– Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skojar Noah Deutschmann, som är sångare och gitarrist i bandet Tribe Friday. Bandet lämnade i somras hemvisten i Höga Kusten-området, 50 mil upp i landet, för att satsa på musiken – och då blev Lindesbergs kommun deras nya hem. Bandets fyra medlemmar bor sedan i augusti i en villa i Storå.
Nej, det var inte det ”tropiska klimatet” i Bergslagen som fick Norrlandskvarteten Anton Hillvall, Josef Yngvesson, Noah Deutschmann och Vincent Olsgren att söka sig hit. De fyra killarna i bandet Tribe Friday slog rot i Lindesbergs kommun av en helt annan orsak. Medlemmarna bodde innan flytten i Härnösand och Sundsvall.
– Vi ville komma närmare spelningarna och alla de städer som vi brukar åka till. Lindesbergs kommun ligger väldigt bra som utgångspunkt för oss, förklarar bandets yngste medlem, 17-årige Noah Deutschmann, sångare i bandet.
Deras första tanke var dock att slå sig ner i Göteborg, men de insåg snart att det var en dålig lösning rent ekonomiskt.
– Dels är det mycket dyrare att bo där, sedan hade våra resor ut i landet blivit längre. Storå ligger perfekt på kartan och här bor vi också perfekt och billigt, säger Noah.
I Storå fann bandet en villa från 1910 med tillhörande garage. Nu hyr man hela fastigheten och bor kollektivt i denna.
– Vi bor tillsammans sedan i augusti och villan gör det möjligt för oss att arbeta med vår musik. Här finns plats för både en studio och replokal, berättar Noah Deutschmann.
Killarna har lirat tillsammans i flera år, men endast ett och ett halvt under namnet Tribe Friday.
– Vi har provat oss fram genom olika musikstilar och fann oss i indiepop/indierock. Vi har släppt två singlar i år och en EP med fem låtar förra året. Vårt mål är naturligtvis att kunna leva på musiken, säger Noah.
Noah Deutschmann berättar att alla i bandet trivs mycket bra i Lindesbergs kommun. Omställningen har inte varit särskilt svår att hantera. Killarna gillar nämligen att vara ute i naturen och det är något Bergslagen har väldigt mycket av.
– Vi kommer ju från Höga Kusten, som är väldigt vackert, men jag tycker det är minst lika fantastiskt här med den vackra naturen. Och här finns det så himla mycket svamp att plocka också. Det är helt fantastiskt, säger han och understryker:
– Dessutom är det inte lika kallt här som uppe i norr. Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skrattar Noah.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.