Nyårsafton närmar sig med stormsteg och många oroas över det s k Y2K problemet. Kommer våra datorer att klara millennieskiftet eller blir det svart i rutan? Michael Fromell, på Fromells MediaData, tycker att det är en överdriven hysteri som råder runt om i världen. –Jag vet att många är oroliga och det ska man respektera, men de flesta kan ta det hela med ro. Alla nya datorer klarar övergången helt utan problem, de som kan få problem är de som sitter med gamla datorer. Men de gamla ”burkarna” blir inte helt förstörda, det är bara datumet som inte stämmer, så datorn går fortfarande att använda, säger Michael.
Hur är det med operativsystemen? –Ja det är samma sak där, de nya operativsystemen klarar sig utan problem, det är främst gamla dos- och bokföringsprogram som kommer att drabbas och det är då datumet som inte stämmer. Det största problemet vid jul och nyår är alla virus som många befarar kommer att skickas ut, det är ett problem som uppmärksammats allt för lite, konstaterar Michael. –Ett litet men värdefullt tips: Öppna inte några bifogade filer i e-posten, det är där viruset ligger om det finns något. Det gäller även jul- och nyårshälsningar från vänner och bekanta. När man hämtar ett kort från nätet så kan man inte veta om det finns ett virus i kortet, när man sen skickar det till någon så är det för sent. Tyvärr så har högtiderna blivit virusmakarnas stora tid och det drabbar allt för många, berättar Michael Fromell. Han tillägger att de virus som man misstänker ska komma vid jul och nyår blir ett mycket elakt sådant och kan slå ut hela din dator.
Alltså öppna ingen e-mail om du vill vara på den säkra sidan, även om det är från släktingar och vänner, det kan bli dyrt.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.