Med lite drygt en månad kvar till den stora julkonserten ”Familjens Julkalas” i Lindesberg Arena, kommer arrangören med ett glädjebesked. Deras allra starkaste kort kommer att spelas ut även i Lindesberg.-Ja, vi har bestämt att Darin skall vara med hos er också och det är bara för att vi har fått en sådan positiv respons från Lindesberg, berättar arrangören Kristian Wejshag.
Familjens Julkalas är en turnerande julkonsert med artister som Ola, Darin, Playtones, Timoteij med flera som kommer att besöka totalt sex städer under december månad. Lindesberg blir den sista anhalten för artisterna. Som vi har berättat tidigare, har biljettförsäljningen legat i topp i Linde. Till dags datum har omkring 1200 biljetter sålts – och det lutar åt en fullsatt arena den 16:e december.
Konsertens kanske allra starkaste namn – Darin – var inte aktuell för Lindesberg från början, men idag meddelar alltså arrangören att man väljer att ta med honom till Linde trots allt.
-Darin skulle egentligen bara medverka på två av totalt sex konserter, men nu fick han en lucka och kunde vara med på ytterligare en konsert och då valde vi Lindesberg. Det är bara för att vi fått ett sådant härligt mottagande och positiv respons hos er, valet kändes naturligt, ler Kristian Wejshag.
Den 23-årige Darin Zanyar medverkade i Idol 2004, där han slutade som tvåa, och har sedan dess skördat stora framgångar och fått en rad olika priser och utmärkelser. Redan året efter sin medverkan i Idol, släpptes hans debutalbum ”The Anthem”. Sedan debuten har han släppt sex album, det senaste, ”Lovekiller”, släpptes i somras och sålde guld redan första veckan.
Klicka här för att komma till Darins hemsida
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.