Av tolv utvalda har David Karlsson från Lindesberg kommit bland de fyra artister som gått till final och därmed har chansen att bli ”Årets lokalartist”. Skulle David vinna titeln får han dessutom äran att uppträda på årets ”O, Helga Natt”, en av Sveriges största konserter som hålles på Stortorget i Örebro, inför en publiksiffra som normalt snittar 25 000 pers.
David Karlsson är vid det här laget en ganska känd figur för Lindesbergarna. Han har medverkat i scenproduktioner som Jesus Christ Superstar och Volund. Vi ser honom som trubadur nu och då runt om i takterna. Många har säkerligen sett honom som underhållare på bröllop, firmafester, födelsedagsfester eller Parkfesten med bandet Slam Jam.
Möjligheten att få sjunga inför 25 000 personer gjorde att David tog chansen att söka till SR Örebros uttagning av ”Årets lokalartist”. Men det var inte direkt planerat.
-Jag hade faktiskt inte haft en tanke på det här förrän jag fick syn på annonsen, berättar han.
Alla sökande har sänt in sitt CV och en inspelad låt, sen har juryn valt ut tolv personer som fått komma på audition. Av dessa tolv väljer juryn ut fyra finalister och David blev alltså en av dem.
-Det är otroligt kul och spännande, säger David och medger att det nog kommer att bli en del att stå i den närmsta tiden.
Förutom O, Helga Natt gör finalisterna en konsert i Kårhusrestaurangen på Universitetet i Örebro. Där sjunger sångarna ett par låtar tillsammans med en trio med Peter Nygren som kapellmästare tillsammans med basist och trummis. Konserten spelas in den 28 november och sänds sedan i radion den 5 december.
Finalisterna kommer dessutom att göra en studioinspelning av den låt som kommer att spelas i Radio Örebro i syfte att presentera artisterna. Presentationerna kommer att spelas upp i radion mellan den 12-15 november, en artist/finalist per dag alltså. Den 16 november börjar så det svettiga allvaret för vår lokale sångfågel. Då kommer nämligen radiolyssnarna att få rösta fram sin favorit.
Det är väl inte annat än att vi får hålla tummarna och lyckönska David Karlsson.
Fotnot: O, Helga Natt-konserten går av stapeln 9 december.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.