Av tolv utvalda har David Karlsson från Lindesberg kommit bland de fyra artister som gått till final och därmed har chansen att bli ”Årets lokalartist”. Skulle David vinna titeln får han dessutom äran att uppträda på årets ”O, Helga Natt”, en av Sveriges största konserter som hålles på Stortorget i Örebro, inför en publiksiffra som normalt snittar 25 000 pers.
David Karlsson är vid det här laget en ganska känd figur för Lindesbergarna. Han har medverkat i scenproduktioner som Jesus Christ Superstar och Volund. Vi ser honom som trubadur nu och då runt om i takterna. Många har säkerligen sett honom som underhållare på bröllop, firmafester, födelsedagsfester eller Parkfesten med bandet Slam Jam.
Möjligheten att få sjunga inför 25 000 personer gjorde att David tog chansen att söka till SR Örebros uttagning av ”Årets lokalartist”. Men det var inte direkt planerat.
-Jag hade faktiskt inte haft en tanke på det här förrän jag fick syn på annonsen, berättar han.
Alla sökande har sänt in sitt CV och en inspelad låt, sen har juryn valt ut tolv personer som fått komma på audition. Av dessa tolv väljer juryn ut fyra finalister och David blev alltså en av dem.
-Det är otroligt kul och spännande, säger David och medger att det nog kommer att bli en del att stå i den närmsta tiden.
Förutom O, Helga Natt gör finalisterna en konsert i Kårhusrestaurangen på Universitetet i Örebro. Där sjunger sångarna ett par låtar tillsammans med en trio med Peter Nygren som kapellmästare tillsammans med basist och trummis. Konserten spelas in den 28 november och sänds sedan i radion den 5 december.
Finalisterna kommer dessutom att göra en studioinspelning av den låt som kommer att spelas i Radio Örebro i syfte att presentera artisterna. Presentationerna kommer att spelas upp i radion mellan den 12-15 november, en artist/finalist per dag alltså. Den 16 november börjar så det svettiga allvaret för vår lokale sångfågel. Då kommer nämligen radiolyssnarna att få rösta fram sin favorit.
Det är väl inte annat än att vi får hålla tummarna och lyckönska David Karlsson.
Fotnot: O, Helga Natt-konserten går av stapeln 9 december.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.