Nyårsafton närmar sig med stormsteg och många oroas över det s k Y2K problemet. Kommer våra datorer att klara millennieskiftet eller blir det svart i rutan? Michael Fromell, på Fromells MediaData, tycker att det är en överdriven hysteri som råder runt om i världen. –Jag vet att många är oroliga och det ska man respektera, men de flesta kan ta det hela med ro. Alla nya datorer klarar övergången helt utan problem, de som kan få problem är de som sitter med gamla datorer. Men de gamla ”burkarna” blir inte helt förstörda, det är bara datumet som inte stämmer, så datorn går fortfarande att använda, säger Michael.
Hur är det med operativsystemen? –Ja det är samma sak där, de nya operativsystemen klarar sig utan problem, det är främst gamla dos- och bokföringsprogram som kommer att drabbas och det är då datumet som inte stämmer. Det största problemet vid jul och nyår är alla virus som många befarar kommer att skickas ut, det är ett problem som uppmärksammats allt för lite, konstaterar Michael. –Ett litet men värdefullt tips: Öppna inte några bifogade filer i e-posten, det är där viruset ligger om det finns något. Det gäller även jul- och nyårshälsningar från vänner och bekanta. När man hämtar ett kort från nätet så kan man inte veta om det finns ett virus i kortet, när man sen skickar det till någon så är det för sent. Tyvärr så har högtiderna blivit virusmakarnas stora tid och det drabbar allt för många, berättar Michael Fromell. Han tillägger att de virus som man misstänker ska komma vid jul och nyår blir ett mycket elakt sådant och kan slå ut hela din dator.
Alltså öppna ingen e-mail om du vill vara på den säkra sidan, även om det är från släktingar och vänner, det kan bli dyrt.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.