Med lite drygt en månad kvar till den stora julkonserten ”Familjens Julkalas” i Lindesberg Arena, kommer arrangören med ett glädjebesked. Deras allra starkaste kort kommer att spelas ut även i Lindesberg.-Ja, vi har bestämt att Darin skall vara med hos er också och det är bara för att vi har fått en sådan positiv respons från Lindesberg, berättar arrangören Kristian Wejshag.
Familjens Julkalas är en turnerande julkonsert med artister som Ola, Darin, Playtones, Timoteij med flera som kommer att besöka totalt sex städer under december månad. Lindesberg blir den sista anhalten för artisterna. Som vi har berättat tidigare, har biljettförsäljningen legat i topp i Linde. Till dags datum har omkring 1200 biljetter sålts – och det lutar åt en fullsatt arena den 16:e december.
Konsertens kanske allra starkaste namn – Darin – var inte aktuell för Lindesberg från början, men idag meddelar alltså arrangören att man väljer att ta med honom till Linde trots allt.
-Darin skulle egentligen bara medverka på två av totalt sex konserter, men nu fick han en lucka och kunde vara med på ytterligare en konsert och då valde vi Lindesberg. Det är bara för att vi fått ett sådant härligt mottagande och positiv respons hos er, valet kändes naturligt, ler Kristian Wejshag.
Den 23-årige Darin Zanyar medverkade i Idol 2004, där han slutade som tvåa, och har sedan dess skördat stora framgångar och fått en rad olika priser och utmärkelser. Redan året efter sin medverkan i Idol, släpptes hans debutalbum ”The Anthem”. Sedan debuten har han släppt sex album, det senaste, ”Lovekiller”, släpptes i somras och sålde guld redan första veckan.
Klicka här för att komma till Darins hemsida
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.