Datorstölden i Fröviskolan är löst. Igår, tisdag, fick närpolisen i Lindesberg ett tips som ledde dem till en av de stulna datorerna på en adress i Frövi. Detta spår ledde polisen sedan vidare till tre misstänkta gärningsmän. Två av dem har nu erkänt att de ligger bakom datorstölden i skolan.
Flera inbrott har skett under kort tid. Gårdagens genombrott har löst åtminstone ett av dessa.
Enligt Anders Nohlgren på närpolisen har sammanlagt fyra inbrott skett, varav två inbrott där datorer stulits.
Ett tips ledde i tisdags polisen till en man i 20-årsåldern som är bosatt i Frövi. En husrannsakan genomfördes och en dator som stämde överens med den som saknas vid skolan hittades i bostaden. 20-åringen erkände att han köpt datorn från tjuvarna.
Idag, onsdag, kunde polisen kalla in tre unga män mellan 18-20 år till förhör. Två av dem har erkänt att de gjort inbrott i skolan och stulit en dator.
-De har bara erkänt ett av inbrotten. Vi har även hört dem angående ett inbrott mot Björkhagaskolan i Lindesberg, men de säger sig inte på nått sätt varit delaktiga i det fallet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.