Datorstölden i Fröviskolan är löst. Igår, tisdag, fick närpolisen i Lindesberg ett tips som ledde dem till en av de stulna datorerna på en adress i Frövi. Detta spår ledde polisen sedan vidare till tre misstänkta gärningsmän. Två av dem har nu erkänt att de ligger bakom datorstölden i skolan.
Flera inbrott har skett under kort tid. Gårdagens genombrott har löst åtminstone ett av dessa.
Enligt Anders Nohlgren på närpolisen har sammanlagt fyra inbrott skett, varav två inbrott där datorer stulits.
Ett tips ledde i tisdags polisen till en man i 20-årsåldern som är bosatt i Frövi. En husrannsakan genomfördes och en dator som stämde överens med den som saknas vid skolan hittades i bostaden. 20-åringen erkände att han köpt datorn från tjuvarna.
Idag, onsdag, kunde polisen kalla in tre unga män mellan 18-20 år till förhör. Två av dem har erkänt att de gjort inbrott i skolan och stulit en dator.
-De har bara erkänt ett av inbrotten. Vi har även hört dem angående ett inbrott mot Björkhagaskolan i Lindesberg, men de säger sig inte på nått sätt varit delaktiga i det fallet.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.