Med lite drygt en månad kvar till den stora julkonserten ”Familjens Julkalas” i Lindesberg Arena, kommer arrangören med ett glädjebesked. Deras allra starkaste kort kommer att spelas ut även i Lindesberg.-Ja, vi har bestämt att Darin skall vara med hos er också och det är bara för att vi har fått en sådan positiv respons från Lindesberg, berättar arrangören Kristian Wejshag.
Familjens Julkalas är en turnerande julkonsert med artister som Ola, Darin, Playtones, Timoteij med flera som kommer att besöka totalt sex städer under december månad. Lindesberg blir den sista anhalten för artisterna. Som vi har berättat tidigare, har biljettförsäljningen legat i topp i Linde. Till dags datum har omkring 1200 biljetter sålts – och det lutar åt en fullsatt arena den 16:e december.
Konsertens kanske allra starkaste namn – Darin – var inte aktuell för Lindesberg från början, men idag meddelar alltså arrangören att man väljer att ta med honom till Linde trots allt.
-Darin skulle egentligen bara medverka på två av totalt sex konserter, men nu fick han en lucka och kunde vara med på ytterligare en konsert och då valde vi Lindesberg. Det är bara för att vi fått ett sådant härligt mottagande och positiv respons hos er, valet kändes naturligt, ler Kristian Wejshag.
Den 23-årige Darin Zanyar medverkade i Idol 2004, där han slutade som tvåa, och har sedan dess skördat stora framgångar och fått en rad olika priser och utmärkelser. Redan året efter sin medverkan i Idol, släpptes hans debutalbum ”The Anthem”. Sedan debuten har han släppt sex album, det senaste, ”Lovekiller”, släpptes i somras och sålde guld redan första veckan.
Klicka här för att komma till Darins hemsida
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.