Av tolv utvalda har David Karlsson från Lindesberg kommit bland de fyra artister som gått till final och därmed har chansen att bli ”Årets lokalartist”. Skulle David vinna titeln får han dessutom äran att uppträda på årets ”O, Helga Natt”, en av Sveriges största konserter som hålles på Stortorget i Örebro, inför en publiksiffra som normalt snittar 25 000 pers.
David Karlsson är vid det här laget en ganska känd figur för Lindesbergarna. Han har medverkat i scenproduktioner som Jesus Christ Superstar och Volund. Vi ser honom som trubadur nu och då runt om i takterna. Många har säkerligen sett honom som underhållare på bröllop, firmafester, födelsedagsfester eller Parkfesten med bandet Slam Jam.
Möjligheten att få sjunga inför 25 000 personer gjorde att David tog chansen att söka till SR Örebros uttagning av ”Årets lokalartist”. Men det var inte direkt planerat.
-Jag hade faktiskt inte haft en tanke på det här förrän jag fick syn på annonsen, berättar han.
Alla sökande har sänt in sitt CV och en inspelad låt, sen har juryn valt ut tolv personer som fått komma på audition. Av dessa tolv väljer juryn ut fyra finalister och David blev alltså en av dem.
-Det är otroligt kul och spännande, säger David och medger att det nog kommer att bli en del att stå i den närmsta tiden.
Förutom O, Helga Natt gör finalisterna en konsert i Kårhusrestaurangen på Universitetet i Örebro. Där sjunger sångarna ett par låtar tillsammans med en trio med Peter Nygren som kapellmästare tillsammans med basist och trummis. Konserten spelas in den 28 november och sänds sedan i radion den 5 december.
Finalisterna kommer dessutom att göra en studioinspelning av den låt som kommer att spelas i Radio Örebro i syfte att presentera artisterna. Presentationerna kommer att spelas upp i radion mellan den 12-15 november, en artist/finalist per dag alltså. Den 16 november börjar så det svettiga allvaret för vår lokale sångfågel. Då kommer nämligen radiolyssnarna att få rösta fram sin favorit.
Det är väl inte annat än att vi får hålla tummarna och lyckönska David Karlsson.
Fotnot: O, Helga Natt-konserten går av stapeln 9 december.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.