Att Lindesberg visat framfötterna när det handlar om att leverera musik är konstaterat sedan länge. Nu levereras musiken dessutom rättvisemärkt. Ett nystartat skivbolag, helt utan girigbukar, ser till att lokala band har en kanal ut till marknaden. Och först in i studion blev killarna i Dazed.
För många är det självklart att titta efter rättvisemärkta produkter när vi är i shoppingtagen. Kaffe, te, grönsaker och kläder är produkter som ännu är lättast att hitta med rättvisemärkning. Men nu kan man äntligen köpa lokalt producerad musik med rättvisemärkning, för lagom till 30-årsjubileet startar musikföreningen Musik Över Gränserna, ett föreningsdrivet skivbolag där bolaget och artisten delar på vinsten.
– Vi vill ge de lokala banden en ekonomisk hjälp att komma ut på marknaden, men där fördelningen normalt är 90/10 till skivbolagens fördel jobbar vi med en 50/50-deal. Vi står för hälften av investeringen och tar hälften av vinsten som kommer gå direkt in i nästa skivprojekt, säger Christer Pilblad, Musik Över Gränserna.
På lördag är det dags för utgivning av bolagets första CD-skiva när bandet Dazed har en releasekonsert på Bistro Bellman.
– Varje skiva kommer att släppas i 500 exemplar och vi kommer att distribuera skivorna själva tillsammans med banden vid konserter och på vårt Kultur och Musikhus Hillstreet. Vi kommer ge ut en skiva med banden och sedan är förhoppningen att banden ska plockas upp av något större bolag som har ekonomiska muskler att jobba vidare med dem, fortsätter Christer.
Musikbranschen är i dag lite av en djungel där man som en ny artist eller band har massor att lära sig bland termer som Stim, Ncb, ISRC och EAN-koder, något man bör ha koll på i dagens digitaliserade värld för att ge sin skiva.
– En del i skivutgivningen är en utbildning genom Studiefrämjandet för banden där vi hjälper, lär och lotsar dem genom den snåriga djungel som råder. På så sätt har banden mycket mer på fötterna när det är dags att förhandla med ett större bolag, förklarar Pilblad.
Det råder ingen tvekan om att banden som får chansen på Hillstreet Records har vad som krävs för att nå ut till en större publik.
– Vi har självklart en kvalitetsstämpel som vi arbetar efter, där vi har en arbetsgrupp som sätter upp kriterierna för musiken som vi ska släppa. Alla band i föreningen kommer inte få chansen, men det finns flera talangfulla musiker och artister där ute, säger Christer.
Kanske är det så att nästa stora artist eller band kommer från Bergslagen? På lördag har du chansen att kolla in själv på Bistro Bellman.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.