Nyårsafton närmar sig med stormsteg och många oroas över det s k Y2K problemet. Kommer våra datorer att klara millennieskiftet eller blir det svart i rutan? Michael Fromell, på Fromells MediaData, tycker att det är en överdriven hysteri som råder runt om i världen. –Jag vet att många är oroliga och det ska man respektera, men de flesta kan ta det hela med ro. Alla nya datorer klarar övergången helt utan problem, de som kan få problem är de som sitter med gamla datorer. Men de gamla ”burkarna” blir inte helt förstörda, det är bara datumet som inte stämmer, så datorn går fortfarande att använda, säger Michael.
Hur är det med operativsystemen? –Ja det är samma sak där, de nya operativsystemen klarar sig utan problem, det är främst gamla dos- och bokföringsprogram som kommer att drabbas och det är då datumet som inte stämmer. Det största problemet vid jul och nyår är alla virus som många befarar kommer att skickas ut, det är ett problem som uppmärksammats allt för lite, konstaterar Michael. –Ett litet men värdefullt tips: Öppna inte några bifogade filer i e-posten, det är där viruset ligger om det finns något. Det gäller även jul- och nyårshälsningar från vänner och bekanta. När man hämtar ett kort från nätet så kan man inte veta om det finns ett virus i kortet, när man sen skickar det till någon så är det för sent. Tyvärr så har högtiderna blivit virusmakarnas stora tid och det drabbar allt för många, berättar Michael Fromell. Han tillägger att de virus som man misstänker ska komma vid jul och nyår blir ett mycket elakt sådant och kan slå ut hela din dator.
Alltså öppna ingen e-mail om du vill vara på den säkra sidan, även om det är från släktingar och vänner, det kan bli dyrt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.