Nyårsafton närmar sig med stormsteg och många oroas över det s k Y2K problemet. Kommer våra datorer att klara millennieskiftet eller blir det svart i rutan? Michael Fromell, på Fromells MediaData, tycker att det är en överdriven hysteri som råder runt om i världen. –Jag vet att många är oroliga och det ska man respektera, men de flesta kan ta det hela med ro. Alla nya datorer klarar övergången helt utan problem, de som kan få problem är de som sitter med gamla datorer. Men de gamla ”burkarna” blir inte helt förstörda, det är bara datumet som inte stämmer, så datorn går fortfarande att använda, säger Michael.
Hur är det med operativsystemen? –Ja det är samma sak där, de nya operativsystemen klarar sig utan problem, det är främst gamla dos- och bokföringsprogram som kommer att drabbas och det är då datumet som inte stämmer. Det största problemet vid jul och nyår är alla virus som många befarar kommer att skickas ut, det är ett problem som uppmärksammats allt för lite, konstaterar Michael. –Ett litet men värdefullt tips: Öppna inte några bifogade filer i e-posten, det är där viruset ligger om det finns något. Det gäller även jul- och nyårshälsningar från vänner och bekanta. När man hämtar ett kort från nätet så kan man inte veta om det finns ett virus i kortet, när man sen skickar det till någon så är det för sent. Tyvärr så har högtiderna blivit virusmakarnas stora tid och det drabbar allt för många, berättar Michael Fromell. Han tillägger att de virus som man misstänker ska komma vid jul och nyår blir ett mycket elakt sådant och kan slå ut hela din dator.
Alltså öppna ingen e-mail om du vill vara på den säkra sidan, även om det är från släktingar och vänner, det kan bli dyrt.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.