Med lite drygt en månad kvar till den stora julkonserten ”Familjens Julkalas” i Lindesberg Arena, kommer arrangören med ett glädjebesked. Deras allra starkaste kort kommer att spelas ut även i Lindesberg.-Ja, vi har bestämt att Darin skall vara med hos er också och det är bara för att vi har fått en sådan positiv respons från Lindesberg, berättar arrangören Kristian Wejshag.
Familjens Julkalas är en turnerande julkonsert med artister som Ola, Darin, Playtones, Timoteij med flera som kommer att besöka totalt sex städer under december månad. Lindesberg blir den sista anhalten för artisterna. Som vi har berättat tidigare, har biljettförsäljningen legat i topp i Linde. Till dags datum har omkring 1200 biljetter sålts – och det lutar åt en fullsatt arena den 16:e december.
Konsertens kanske allra starkaste namn – Darin – var inte aktuell för Lindesberg från början, men idag meddelar alltså arrangören att man väljer att ta med honom till Linde trots allt.
-Darin skulle egentligen bara medverka på två av totalt sex konserter, men nu fick han en lucka och kunde vara med på ytterligare en konsert och då valde vi Lindesberg. Det är bara för att vi fått ett sådant härligt mottagande och positiv respons hos er, valet kändes naturligt, ler Kristian Wejshag.
Den 23-årige Darin Zanyar medverkade i Idol 2004, där han slutade som tvåa, och har sedan dess skördat stora framgångar och fått en rad olika priser och utmärkelser. Redan året efter sin medverkan i Idol, släpptes hans debutalbum ”The Anthem”. Sedan debuten har han släppt sex album, det senaste, ”Lovekiller”, släpptes i somras och sålde guld redan första veckan.
Klicka här för att komma till Darins hemsida
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.