Socialdemokraterna och Centerpartiet presenterade sin preliminära skuggbudget. Foto: Camilla Lagerman
De blir vinnare i oppositionens budget
I slutet av maj presenterade oppositionen, Socialdemokraterna och Centerpartiet, sin preliminära skuggbudget. En budget där man vill satsa extra på stöd till småbarnsfamiljer, bättre och tryggare vägar på landsbygden och vidareutbildning för undersköterskor.
– Enligt mig är det en enorm satsning på infrastrukturen på landsbygden, säger Magnus Storm (C).
När oppositionen i slutet av maj presenterade sin preliminära skuggbudget på ett förberedande kommunstyrelsemöte, fanns det tre tydliga vinnare. Undersköterskor, landsbygden och de riktigt små barnen.
– De första 1000 dagarna i ett barns liv, vet vi från forskning och erfarenhet att det är så otroligt viktigt att bvc, familjecentral, socialförvaltning och förskola samverkar.
Kan man lägga en god grund där, en bra uppväxt för barn och unga, så motverkar det framtida lidande och kostnader, förklarar Bengt Storbacka (S).
Genrebild. Foto: Fredrik Norman
För att stärka stödet till småbarnsfamiljer under barnets första tre levnadsår, satsar man 2 miljoner kronor i sin budget. När det gäller vidareutbildning av undersköterskor lägger man det dubbla, 4 miljoner kronor.
– I princip alla som går ut från gymnasiet nu hade behövts inom vård och omsorg i Sverige. Vi måste öka attraktiviteten för vårdomsorgsjobben i kommunen, och då vill vi satsa ordentligt på undersköterskorna, genom att få möjlighet att exempelvis bli specialist på nutrion eller demensvård och palliativ vård, säger Storbacka (S).
Arkivbild. Foto: Fredrik Stenfelt
Landsbygden ges ett tillskott om 1,5 miljon för bland annat ökade investeringsbidrag för vägsamfälligheter.
– Det här är en satsning som kommer alla på landsbygden till gagn. En viss del ska gå till att belysa skolskjutshållplatser på landsbygden, så att det blir en säker skolväg för våra barn, säger Storm (C).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.