Nyårsafton närmar sig med stormsteg och många oroas över det s k Y2K problemet. Kommer våra datorer att klara millennieskiftet eller blir det svart i rutan? Michael Fromell, på Fromells MediaData, tycker att det är en överdriven hysteri som råder runt om i världen. –Jag vet att många är oroliga och det ska man respektera, men de flesta kan ta det hela med ro. Alla nya datorer klarar övergången helt utan problem, de som kan få problem är de som sitter med gamla datorer. Men de gamla ”burkarna” blir inte helt förstörda, det är bara datumet som inte stämmer, så datorn går fortfarande att använda, säger Michael.
Hur är det med operativsystemen? –Ja det är samma sak där, de nya operativsystemen klarar sig utan problem, det är främst gamla dos- och bokföringsprogram som kommer att drabbas och det är då datumet som inte stämmer. Det största problemet vid jul och nyår är alla virus som många befarar kommer att skickas ut, det är ett problem som uppmärksammats allt för lite, konstaterar Michael. –Ett litet men värdefullt tips: Öppna inte några bifogade filer i e-posten, det är där viruset ligger om det finns något. Det gäller även jul- och nyårshälsningar från vänner och bekanta. När man hämtar ett kort från nätet så kan man inte veta om det finns ett virus i kortet, när man sen skickar det till någon så är det för sent. Tyvärr så har högtiderna blivit virusmakarnas stora tid och det drabbar allt för många, berättar Michael Fromell. Han tillägger att de virus som man misstänker ska komma vid jul och nyår blir ett mycket elakt sådant och kan slå ut hela din dator.
Alltså öppna ingen e-mail om du vill vara på den säkra sidan, även om det är från släktingar och vänner, det kan bli dyrt.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.