– Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skojar Noah Deutschmann, som är sångare och gitarrist i bandet Tribe Friday. Bandet lämnade i somras hemvisten i Höga Kusten-området, 50 mil upp i landet, för att satsa på musiken – och då blev Lindesbergs kommun deras nya hem. Bandets fyra medlemmar bor sedan i augusti i en villa i Storå.
Nej, det var inte det ”tropiska klimatet” i Bergslagen som fick Norrlandskvarteten Anton Hillvall, Josef Yngvesson, Noah Deutschmann och Vincent Olsgren att söka sig hit. De fyra killarna i bandet Tribe Friday slog rot i Lindesbergs kommun av en helt annan orsak. Medlemmarna bodde innan flytten i Härnösand och Sundsvall.
– Vi ville komma närmare spelningarna och alla de städer som vi brukar åka till. Lindesbergs kommun ligger väldigt bra som utgångspunkt för oss, förklarar bandets yngste medlem, 17-årige Noah Deutschmann, sångare i bandet.
Deras första tanke var dock att slå sig ner i Göteborg, men de insåg snart att det var en dålig lösning rent ekonomiskt.
– Dels är det mycket dyrare att bo där, sedan hade våra resor ut i landet blivit längre. Storå ligger perfekt på kartan och här bor vi också perfekt och billigt, säger Noah.
I Storå fann bandet en villa från 1910 med tillhörande garage. Nu hyr man hela fastigheten och bor kollektivt i denna.
– Vi bor tillsammans sedan i augusti och villan gör det möjligt för oss att arbeta med vår musik. Här finns plats för både en studio och replokal, berättar Noah Deutschmann.
Killarna har lirat tillsammans i flera år, men endast ett och ett halvt under namnet Tribe Friday.
– Vi har provat oss fram genom olika musikstilar och fann oss i indiepop/indierock. Vi har släppt två singlar i år och en EP med fem låtar förra året. Vårt mål är naturligtvis att kunna leva på musiken, säger Noah.
Noah Deutschmann berättar att alla i bandet trivs mycket bra i Lindesbergs kommun. Omställningen har inte varit särskilt svår att hantera. Killarna gillar nämligen att vara ute i naturen och det är något Bergslagen har väldigt mycket av.
– Vi kommer ju från Höga Kusten, som är väldigt vackert, men jag tycker det är minst lika fantastiskt här med den vackra naturen. Och här finns det så himla mycket svamp att plocka också. Det är helt fantastiskt, säger han och understryker:
– Dessutom är det inte lika kallt här som uppe i norr. Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skrattar Noah.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.