Av tolv utvalda har David Karlsson från Lindesberg kommit bland de fyra artister som gått till final och därmed har chansen att bli ”Årets lokalartist”. Skulle David vinna titeln får han dessutom äran att uppträda på årets ”O, Helga Natt”, en av Sveriges största konserter som hålles på Stortorget i Örebro, inför en publiksiffra som normalt snittar 25 000 pers.
David Karlsson är vid det här laget en ganska känd figur för Lindesbergarna. Han har medverkat i scenproduktioner som Jesus Christ Superstar och Volund. Vi ser honom som trubadur nu och då runt om i takterna. Många har säkerligen sett honom som underhållare på bröllop, firmafester, födelsedagsfester eller Parkfesten med bandet Slam Jam.
Möjligheten att få sjunga inför 25 000 personer gjorde att David tog chansen att söka till SR Örebros uttagning av ”Årets lokalartist”. Men det var inte direkt planerat.
-Jag hade faktiskt inte haft en tanke på det här förrän jag fick syn på annonsen, berättar han.
Alla sökande har sänt in sitt CV och en inspelad låt, sen har juryn valt ut tolv personer som fått komma på audition. Av dessa tolv väljer juryn ut fyra finalister och David blev alltså en av dem.
-Det är otroligt kul och spännande, säger David och medger att det nog kommer att bli en del att stå i den närmsta tiden.
Förutom O, Helga Natt gör finalisterna en konsert i Kårhusrestaurangen på Universitetet i Örebro. Där sjunger sångarna ett par låtar tillsammans med en trio med Peter Nygren som kapellmästare tillsammans med basist och trummis. Konserten spelas in den 28 november och sänds sedan i radion den 5 december.
Finalisterna kommer dessutom att göra en studioinspelning av den låt som kommer att spelas i Radio Örebro i syfte att presentera artisterna. Presentationerna kommer att spelas upp i radion mellan den 12-15 november, en artist/finalist per dag alltså. Den 16 november börjar så det svettiga allvaret för vår lokale sångfågel. Då kommer nämligen radiolyssnarna att få rösta fram sin favorit.
Det är väl inte annat än att vi får hålla tummarna och lyckönska David Karlsson.
Fotnot: O, Helga Natt-konserten går av stapeln 9 december.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.