Att Lindesberg visat framfötterna när det handlar om att leverera musik är konstaterat sedan länge. Nu levereras musiken dessutom rättvisemärkt. Ett nystartat skivbolag, helt utan girigbukar, ser till att lokala band har en kanal ut till marknaden. Och först in i studion blev killarna i Dazed.
För många är det självklart att titta efter rättvisemärkta produkter när vi är i shoppingtagen. Kaffe, te, grönsaker och kläder är produkter som ännu är lättast att hitta med rättvisemärkning. Men nu kan man äntligen köpa lokalt producerad musik med rättvisemärkning, för lagom till 30-årsjubileet startar musikföreningen Musik Över Gränserna, ett föreningsdrivet skivbolag där bolaget och artisten delar på vinsten.
– Vi vill ge de lokala banden en ekonomisk hjälp att komma ut på marknaden, men där fördelningen normalt är 90/10 till skivbolagens fördel jobbar vi med en 50/50-deal. Vi står för hälften av investeringen och tar hälften av vinsten som kommer gå direkt in i nästa skivprojekt, säger Christer Pilblad, Musik Över Gränserna.
På lördag är det dags för utgivning av bolagets första CD-skiva när bandet Dazed har en releasekonsert på Bistro Bellman.
– Varje skiva kommer att släppas i 500 exemplar och vi kommer att distribuera skivorna själva tillsammans med banden vid konserter och på vårt Kultur och Musikhus Hillstreet. Vi kommer ge ut en skiva med banden och sedan är förhoppningen att banden ska plockas upp av något större bolag som har ekonomiska muskler att jobba vidare med dem, fortsätter Christer.
Musikbranschen är i dag lite av en djungel där man som en ny artist eller band har massor att lära sig bland termer som Stim, Ncb, ISRC och EAN-koder, något man bör ha koll på i dagens digitaliserade värld för att ge sin skiva.
– En del i skivutgivningen är en utbildning genom Studiefrämjandet för banden där vi hjälper, lär och lotsar dem genom den snåriga djungel som råder. På så sätt har banden mycket mer på fötterna när det är dags att förhandla med ett större bolag, förklarar Pilblad.
Det råder ingen tvekan om att banden som får chansen på Hillstreet Records har vad som krävs för att nå ut till en större publik.
– Vi har självklart en kvalitetsstämpel som vi arbetar efter, där vi har en arbetsgrupp som sätter upp kriterierna för musiken som vi ska släppa. Alla band i föreningen kommer inte få chansen, men det finns flera talangfulla musiker och artister där ute, säger Christer.
Kanske är det så att nästa stora artist eller band kommer från Bergslagen? På lördag har du chansen att kolla in själv på Bistro Bellman.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.