Lindesberg.-Ja, vi har bestämt att Darin skall vara med hos er också och det är bara för att vi har fått en sådan positiv respons från Lindesberg, berättar arrangören Kristian Wejshag.
Familjens Julkalas är en turnerande julkonsert med artister som Ola, Darin, Playtones, Timoteij med flera som kommer att besöka totalt sex städer under december månad. Lindesberg blir den sista anhalten för artisterna. Som vi har berättat tidigare, har biljettförsäljningen legat i topp i Linde. Till dags datum har omkring 1200 biljetter sålts – och det lutar åt en fullsatt arena den 16:e december.
Konsertens kanske allra starkaste namn – Darin – var inte aktuell för Lindesberg från början, men idag meddelar alltså arrangören att man väljer att ta med honom till Linde trots allt.
-Darin skulle egentligen bara medverka på två av totalt sex konserter, men nu fick han en lucka och kunde vara med på ytterligare en konsert och då valde vi Lindesberg. Det är bara för att vi fått ett sådant härligt mottagande och positiv respons hos er, valet kändes naturligt, ler Kristian Wejshag.
Den 23-årige Darin Zanyar medverkade i Idol 2004, där han slutade som tvåa, och har sedan dess skördat stora framgångar och fått en rad olika priser och utmärkelser. Redan året efter sin medverkan i Idol, släpptes hans debutalbum ”The Anthem”. Sedan debuten har han släppt sex album, det senaste, ”Lovekiller”, släpptes i somras och sålde guld redan första veckan.
Klicka här för att komma till Darins hemsida
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.