Av tolv utvalda har David Karlsson från Lindesberg kommit bland de fyra artister som gått till final och därmed har chansen att bli ”Årets lokalartist”. Skulle David vinna titeln får han dessutom äran att uppträda på årets ”O, Helga Natt”, en av Sveriges största konserter som hålles på Stortorget i Örebro, inför en publiksiffra som normalt snittar 25 000 pers.
David Karlsson är vid det här laget en ganska känd figur för Lindesbergarna. Han har medverkat i scenproduktioner som Jesus Christ Superstar och Volund. Vi ser honom som trubadur nu och då runt om i takterna. Många har säkerligen sett honom som underhållare på bröllop, firmafester, födelsedagsfester eller Parkfesten med bandet Slam Jam.
Möjligheten att få sjunga inför 25 000 personer gjorde att David tog chansen att söka till SR Örebros uttagning av ”Årets lokalartist”. Men det var inte direkt planerat.
-Jag hade faktiskt inte haft en tanke på det här förrän jag fick syn på annonsen, berättar han.
Alla sökande har sänt in sitt CV och en inspelad låt, sen har juryn valt ut tolv personer som fått komma på audition. Av dessa tolv väljer juryn ut fyra finalister och David blev alltså en av dem.
-Det är otroligt kul och spännande, säger David och medger att det nog kommer att bli en del att stå i den närmsta tiden.
Förutom O, Helga Natt gör finalisterna en konsert i Kårhusrestaurangen på Universitetet i Örebro. Där sjunger sångarna ett par låtar tillsammans med en trio med Peter Nygren som kapellmästare tillsammans med basist och trummis. Konserten spelas in den 28 november och sänds sedan i radion den 5 december.
Finalisterna kommer dessutom att göra en studioinspelning av den låt som kommer att spelas i Radio Örebro i syfte att presentera artisterna. Presentationerna kommer att spelas upp i radion mellan den 12-15 november, en artist/finalist per dag alltså. Den 16 november börjar så det svettiga allvaret för vår lokale sångfågel. Då kommer nämligen radiolyssnarna att få rösta fram sin favorit.
Det är väl inte annat än att vi får hålla tummarna och lyckönska David Karlsson.
Fotnot: O, Helga Natt-konserten går av stapeln 9 december.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.