Att Lindesberg visat framfötterna när det handlar om att leverera musik är konstaterat sedan länge. Nu levereras musiken dessutom rättvisemärkt. Ett nystartat skivbolag, helt utan girigbukar, ser till att lokala band har en kanal ut till marknaden. Och först in i studion blev killarna i Dazed.
För många är det självklart att titta efter rättvisemärkta produkter när vi är i shoppingtagen. Kaffe, te, grönsaker och kläder är produkter som ännu är lättast att hitta med rättvisemärkning. Men nu kan man äntligen köpa lokalt producerad musik med rättvisemärkning, för lagom till 30-årsjubileet startar musikföreningen Musik Över Gränserna, ett föreningsdrivet skivbolag där bolaget och artisten delar på vinsten.
– Vi vill ge de lokala banden en ekonomisk hjälp att komma ut på marknaden, men där fördelningen normalt är 90/10 till skivbolagens fördel jobbar vi med en 50/50-deal. Vi står för hälften av investeringen och tar hälften av vinsten som kommer gå direkt in i nästa skivprojekt, säger Christer Pilblad, Musik Över Gränserna.
På lördag är det dags för utgivning av bolagets första CD-skiva när bandet Dazed har en releasekonsert på Bistro Bellman.
– Varje skiva kommer att släppas i 500 exemplar och vi kommer att distribuera skivorna själva tillsammans med banden vid konserter och på vårt Kultur och Musikhus Hillstreet. Vi kommer ge ut en skiva med banden och sedan är förhoppningen att banden ska plockas upp av något större bolag som har ekonomiska muskler att jobba vidare med dem, fortsätter Christer.
Musikbranschen är i dag lite av en djungel där man som en ny artist eller band har massor att lära sig bland termer som Stim, Ncb, ISRC och EAN-koder, något man bör ha koll på i dagens digitaliserade värld för att ge sin skiva.
– En del i skivutgivningen är en utbildning genom Studiefrämjandet för banden där vi hjälper, lär och lotsar dem genom den snåriga djungel som råder. På så sätt har banden mycket mer på fötterna när det är dags att förhandla med ett större bolag, förklarar Pilblad.
Det råder ingen tvekan om att banden som får chansen på Hillstreet Records har vad som krävs för att nå ut till en större publik.
– Vi har självklart en kvalitetsstämpel som vi arbetar efter, där vi har en arbetsgrupp som sätter upp kriterierna för musiken som vi ska släppa. Alla band i föreningen kommer inte få chansen, men det finns flera talangfulla musiker och artister där ute, säger Christer.
Kanske är det så att nästa stora artist eller band kommer från Bergslagen? På lördag har du chansen att kolla in själv på Bistro Bellman.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).